Była na samym szczycie, zmarła w nędzy i zapomnieniu. Zgubił ją alkohol

Dodano: 18.07.2022
REKLAMA
Była na samym szczycie, zmarła w nędzy i zapomnieniu. Zgubił ją alkohol
Zdjęcie: East News/ Polfilm1

Duże oczy i usta – taka naturalna piękność nie zdarzała się często. Porównywana do wielkich gwiazd światowego kina. Kim była Teresa Tuszyńska - modelka, jedna najpopularniejszych i najtragiczniejszych postaci polskiego kina lat 60.?

 

 

Teresa Tuszyńska - jaki był jej życiorys?


Teresa Tuszyńska urodziła się 5 września 1942 r., nie w szpitalu, a mieszkaniu przy ul. Bolecha 21 w Warszawie. Jej ojciec Antoni Tuszyński prowadził masarnię i sklep na Woli - stąd też rodzina Tuszyńskich uznawana była za dobrze sytuowaną. Teresa miała rodzeństwo - starszego o 5 lat brata Bogdana i młodszą o 9 lat siostrę Wacławę. W trakcie Powstania Warszawskiego rodzina Tuszyńskich trafiła do obozu przejściowego. Wtedy rozdzielono Tuszyńskich - Antoni trafił do obozu w Niemczech, a matka Teresy - Janina wraz z dziećmi miała zostać przewieziona do obozu w Auschwitz. Na szczęście z transportu rodzinę uratował jeden z kolejarzy. Tuszyńscy wrócili do Warszawy, a 1947 roku dołączył do nich także ojciec.

 

Fot: East News/ Polfilm1

 

Teresa przez 1,5 roku była uczennicą przyklasztornej szkoły z internatem w Wawrze, jednak szybko siostry stwierdziły, że Tuszyńska jest zbyt niepokorna na tego typu placówkę. Dlatego też Teresa kontynuowała naukę w Szkole Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, a następnie w Państwowym Liceum Techniki Teatralnej przy ul. Miodowej. Jej kolegą z ławki był nawet Krzysztof Kieślowski, ale w przeciwieństwie do niego Teresie nie udało się ukończyć 3. semestru.

 

Teraz Tuszyńska a jej kariera modelki


Podczas jednej z potańcówek w klubie „Stodoła", a dokładniej w trakcie zabawy karnawałowej w 1958 roku, Teresa została Miss Balu. Dzięki temu przyciągnęła uwagę jednego z fotografów - Andrzeja Wiernickiego, który od razu zauważył w niej potencjał. Teresa była wysoką, szczupłą brunetką z wielkimi oczami i dużymi ustami. Szybko trafiła na okładkę „Kobiety Życia", jednak nie była z tego powodu zachwycona, ponieważ od dawna planowała karierę aktorki, nie modelki. Skutkiem tej publikacji była również relegacja Tuszyńskiej z liceum. Rok później śliczną i zgrabną 17-latkę zauważyła dyrektor artystyczna Przedsiębiorstwa Państwowego Moda Polska, Jadwiga Grabowska. Na początku lat 60. to własnie Tuszyńska była najbardziej popularną wśród modelek Mody Polskiej. Dzięki Grabowskiej Teresa stała się królową wybiegów. Piękną Polkę portretowali także najbardziej znani polscy fotografowie tego okresu,między innymi Tadeusz Rolke czy Wojciech Plewiński. Jej zdjęcia można było podziwiać w licznych magazynach, takich jak "Zwierciadło", "Filipinka", Dookoła świata" czy Panorama. W wieku 21 lat Tuszyńska trafiła na okładkę prestiżowego amerykańskiego magazynu „Show", który poświęcony był sztuce.

 

Przeczytaj też:

Wzięła udział w ponad 200 sesjach dla "Playboya". Co robi dziś Danuta Lato?

 

Kariera aktorska Teresy Tuszyńskiej


Początki jej kariery aktorskiej zbiegły się w czasie z pozowaniem na okładkę „Kobiety i Życia". Wtedy jej kandydatura trafiła do konkursu „Przekroju", gdzie wygraną był epizod w filmie Jana Rybkowskiego „Ostatni strzał". Teresa wygrała, mimo że nie spełniała kryteriów. Jury ogłosiło ją „najbardziej utalentowaną i posiadającą najlepsze warunki fizyczne". Nie obyło się bez kolejnego skandalu podczas samego kręcenia filmu. Teresa nagle uciekła z planu - do dzisiaj nie wiadomo, co było tego przyczyną. Nie zakończyło to jej marzeń o byciu aktorką - dzięki rozpoznawalności jako modelka Tuszyńska dostała kolejną szansę i w 1959 r. otrzymała niewielką rolę w filmie Jerzego Zarzyckiego „Biały niedźwiedź". Mimo wrodzonego talentu bardzo często zarzucano Teresie, że nie ma ona dyplomu aktorskiego. Stąd jej stawki były na tym samym poziomie, co u stażystów, choć Tuszyńska grała jedne z głównych ról, np. Margueritte w filmie „Do widzenia, do jutra". Mówiono o niej polska Audrey Hepburn lub Brigitte Bardot. Miała też dobre serce - pierwsze zarobione pieniądze podarowała rodzicom na remont domu.

 

Fot: East News/ Polfilm1

 

Teresa Tuszyńska, a jej największe osiągnięcia


Największym osiągnięciem Tuszyńskiej była już wcześniej wspomniana okładka w magazynie „Show" w 1963 roku. Amerykanie napisali wtedy o młodziutkiej aktorce, że jest „najbardziej zachodnią i najbardziej utalentowaną z polskich gwiazd filmowych". Za sukces można również uznać jej role u boku Zbigniewa Cybulskiego, Gustawa Holoubka i Adama Pawlikowskiego. Niestety, w tym ostatnim Tuszyńska nieszczęśliwie zakochała się bez pamięci, co skutkowało jej załamaniem nerwowym, a w konsekwencji chorobą alkoholową, która zniszczyła jej karierę.

 

Fot: East News/ Polfilm1

 

Co zakończyło karierę Teresy Tuszyńskiej?


Choć przez całe życie Teresa miała duże szczęście do spotykanych na swojej drodze ludzi, jej życiorys zakończył się tragicznie. Gdy była na samym szczycie, zaczęła chodzić na mocno zakrapiane alkoholem imprezy wraz ze swoim toksycznym partnerem - Adamem Pawlikowskim. W 1962 roku, będąc pod wpływem alkoholu, na złość Adamowi, Teresa poślubiła grafika Jana Rafała Floriana Zamoyskiego. Małżeństwo przetrwało tylko rok, ponieważ Jan zorientował się, że Teresa go nie kocha i nadal, zamiast się ustatkować, woli zabawę. Przez alkohol zakończyło się też jej drugie małżeństwo z Włodzimierzem Kozłowskim.

 

Potem było tylko gorzej. Tuszyńska przez alkohol nie stawiała się na pokazach i planach zdjęciowych. W latach 60. straciła kontrakt z Modą Polską, a w 70. nie dostawała już żadnych ról. Alkohol prawie odebrał jej wolność - pod wpływem alkoholu Tuszyńska uderzyła milicjanta, za co miała trafić na dwa lata do więzienia. Uszło jej to na sucho, jednak była to równia pochyła. W 1976 roku samobójstwo popełnił Pawlikowski - jej największa ż miłość. To przelało czarę goryczy - Teresa nie rozstawała się z alkoholem, tygodniami piła na umór. Zmarła 19 marca 1997 r po jednej z libacji w swoim mieszkaniu. Za pogrzeb zapłacił jej brat, ponieważ Tuszyńska pod koniec życia nie miała już żadnych pieniędzy.

 

Fot: East News/ Polfilm1

 

Aleksandra Podkówka/ Redakcja Maxmodels.pl


Przeczytaj też:


Wstydziła się tego, że jest modelką. Jak dziś żyje królowa polskiej reklamy?


Makabryczna śmierć krakowskiej modelki. Jak zginęła „Piękna Zośka"?

 

 

Komentarze (1)
Dodaj komentarz
konto usunięte 19 sierpnia 2022
Alkohol nie zgubia.Wystarczy zakasac przed a po woda z elektrolitami albo witamina C lub tez swietnie dziala specyfik o nazwie kudzu. Jakby ze mna pila... nie zgubilaby sie.
Ciekawe?
0
0
| Odpowiedz
Więcej z: Newsy
Zdjęcia MaxModels
Edytuj photoquestone 6.0 0 photoquestone Fotograf
Edytuj Weronix88 https://www.instagram.com/darioush.photo?igsh=MXdyNmN0MDJpaWdzMQ== 6.0 0 Weronix88 Modelka
Edytuj Marcinnek 6.0 0 Marcinnek Fotograf
Edytuj Why_So_Serious Instagram @pick.as.so
Modelka: @bork0wska 6.0 0 Why_So_Serious Fotograf
Edytuj pczechowski 6.0 0 pczechowski Model
Edytuj werolll 6.0 0 werolll Modelka
Edytuj Jowiszka 6.0 1 Jowiszka Modelka
Edytuj SHTERN 6.0 0 SHTERN Fotograf
Edytuj Kariness 6.0 0 Kariness Modelka
Edytuj Aureliazur 6.0 0 Aureliazur Modelka
Zobacz więcej zdjęć