Prostownica znajduje się w prawie każdej kobiecej łazience. Jednak nie wszystkie wiemy, jak wykorzystać jej potencjał. Przeczytaj poniższe porady naszego eksperta, stylisty fryzur Jakuba Ziemirskiego!
Dzisiejsza kobieta, oprócz szafy kosmetyków, posiada też cały zasób narzędzi niezbędnych do pielęgnacji i stylizacji swoich włosów. Oczywiście najpopularniejszą z nich jest suszarka. Jednak to nie o niej będzie mowa. Suszarka ma bowiem swoją ostrą konkurentkę. Prostownica! To według kobiet sprzęt „cud". Szczególnie dla tych, które nie cierpią swoich kręconych lub puszących się włosów. Ale czy na pewno prostownica to zbawienie? Czy wiemy jak jej używać, aby nie uszkodzić włosów? Czas na obalenie mitów i parę porad, jak przy użyciu prostownicy zachować zdrowe i lśniące włosy.
Na początek parę faktów...
1. Prostownicy używamy tylko na suchych włosach! Zanim weźmiesz ją do ręki, dokładnie wysusz włosy. Dzięki temu ich nie uszkodzisz. UWAGA - istnieją prostownice do prostowania na mokro. By ich używać, należy mieć jednak trochę więcej umiejętności niż wiedza z instrukcji obsługi.
2. Prostownica nie niszczy włosów. Niszczy je tylko nieprawidłowe jej używanie!
3. Tak - ma znaczenie, jakiej prostownicy używasz.
4. Prostownica to narzędzie nie tylko do prostowania. Dzięki niej wykonasz też na przykład... fantastyczne loki i fale.
5. Tak - warto a nawet powinno się stosować specjalne kosmetyki zabezpieczające nasze włosy przed wysoką temperaturą.
6. Uwaga! W prostownicy nie przytrzymujemy włosów! Prostując włosy, zaczynamy od nasady i przesuwamy ją w dół włosów.
Prostownica - tak. Tylko jaka?
Tak jak pisałem powyżej, duże znaczenie dla naszych włosów ma to, jakiej używamy prostownicy.
Na rynku można spotkać kilka rodzajów tego urządzenia. Które wybrać?
1. Prostownice dzielimy ze względu na materiał jakiego użyto do produkcji płytek prostujących.
2. Najpopularniejsze rodzaje prostownic to te z płytkami: metalowymi, teflonowymi, ceramicznymi, ceramicznymi z formułą keratynową. Są też prostownice lustrzane.
3. Którą zatem wybrać?
- Metalowa - odradzam. Na szczęście rzadko można spotkać ją na rynku - jest ciężka, nieergonomiczna i łatwo nią zniszczyć włosy. Długo i nierównomiernie się nagrzewa. To najtańszy model.
- Teflonowa - lekka, poręczna, znacznie lepsza niż metalowa. Szybko się zużywa.
- Ceramiczna - najbardziej trwała, z gładką płytką, równomiernie się nagrzewa. Uwaga - sprawdź, czy płytka jest całkowicie ceramiczna. Niestety zdarzają się prostownice zbudowane jedynie z „powłoki" ceramicznej.
- Lustrzana - zbudowana z płytek ceramicznych wypolerowanych na efekt lustra. To najbardziej gładkie płytki. Idealnie wygładza włosy, nadając im efekt blasku.
Nowość! Na rynku są już prostownice teflonowe z elementami turmalinu. Po podgrzaniu to naturalne źródło jonów ujemnych. Niweluje puszenie i elektryzowanie włosów. Płytka turmalinowa umożliwia zamknięcie łuski włosa i wygładza fryzurę, dzięki czemu wygląda ona promiennie i zdrowo
Nie wolno zapomnieć o jednym. Niezwykle ważna jest też możliwość dostosowania temperatury do potrzeb stylizacji włosów. Włosom po koloryzacji, cienkim i zniszczonym wystarczy temperatura 180 stopni Celsjusza. Grube, szorstkie, kręcone włosy wymagają temperatury 190-210 stopni. Zwracaj uwagę na zakres temperatur nagrzania prostownicy. Przedziały potrafią być bardzo różne.
Kosmetyki do prostowania włosów. Hit czy kit?
Całkowity hit! Ważne, aby były to kosmetyki termoochronne. Dedykowane do używania przy prostownicy lub suszarce. Wysoka temperatura bowiem niszczy włosy i sprawia, że stają się matowe. Dzięki tym kosmetykom, po prostowaniu włosy są miękkie i błyszczące, a do tego łatwiej poddają się działaniu wysokiej temperatury.
Kosmetyki te posiadają w sobie unikalne składniki, które są aktywowane pod wpływem wysokiej temperatury i w ten sposób przenikają do wnętrza naszych włosów zapewniając naszym włosom ochronę i połysk.
Kurs prostowania! Czas start!
Prostując włosy pamiętaj o następujących krokach:
• Prostownicę stosuj na suche pasma!
• Po umyciu włosów wetrzyj w nie preparat, który ułatwi prostowanie i ochroni je przed działaniem wysokiej temperatury. Wysusz za pomocą okrągłej szczotki.
• Włosy podziel na pasma. Przeciągaj po nich prostownicą od nasady po same końce. Nie zatrzymuj się. Uważaj na skórę głowy, by jej nie podrażnić. Ruch prostownicy powinno wykonywać się płynnie i łagodnie. Wtedy na Twych włosach nie będzie zagnieceń i innych niedoskonałości.
• Na koniec jeśli chcesz by włosy były bardziej lśniące, użyj profesjonalnego nabłyszczacza.
Proste, prawda? PROSTE;)
Na koniec...
Jak widać, prostowanie włosów nie jest trudne. Powiem wręcz: prostowanie prostownicą jest proste;) Warto przestrzegać powyższych zasad i z pewnością osiągniecie taki efekt, jakiego pragniecie. Jestem o tym przekonany!
Powodzenia!
Pozdrawiam,
Jakub Ziemirski
Zobacz portfolio Jakuba Ziemirskiego w MaxModels.pl >>>
fot. Marcin Urban
Jakub Ziemirski - stylista fryzur, laureat krajowych i międzynarodowych konkursów, trzykrotny finalista światowego konkursu Style Master Contest, w którym w 2012 roku zajął 3 miejsce. Właściciel Jakub Ziemirski Atelier, założyciel „Ziemirski Academy". Współautor międzynarodowej kolekcji Revlon Professional wiosna/lato 2014 „Yes, I do". Autor i współtwórca krajowych pokazów fryzjerskich. Uczestnik pokazów międzynarodowych, w tym m.in. na Cyprze, we Włoszech, w Rumunii i Portugalii.
Odwiedź stronę atelier Jakuba Ziemirskiego:
fot. główne 123RF/ picsel
redakcja: Katarzyna Denkowska