Świat mody i znani projektanci od lat inspirują reżyserów i cały przemysł filmowy. Widzowie pragną poznać najdrobniejsze szczegóły z życia ikon mody, a także dowiedzieć się, jak od podszewki wygląda cały biznes fashion. Pozycje z naszej listy siedmiu najlepszych filmów o modzie polecamy wszystkim jej miłośnikom - zwłaszcza na jeszcze mroźne, zimowe wieczory.
Diabeł ubiera się u Prady/ The Devil Wears Prada (2006)
Diabeł ubiera się u Prady, z kultową już rolą Meryl Streep, to bez wątpienia jeden z największych sukcesów komercyjnych w kategorii filmów o modzie. Historia młodej i niedoświadczonej Andy Sachs (Anne Hathaway), która rozpoczyna staż jako asystenta szefowej "Runwaya" Mirandy Priestly (Meryl Streep) pokazuje, że świat wielkich projektantów, luksusowych przyjęć i drogich ubrań ma również tę drugą, ciemniejszą stronę medalu. Postać surowej Mirandy to oczywiście nawiązanie do słynącej z bezwzględności redaktor naczelnej amerykańskiego Vogue - Anny Wintour, co dodaje seansowi jeszcze więcej smaczku.
Coco Chanel/ Coco avant Channel (2008)
Droga do sukcesu nie zawsze jest usłana różami, czego doskonałym przykładem jest Coco Chanel, w której postać wcieliła się charyzmatyczna Audrey Tautou. Urodzona w biedzie i wychowana przez zakonnice Gabrielle Bonheur Chanel próbuje kariery piosenkarki i stara się zarobić na utrzymanie występując w barach i tanich lokalach. Od ciężkiego startu, przez projektowanie kapeluszy i przerabianie swoich ubrań, Coco staje się jedną z ikon XX wieku i wywraca świat mody do góry nogami. Warto obejrzeć również dla przepięknych, utrzymanych w stłumionych barwach zdjęć i ujmującego, francuskiego klimatu.
Wrześniowy numer / The September Issue (2009)
Dokument przedstawia kulisy powstawania wrześniowego numeru amerykańskiego Vogue - najważniejszego magazynu modowego na świecie. Pierwsze skrzypce gra tutaj biznesowa strona mody oraz oczywiście praca redaktor naczelnej Anny Wintour. Film ukazuje również to, jak wiele osób zaangażowanych jest przy tworzeniu i przygotowywaniu pisma i jaki wpływ mają oni na efekt końcowy pracy. Pozycja obowiązkowa!
Seks w wielkim mieście/ Sex and the City (2008)
Pierwsza część przygód czterech przyjaciółek, w której główną rolę odgrywa przygotowująca się do ślubu Carrie Bradshaw (Sarah Jessica Parker). Chociaż historia banalna, to od wrzucenia do worka z całą resztą komedii romantycznych ratują ją niesamowicie dopieszczone stroje, które oglądać możemy w dosłownie każdym ujęciu. Czapki z głów dla kostiumografki Patrici Field, której praca zmieniła zwykłą komedię w prawdziwy must have dla każdej fanki mody!
Yves Saint Laurent (2014)
To nie jedyny film biograficzny o życiu sławnego projektanta, jednak na pewno, jeden z tych, którym warto poświęcić swój czas. Pod koniec lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku, niewiele ponad 20-letni Yves Saint Laurent (Pierre Niney) projektuje swoją pierwszą kolekcję dla Diora. Późniejszy pokaz i dalsza praca wywierają ogromny wpływ na jego życie - nie tylko zawodowe lecz również to prywatne. Jest moda, jest Paryż, jest miłość - warto!
Annie Hall (1977)
Chociaż pierwszy plan dzieła Woody'ego Allena wypełnia romans miedzy Alvy Singerem (w którego rolę wcielił się sam reżyser) oraz Annie Hall (Diane Keaton), to nie sposób przejść obojętnie obok strojów, które prezentuje nam właśnie tytułowa Annie. Męskie kroje, spodnie w kant i biała koszula zestawiona z kamizelką i krawatem to stylizacje, które wywarły ogromny wpływ na damską modę tamtych czasów i dzięki którym do dzisiaj, zarówno na pokazach jak i w kobiecych szafach, zawsze jest miejsce na à la męskie marynarki i garnitury.
Prêt-à-Porter (1994)
Akcja filmu rozgrywa się za kulisami paryskiego Prêt-à-Porter, gdzie ukazywane są światu najnowsze kolekcje światowych projektantów. Głównym wątkiem okazuje się jednak nie samo wydarzenie, a tajemnicza śmierć szefa Chambre Syndicate - Oliviera de la Fontaine. W obsadzie znajdziemy wiele znanych nazwisk - oprócz aktorów wystąpiły tam również jedne z najpopularniejszych modelek tamtych lat (m.in. Naomi Campbell) czy gwiazdy takie jak Cher. Znajdziemy tu nawet polski akcent w postaci Katarzyny Figury, która wcieliła się w rolę asystentki Sissy.
Nasze filmowe zestawienie to pozycje obowiązkowe dla każdego fana mody i jej historii. Jeśli już je znacie, to bez obaw - taka lista z roku na rok na pewno będzie się powiększać, bo moda nigdy nie przestaje inspirować! A jakie są wasze ulubione filmy z modą w tle?
KP/ Redakcja Maxmodels.pl
Zdjęcie główne: 123RF/Pixel