Od odpowiednio dobranego rękawa wiele zależy! Piękna bluzka może wiele stracić, jeśli o tym zapomnisz. Przeczytaj kilka ważnych wskazówek stylistki Agnieszki Rokosy.
Niedawno mogłyście przeczytać o tym, jak dobrać długość rękawów do własnej sylwetki. W IX części naszego poradnika autorstwa Agnieszki Rokosy skupimy się na kształcie rękawów.
Najważniejsze zasady
Przede wszystkim pamiętajmy, aby do ręki bardzo szczupłej nie zakładać za szerokiego rękawka. Nie przyniesie to nic dobrego, a jedynie efekt "pajęczej rączki". Z kolei do ręki masywniejszej nie dobierajmy ciasnego rękawa, bo optycznie zwiększy on jeszcze jej obwód.
Miejmy też na uwadze fakt, że miejsce, w którym kończy się nasz rękaw staje się najbardziej wyeksponowane. Dlatego tak istotna jest długość rękawa, którą możemy zatuszować pewne niedoskonałości lub wręcz przeciwnie - podkreślić nasze atuty. Jak to zrobić, dowiesz się tutaj >>>
Rękawy krótkie
Tutaj znajdziesz opisy różnych typów krótkich rękawów. Nim się z nimi zapoznasz, sprawdź jaką masz linię ramion - to pomoże Ci w zastosowaniu poniższych porad.
rys. Elena Ciuprina
Bufki
Jeśli bufki układają się w poziomie, na pewno przedłużą nam linię ramion. Dlatego nie powinny zakładać bufiastych bluzek panie z szerokimi ramionami. Bufki nie sprawdzają się także przy dużym biuście - sylwetka staje się wtedy za bardzo okrągła.
.
W modzie występują też bufki układające się w pionie. Tego rodzaju fason bardzo ładnie wyszczupla linię ramion i dodaje sylwetce wzrostu - zatem wskazany jest dla niższych pań.
Motylek
Tego typu rękawek może przybierać różne formy: od prostej, geometrycznej do szerokiej z falbanami. Generalnie taki fason poszerza. Dlatego polecany jest dla wszystkich pań które mają za małe ramiona w stosunku do bioder. Dobrze też prezentują się na ramionach spadzistych.
Raglan
Tego typu rękawek zaokrągla, dlatego dobrze w nim wyglądają ramiona kwadratowe. Należy jednak uważać, ponieważ reglan jednocześnie bardzo poszerza! Z tego powodu wskazany jest dla szczupłych kobiet.
Wycięte ramiona
Rękawki wycięte bardzo skupiają uwagę na ramionach, dlatego jeśli zależy nam na ich wyeksponowaniu to jest to najlepszy fason. Jednak z tego powodu jest to także prawdopodobnie najbardziej wymagający kształt - wybierać go powinny panie o proporcjonalnych ramionach i idealnie zadbanej skórze.
rys. Elena Ciuprina
Wykończenia rękawków
Kokardki, guziczki, falbanki i inne ozdobry są często stosowane, aby uatrakcyjnić projekty rękawków. Pamiętajmy jednak o tym, że przyciągają swoją uwagę do miejsca gdzie się znajdują. Zatem jeśli z jakichś przyczyn nie chcesz eksponować swoich ramion i rąk - unikaj takich dodatków.
Rękawy półdługie i długie
Wiesz już wszystko o fasonach krótkich rękawów. Pora na kilka wskazówek dotyczących wyboru długich.
Nietoperz
Tego typu rękawek jest bardzo charakterystyczny, bo przypomina skrzydła nietoperza. Należy do rękawów bardzo obszernych i mocno poszerza klatkę piersiową. Dlatego nie sprawdza się przy dużym biuście - wizualnie sprawia, że piersi przesuwają się pod okolice... pachy. Pamiętaj jednak, że rękaw typu nietoperz dobrze ukrywa brzuszek i zbędne kilogramy na ramionach.
rys. Elena Ciuprina
Balon
Bardzo szeroki rękaw zakończony najczęściej mankietem lub gumką, układający się w kształt dużego balonu. Możemy ukryć w nim niedoskonałości ręki. Należy jednak uważać, gdy ma się zbyt duży biust czy wystający brzuch: tego typu rękawek niepotrzebnie to podkreśli.
Dzwonek
Ten rękaw wyszczupla wizualnie rękę grubszą nad łokciem. Nie powinny go jednak nosić panie z bardzo dużymi biodrami i wąskimi ramionami, gdyż zwęża on linię ramion i może poszerzać optycznie biodra.
Zakończenia rękawów
Różnego typu mankiety dodają stylu, są przysłowiową kropką nad i. Pamiętajmy, że zwracają mocno uwagę na dłoń i nadgarstek. Jeśli więc masz krótkie palce i niezbyt ładne dłonie, unikaj takich wykończeń. Jeśli masz bardzo długie palce możesz nosić duże mankiety. Malutka i drobna dłoń najlepiej prezentuje się w subtelnych mankietach.
Agnieszka Rokosa - magister sztuki, absolwentka wydziału malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych i Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie, pedagog, członek ZPAP. Od 16 lat pracuje jako stylista i doradca wizerunkowy, projektantka ubioru, kostiumolog, choreograf pokazów mody, stylistka sesji zdjęciowych i wnętrz. Wykładowca rysunku żurnalowego na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Prowadzi warsztaty i szkolenia lifestylowe. Uczestniczy w wyjazdach z klientami na zakupy za granice Polski. Zajmuje się również tworzeniem stylizacji kompatybilnych z wprowadzaniem produktu na rynek.
Dzięki swojemu wieloletniemu doświadczeniu stworzyła swój autorski program stylizacji ubrań. Na bazie którego uczy i szkoli od ponad 15 lat. Na jej zasadach podziału sylwetek, pomiaru i analizie fasonów pracuje już nie jedno pokolenie stylistów. Współwłaścicielka krakowskiej Szkoły Wizażu i Stylizacji Artystyczna Alternatywa, w której także wykłada.
opracowała: Katarzyna Denkowska
zdj.: 123rf / picsel
rysunki: Elena Ciuprina