Spódnica ołówkowa kojarzy się z klasyczną elegancją i biurowym szykiem. Można ją założyć na każdą okazję i doskonale prezentuje się na różnorodnych typach sylwetek, pod warunkiem jednak, że zna się tych kilka prostych tricków.
Spódnica ołówkowa to najbardziej uniwersalny fason i każda kobieta bezwarunkowo powinna ją mieć w swojej szafie. Spódnicę taką można dopasować do prawie każdego fasonu bluzek, swetrów, żakietów.
Chociaż występuje pod jedną nazwą "spódnicy ołówkowej", na sklepowych wieszakach odnajdziemy jej różne rodzaje. Podstawową różnicą między nimi jest wykończenie oraz materiał, z jakiego zostały uszyte - wpływa on na sposób układania się spódnicy na sylwetce.
Wybierając spódnicę ołówkową pamiętaj o prostej zasadzie. Jeśli masz bardzo szczupłe nogi, noś spódnice obcisłe, przylegające. W innym wypadku możesz osiągnąć "efekt parasolki" - ze zbyt szerokiej spódnicy będą wystawać chude nogi, jak rączka od parasola:) Odwrotnie w przypadku grubszych nóg - powinny unikać za ciasnych spódnic, które wizualnie je jeszcze poszerzą.
rys. Elena Ciuprina
Ołówkowa - anatomiczna
Ten typ spódnicy charakteryzuje się tym, że bardzo podkreśla kształt bioder, zwężając się do dołu. Z tego powodu uważana jest za wyjątkowo kobiecą. Mocno zarysowuje kształt klepsydry w sylwetce. Może być wykonana z elastycznych materiałów. Najlepiej prezentują się w niej kobiety o zgrabnych i smukłych nogach, jednak nieprzesadnie szczupłe. Linia spódnicy powinna gładko biec po łuku bioder i udach - jeśli masz wystające kości biodrowe, zrezygnuj z tego fasonu.
Ołówkowa - prosta
Dzięki linii pionowej którą tworzy tego typu spódnica jest to najbardziej wysmuklający fason. Ukrywa nierówności w biodrach, mogą ja nosić nawet grubsze nogi. By uzyskać taki efekt, należy pamiętać o materiale, z jakiego jest uszyta. Powinien być mało elastyczny i sztywny - wtedy będzie trzymać swój fason, a sylwetkę w ryzach ;)
Szwy na spódnicy
Kształt spódnicy jest ważny, jednak nie możemy zapominać o sposobie jej odszycia. Widoczne szwy czy zakładki na spódnicy pomagają dodatkowo wymodelować sylwetkę.
rys. Elena Ciuprina
Szwy pionowe - wysmuklają biodra. Wskazane dla sylwetek z obszernymi biodrami.
Szwy poziome - poszerzają biodra i uda. Najlepiej prezentują się na sylwetkach z wąskimi biodrami.
Szwy okrągłe - zaznaczają kobiece kształty, zaokrąglają biodra, Polecane wszystkim kobietom, które chcą mocno zaznaczyć biodra i pośladki.
Agnieszka Rokosa - magister sztuki, absolwentka wydziału malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych i Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie, pedagog, członek ZPAP. Od 16 lat pracuje jako stylista i doradca wizerunkowy, projektantka ubioru, kostiumolog, choreograf pokazów mody, stylistka sesji zdjęciowych i wnętrz. Wykładowca rysunku żurnalowego na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Prowadzi warsztaty i szkolenia lifestylowe. Uczestniczy w wyjazdach z klientami na zakupy za granice Polski. Zajmuje się również tworzeniem stylizacji kompatybilnych z wprowadzaniem produktu na rynek.
Dzięki swojemu wieloletniemu doświadczeniu stworzyła swój autorski program stylizacji ubrań. Na bazie którego uczy i szkoli od ponad 15 lat. Na jej zasadach podziału sylwetek, pomiaru i analizie fasonów pracuje już nie jedno pokolenie stylistów. Współwłaścicielka krakowskiej Szkoły Wizażu i Stylizacji Artystyczna Alternatywa, w której także wykłada.
redakcja i opracowanie: Katarzyna Denkowska
zdj.: 123rf / picsel
rysunki: Elena Ciuprina