Przyznajmy: każdy z nas ma coś do powiedzenia na temat modelek! O ich diecie, sposobie bycia, a nawet inteligencji. Większość z tych opinii ma jednak niewiele wspólnego z prawdą. Jeśli chociaż raz zdarzyło ci się rozpocząć zdanie od „Wszystkie modelki…” – sprawdź, czy miałeś rację.
Niedawno pojawiła się w mediach dyskusja po wypowiedzi jednego z dziennikarzy radiowych, który nie przebierając w słowach rzucił, że do zawodu modelki nie potrzeba talentu. Według niego, wystarczy mieć zgrabną pewną część ciała i ładną twarz. Internet zalały komentarze - zarówno piętnujące dość wulgarną wypowiedź, jak i popierające opinię dziennikarza.
Zawód modelki wzbudza wiele kontrowersji. Nie od dzisiaj wiadomo, że piękno rodzi zazdrość, dlatego często lubimy utożsamiać osoby o nieprzeciętnej aparycji z brakiem inteligencji i przypisywać im próżność czy nawet rozwiązłość.
Tymczasem... Czy to prawda, że wszystkie modelki...
... są na diecie?
Stereotyp bijący rekordy popularności. Zaskakujące, że jednak z prawdą ma niewiele wspólnego. Modelki to też młode dziewczyny, które odżywiają się tak, jak ich rówieśniczki, a czasem nawet gorzej! Uwielbiają pizzę, frytki i burgery. Życie w biegu sprzyja sięganiu po fast food. Jednak z drugiej strony, wiele z nich potrafi przestrzegać wyjątkowo restrykcyjnych diet, kiedy zachodzi taka potrzeba. I bywają o wiele bardziej konsekwentne niż inne kobiety.
zdj. picsel/123rf
Przeczytaj więcej o diecie modelek >>>
Przed ostatnim pokazem Victoria's Secret Magdalena Frąckowiak, jedna z najbardziej znanych na świecie polskich modelek, została przez dziennikarza zaskoczona pytaniem, co zje po pokazie. Pytanie to ewidentnie sugerowało, że topmodelka żyje "na liściu sałaty i wacie". "Nie zadawajcie takich pytań, to głupie. Zapytaj mnie o coś mądrzejszego, nie o to, co będę jeść po pokazie. Robisz ze mnie idiotkę. Wygląda na to, że się głodzę i nie mogę się doczekać końca pokazu, by coś zjeść" - odpowiedziała zdenerwowana.
Magdalena Frąckowiak przed pokazem Victoria's Secret / fot.. AFP PHOTO/JEWEL SAMAD
Pokaz Victoria's Secret. Zobacz relację >>>
Niestety, wciąż wiele osób uważa, że "sałata i wata" to podstawowe menu szczupłych dziewczyn z wybiegów. Z pewnością takie przekonanie ułatwia usprawiedliwianie siebie w sięganiu po paczkę chipsów i po raz kolejny zarzuceniu postanowień noworocznych o regularnym chodzeniu na siłownię.
... prowadzą zdrowy tryb życia?
Chodzenie spać o 21, wysypianie się oraz niepalenie papierosów - w przypadku modelek te twierdzenia można wsadzić między bajki. Chociażby dlatego, że większość sesji zdjęciowych trwa do wyjątkowo późnych godzin nocnych, a napięty grafik wymaga porannej zrywki z łóżka. Papierosy to z kolei jeden z najbardziej popularnych nałogów - zabija czas (patrz: następny mit), uśmierza głód (tak samo jak czipsy) i niestety, ale... malowniczo wygląda na zdjęciach!
Generalnie można by powiedzieć, że wśród modelek, tak samo jak wśrod kobiet nie pracujących w tym zawodzie, znajdziemy zarówno takie, które mają totalnego bzika na punkcie zdrowego trybu życia, jak i takie, które podchodzą do tematu znacznie bardziej niefrasobliwie.
Pamiętajmy też, że mówimy przede wszystkim o młodych dziewczynach - nastolatkach i dwudziestokilkulatkach. A, jak wiadomo, w tym wieku większość z nas wybiera imprezy zamiast wyciszającego wieczoru z oczyszczającym koktajlem i muzyką relaksacyjną. Modelki nie są tutaj wyjątkiem i także lubią spędzić rozrywkowo sobotni wieczór. Z tym, że nie zawsze mają okazję, bo pracują.
Modelka, która dzieli czas między szkołą i pracą - przeczytaj wywiad z Edytą Zapart >>>
... mają bardzo ekscytujący zawód?
Oczywiście sesje zdjęciowe i castingi mogą dostarczać wielu wrażeń - i pozytywnych i negatywnych. Jednak po pewnym czasie staje się to codziennością i nie jest już takie fascynujące. Dodatkowo sesje potrafią się dłużyć w nieskończoność i nie zawsze odbywają się w malowniczych, rekreacyjnych terenach.
Znaczną część dnia modelki wypełnia... czekanie. Albo na makijaż, albo na swoją kolej na castingu, albo na dobór stylizacji. Z pewnością udział w sesji z wielkim fotografem czy kilka wyjść w ciągu jednego pokazu podnoszą poziom adrenaliny, jednak pamiętajmy, że jest to także wielki stres.
Z naszej perspektywy modelka po prostu przechadza się po wybiegu lub przybiera różne pozycje przed aparatem. Tymczasem panowanie nad kazdym ruchem, umiejętność odpowiedniego jego prezentowania, zmieniania mimiki twarzy wymaga dużego kunsztu i świadomości własnego ciała.
fot. Rafał Makieła
Pozowanie pod wodą bywa przerażające - wywiad z Krysią Księżyk >>>
Modelki wybiegowe muszą się mierzyć z różnymi niespodziankami, które czyhają za kotarami wybiegu. Czasem jest to złamany obcas, którego nie da się szybko wymienić, innym razem zbyt mało czasu na przebranie się między kolejnymi wejściami.
"Praca modelki jest ciężkim zajęciem, często niewspółmiernym do wynagrodzenia. Od strony backstage'u wygląda to nieraz zatrważająco. Dziewczyny nie dosypiają, nie dojadają - nie ze względu na dietę, ale na brak czasu. Podczas tygodni mody w ciągu czterech dni robią ponad 30 pokazów, próby i przymiarki przeciągają się do późnych godzin nocnych, by skoro świt modelka znów była obecna na planie, z rozpromienioną twarzą, w dobrej formie. To intensywna i ciężka fizyczna praca, szybkie tempo, stres, nerwy. Sporo osób widzi w nich tylko wieszaki, a nie ludzi, którzy też mają swoją historię, emocje i uczucia" - mówi nam Waleria Tokarzewska, projektantka mody i stylistka.
Kamila Ibrom i Radek Pestka z V edycji Top Model, fot. Kajus Pyrz
Zobacz portfolio Walerii Tokarzewskiej w MaxModels >>>
Backstage pokazu bardziej przypomina chaotycznie latający rój pszczół niż spokojny i elegancki świat glamour. Z pewnością jest to ekscytujące, ale w zdecydowanie inny sposób, niż ciągłe poznawanie sławnych ludzi, picie z nimi szampana i zwiedzanie willi celebrytów, które według mitu są głównymi zajęciami modelek.
... zwiedzają dużo świata?
Z pewnością topmodelki mogą poszczycić się imponującą ilością odwiedzonych miejsc. Jednak nie zawsze można powiedzieć, że zwiedzonych - niekiedy praca zajmuje tyle czasu, że na spacery i oglądanie zabytków nie pozostaje go wiele. Ponadto znaczna część modelek nie ma okazji wyjechać na zagraniczne kontrakty. Za granicę wyjeżdżają naprawdę najlepsze, albo takie, które zwyczajnie miały szczęście zostać poznanymi wcześniej, niż pozostałe. Dużą rolę odgrywa tutaj oczywiście poświęcenie i systematyczne dążenie do swojego celu.
Warto mieć na uwadze, że jeśli modelka wyjeżdża na weekend i jedynie w sobotę wieczorem występuje w pokazie, to nie oznacza to, że ma blisko dwa dni wolnego. Przygotowania do pokazów zaczynają się już koło południa, sama podróż jest często bardzo wykańczająca. A kiedyś przecież trzeba spać.
... nie są inteligentne?
Z przyczyn, o których pisaliśmy we wstępie, modelki (i modele!) wraz z blondynkami zajmują według mitów najniższe pozycje w rankingu inteligencji. Absurdalność tego stereotypu była wiele razy ujawniana, jednak chyba większości ludzi wygodniej jest wierzyć, że uroda nie może iść w parze z mądrością. Modelki i modele, tak samo jak osoby pracujące w innych profesjach, studiują i rozwijają swoje pozazawodowe pasje. Co więcej, większość z nich zna co najmniej dwa języki obce. Ponadto mając świadomość faktu, że ich kariera stosunkowo szybko dobiega końca, muszą myśleć przyszłościowo. Michał Baryza, finalista IV edycji Top Model, mówi:
"Zdaniem innych ludzi model powinien tylko pozować do zdjęcia i ładnie się prezentować przed obiektywem. Tak to prawda, zgadzam się z tym. Zapomina się jednak o tym, że modelki i modele to bardzo inteligentni ludzie. Oczywiście zdarzają się osoby, które spały w szkole i teraz najlepiej gdyby się nie wypowiadały, ale nie możemy wrzucać wszystkich do jednego worka."
Chcę zmienić wizerunek modela - wywiad z Michałem Baryzą >>>
fot. AFP PHOTO / NELSON ALMEIDA
Poznaj najbogatsze modelki świata! >>>
Modelki często zostają kobietami biznesu - zakładając własne agencje modelingowe, salony piękności etc. Idealnym przykładem jest tutaj Gisele Bundchien, która pierwsze miejsce w rankingu najbogatszych modelek nie zdobyła zwykłym pozowaniem. Mówi płynnie pięcioma językami, co ułatwia jej kontakty ze zleceniodawcami z całego świata i sama od lat kieruje swoją karierą wybierając bardzo ostrożnie firmy, z którymi współpracuje. Wymaga to dużego biznesowego wyczucia i obeznania w trendach.
Powyższe przykłady popularnych mitów nie wyczerpują oczywiście wszystkich, które dotyczą modelek. Jak wszystkie stereotypy i uogólnienia zawierają w sobie ziarnko prawdy - dobrze jest zweryfikować, jak duże.
Katarzyna Denkowska / zdj. główne 123rf picassa
To kobiecy świat? Modeling z perspektywy mężczyzn >>>