Według wielu Anja Rubik w modelingu osiągnęła już wszystko. Jej twarz znajdowała się na okładkach najważniejszych magazynów, a ona sama chodziła po wybiegach największych projektantów i domów mody. Anja Rubik nie zamyka się jednak w świecie modelingu i chętnie bierze udział w akcjach społecznych. Mocno zaangażowała się w edukację seksualną w Polsce, czego owocem była jej pierwsza kampania #sexedpl, o której w ostatnim czasie znów jest głośno.
Początkowo „#sexedpl" było tworzone przy pomocy „Wysokich Obcasów" oraz "Gazety Wyborczej". Przygotowywane były krótkie filmy z udziałem m.in Roberta Biedronia, Maffashion, Macieja Stuhra czy Moniki Brodki. Dotyczyły one tematów takich jak homoseksualność, zdrowie, antykoncepcja czy pierwszy stosunek seksualny.
Akcja zyskała szeroki rozgłos nie tylko w Polsce, ale także na świecie, co wpłynęło na dalszy rozwój projektu. Powstała seria koszulek, stworzona we współpracy z młodzieżową marką Local Heroes. Organizowane były spotkania i wykłady, będące częścią promocji kampanii. Anja Rubik była jednym z gości festiwalu Pol'and'Rock, gdzie w ramach Akademii Sztuk Przepięknych prowadziła wykłady na temat swojego projektu.
Z czasem #sexedpl przerodziło się w fundację, która ma na celu edukację Polaków, zachęcenie ich do mówienia o cielesności, co jest obecnie nadal w sferze tabu. Modelka zwraca szczególną uwagę na obecnie obowiązujący podręcznik na ten temat, który został zatwierdzony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Fragmenty książki zostały przez nią opublikowane i skrytykowane na Instagramie.
Jak sama wspomina: „Dorastałam w Polsce, tak jak teraz wy. W kraju, w którym seks był i jest tematem tabu, a edukacja seksualna nie istnieje. Większość nastolatków w szkole słyszy jedynie nieprawdziwe informacje. Takie, że na przykład: masturbacja jest grzechem i wyrazem niedojrzałości, że istnieje tylko jedna orientacja seksualna, że kalendarzyk jest metodą antykoncepcyjną... Czyż to właśnie nie jest absurdalne? Cały świat mówi o konieczności i potędze edukacji. Ale rzadko rozmawiamy o edukacji seksualnej."
Anja Rubik zwraca szczególną uwagę na stan edukacji seksualnej w Polsce. Jej zdaniem jest ona najczęściej pełna nieaktualnych wiadomości lub najistotniejsze fakty są przemilczane. Nauczyciele wstydzą się rozmawiać na temat seksualności, co prowadzi do niewiedzy i naraża młodzież na zagrożenia związane nie tylko z ich zdrowiem fizycznym, ale takżę psychicznym. Wielu uważa, że w szkołach nauka o cielesności i seksie jest niewystarczająca. Istnieją lekcje Wychowania do życia w rodzinie, które często mają wymiar jednej godziny lekcyjnej tygodniowo i są nieobowiązkowe, a ponadto prowadzą je nauczyciele fizyki, katecheci czy matematycy.
W odpowiedzi na zaproponowany przez MEN podręcznik „Życie na maksa. Poradnik uczuciowo seksualny", modelka postanowiła wydać własną książkę, traktującą o seksualności. „#sexedpl. Rozmowy Anji Rubik o dojrzewaniu, miłości i seksie" zawiera 18 rozmów z ekspertami - psychologami, ginekologami, urologami czy seksuologami. Największą zaletą dla młodych ludzi jest na pewno język podręcznika. W książce nie znajdziemy nagromadzenia medycznych zagadnień, ogólników czy nieaktualnych treści. W prosty i przystępny dla każdego sposób przekazywana jest wiedza na często trudne tematy, takie jak homoseksualność, które bywają unikane w szkole czy w domu. Jest to projekt non profit. Zarówno autorka, jak i wydawnictwo nie czerpią z publikacji żadnych korzyści, a całkowity przychód z jej sprzedaży przekazywany zostaje na rzecz fundacji #sexedpl.
Anja Rubik po sukcesie swojej kampanii #sexedpl nie przestaje promować edukacji seksualnej. W osatnim czasie powstała seria sexedPL ROOM na YouTubie. Jest to cykl 6 rozmów, przeprowadzanych z youtuberami, celebrytami czy edukatorami seksualnymi. To luźne rozmowy o ich doświadczeniach i przekonaniach, o których opowiadają w nieskrępowany sposób. Seria ma przybliżać tematy takie jak samoakceptacja, masturbacja, seks oralny czy seksting. Powstała w związku ze współpracą z platformą Netflix.
Uważacie, że takie kampanie są potrzebne? Jak według was wygląda obecny stan edukacji seksualnej w Polsce i co można w nim zmienić?
Zdjęcie główne: AFP / Loic VENANCE
M.C. / Redakcja Maxmodels.pl