Spódnica to podstawowa część kobiecej garderoby. Dobrze dobrana podkreśla kształty, eksponuje nogi i wyszczupla sylwetkę. Stylistka Agnieszka Rokosa doradzi Ci, w jakiej długości będziesz prezentować się olśniewająco:)
Czy wszystkie kobiety mogą nosić spódnice? Oczywiście! To wyjątkowo demokratyczna część garderoby, która pasuje do każdego typu figury. Wystarczy znajomość kilku podstawowych zasad i nasza sylwetka może odmienić się nie do poznania.
Spódnice pięknie zarysowują talię i odkrywają nogi - na tyle, na ile tylko chcemy je pokazać. Natomiast jeśli chcemy ukryć biodra czy niezbyt kształtne pośladki, spódnica także okaże się najlepszym wyborem.
Przed zakupami...
Znajomość swojego ciała to podstawa! Dobierając długość spódnicy musisz dokładnie przyjrzeć się swoim nogom. Stań przed lustrem i oceń, do którego miejsca możesz je odkryć. Bądź krytyczna, ale staraj się nie wartościować swoich obserwacji - pełniejsze uda to nie koniec świata. Najważniejsze, abyś wiedziała, w jakim fasonie najbardziej podkreślisz swoje atuty, a niedoskonałości zatuszujesz.
Pamiętaj, że liczy się nie tylko kształt nóg - to, czy są proste, ale także ich proporcje w stosunku do reszty ciała. Niskie osoby lepiej wyglądają w krótszych spódnicach, natomiast wysokie w bardzo długich. Bardzo ważna jest także skóra. Przy przezroczystych rajstopach oraz w letnie dni odgrywa to niebagatelną rolę!
Poniżej znajdziesz opisy długości spódnic. W najbliższym czasie spodziewaj się także opisów poszczególnych fasonów. Jeśli zainteresowały Cię porady Agnieszki Rokosy, zobacz więcej >>>
Supermini
To bardzo króciutka spódnica przeznaczona dla niskich osób z bardzo zgrabnymi nogami, może poszerzyć nieco biodra.
Mini
Jeden z najczęściej wybieranych fasonów, niestety nie zawsze słusznie. Sięga połowy uda i odsłania kolana, zatem wymaga wyjątkowo proporcjonalnych i zgrabnych nóg. Jeśli lubisz tę długość, a Twoje nogi nie są idealne, zastosuj zasadę monochromatu, czyli załóż buty, rajstopy i spódnicę w tym samym kolorze. Grubszym nogom smukłości dodadzą buty na obcasie - wystarczy już naprawdę niewielki, aby nogi wydawały się szczuplejsze i dłuższe.
rys. Elena Ciuprina
Ladymini
Spódnica o długości przed samo kolano. Podobnie jak w przypadku rękawów, bardzo mocno zwraca uwagę na miejsce, w którym się kończy. Wybierz ten typ spódnicy, jeśli Twoje kolana są nienaganne.
Mezzo
Długość która kończy się w kolanach lub parę centymetrów pod nimi. Bardzo ładnie zakrywa uda i kolana, dlatego wskazana jest, jeśli nie przepadasz za tymi częściami swoich nóg. Doskonale prezentuje łydki. To najbardziej uniwersalna długość dla wszystkich sylwetek: od niskich do bardzo wysokich.
Midi
Długość która sięga prawie do połowy łydki. Jeśli masz grubą łydkę uważaj, aby spodnica nie kończyła się w tym miejscu, bo mocno poszerzy tę okolicę!
Cubo - długość w okolicy kostki
To bardzo dobra długość dla osób, które z różnych przyczyn nie chcą odkrywać swoich łydek. Najlepiej prezentują się w tej długości spódnice wąskie, należy jednak uważać na za duże stopy lub buty z wyciągniętymi czubkami. Przy tej długości będą wydawały się jeszcze bardziej wyciągnięte.
rys. Elena Ciuprina
Maxi
Bardzo długa spódnica sięgająca ziemi, najczęściej szeroka. Całkowicie zakrywa nogi. Przeznaczona dla osób wysokich lub średniego wzrostu. Niskie sylwetki powinny uważać na długość maxi, ponieważ spódnice w tym fasonie odbierają centymetrów od wzrostu, dodają natomiast do szerokości. Jeśli nie jesteś wysoka, a lubisz długie spódnice, staraj się nosić bluzki w tym samym kolorze oraz założyć buty na obcasie lub koturnie.
Agnieszka Rokosa - magister sztuki, absolwentka wydziału malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych i Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie, pedagog, członek ZPAP. Od 16 lat pracuje jako stylista i doradca wizerunkowy, projektantka ubioru, kostiumolog, choreograf pokazów mody, stylistka sesji zdjęciowych i wnętrz. Wykładowca rysunku żurnalowego na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Prowadzi warsztaty i szkolenia lifestylowe. Uczestniczy w wyjazdach z klientami na zakupy za granice Polski. Zajmuje się również tworzeniem stylizacji kompatybilnych z wprowadzaniem produktu na rynek.
Dzięki swojemu wieloletniemu doświadczeniu stworzyła swój autorski program stylizacji ubrań. Na bazie którego uczy i szkoli od ponad 15 lat. Na jej zasadach podziału sylwetek, pomiaru i analizie fasonów pracuje już nie jedno pokolenie stylistów. Współwłaścicielka krakowskiej Szkoły Wizażu i Stylizacji Artystyczna Alternatywa, w której także wykłada.
opracowała: Katarzyna Denkowska
zdj.: 123rf / picsel
rysunki: Elena Ciuprina