Pokaż odpowiedzi: Chronologicznie | Od najwyższej oceny
87 wyświetleń
Odpowiedzco za różnica... fot jest fot
Wszystko zależy też pewnie od tego kto ma dostać docelowo zdjęcie - agencja reklamowa, klient korporacyjny, sieć marketów czy też modelka z portfolio o artystycznym zacięciu albo babcia stasia, która kocha każdy pieg swojej wnusi... Jak mniemam większość fotografów, która prezentuje już pewien poziom - potrafi realizować swoje projekty posługując się wszystkimi mediami w sposób nieprzypadkowy - aspiruje do komercji... Tutaj obróbka graficzna preferowana jest na wysokim poziomie - skąd więc bierze się to zniesmaczenie na Max Models używaniem programów graficznych skoro każdy ma zaznaczoną komercję w swoim portfolio ???
ja się nie znam na tym, ale generalnie nie ciężko jest zauważyć, że na zdjęciu jest więcej szopa niż modelki w przypadku kiedy jej skóra jest bardziej rozmazana wygladzaniem i cala twarz sie zlewa.. nie mam nic przeciwko fotoszopowi, kiedy jest umiejętnie używany, bo wtedy zazwyczaj nawet nie umiem powiedzieć czy byl uzyty czy nie :D ale jeżeli ktoś nie umie i calą modelkę od wlosów po dekolt na portrecie bluruje to mi osobiście się to nie podoba. wolę już zobaczyć naturalnego pieprzyka na twarzy albo zmarszczkę..
Trzeba pamiętać o 3 rzeczach retuszu, grafice i naprawie zdjęcia.1. Retusz czasem jest niezbędny i to może uratować zdjęcie, negatywy większego formatu się też retuszowało.2. Przerobienie zdjęcia w taki sposób, który pozwoli na powstanie efektów niemożliwych do uzyskania bez ingerencji PSa.3. Naprawa źle wykonanego zdjęcia i tak go nie uratuje więc tylko w tym przypadku użycie PSa zamiast doskonalenia warsztatu fotograficznego nie jest dobrym rozwiązaniem.
Ja używam Corela X3 którego kupiłem za groszową kwotę w porównaniu z Photoshopem. Oprócz wywoływania RAWów w poprawny sposób (krzaki z Fuji S3/S5) można wykonać naprawdę w ciula rzeczy tak samo jak w Photoshopie a za mniejszą kasę :) Nie trzeba mieć super trendy cool PSa żeby dobrze wykonać obróbkę zdjęcia :)
to oczywyście na temat retuszu..bo normalne kadrowanie, poprawianie kolorów itp itd ( nei wiem co tam jeszcze Wy fotografowie standardowo robicie) jest okingerencja w wygląd modelki, tak że cięzko ją poznać - dla mnie nie...
Moim zdaniem zarówno obróbka zdjęć jak i wypowiedzi w kwestii jej stosowania jest zawsze wykładnikiem dwóch aspektów - wiedzy i umiejętności oraz indywidualnego wyczucia smaku i stylu. Pierwsza kwestia jest oczywista i nie wymaga wyjaśnienia, druga zaś to kwestia gustów a o nich jak wiadomo się nie dyskutuje... A jednak - dyskutuje się nader często zwłaszcza na portalach fotograficznych. Z moim spostrzeżeń są dwie skrajne szkoły - fotografia mocno oparta na obróbce graficznej, wygładzanie skóry, podkręcanie kolorów, fotomontaż i wiele innych sztucznych zabiegów, oraz fotografia 'naturalna' - zwykle czarno-biała, z dużym ziarnem, mniej lub bardziej zamierzonymi nieostrościami itd. Te dwie formy fotografii współistnieją lecz nie zawsze ich zwolennicy mają na tyle szerokie horyzonty i tolerancję by drugi nurt zaakceptować.
Dziękuję Wam za wypowiedzi :) 1. Oprogramowanie graficzne to nie tylko PS. są dostępne wersje okrojone (elements) w niższej cenie - są też darmowe programy - wystarczy poszukać - warto jednak zainwestować sobie w profesjonalne narzędzie bo stwarza możliwości praktycznie nieograniczone - można stworzyć dzięki temu własny niepowtarzalny styl obróbki graficznej zdjęć - do czego namawiam :)2. Krystianka pisze o nieumiejętnym retuszu - dopóki ktos ie załapie jak się to robi będzie popełniać błędy ale to nie trzeba płakać tylko dalej iśc za ciosem i doskonalić technikę :)3. Roy pisze o 2 szkołach fotografii - ja też tak różnicuję zdjęcia - bardziej komercyjne ( zdęcia fashion, beauty, reklamowe) i te artystyczne gdzie Ps moim zdaniem jest jeszcze bardziej przydatny aby uzyskać wspaniałe efekty :)
Spotkałam się jeszcze z ciekawym zjawiskiem tutaj na MM :Część osób pokazuje w swoim pf zdjęcia z napisami, które sugerują, że dana fotografia była w druku - ja osobiście nie mam nic przeciwko takiej "słodkiej ściemie" ale dobór czcionek w większości przypadków woła tu o pomstę do nieba. Typografia moi drodzy to ważna dziedzina grafiki komputerowej i jak ktoś bierze się za projektowanie to powinien mieć choć trochę o tym wiedzy. :) Mnie jako grafika takie rzeczy bardziej drażnią niż źle blurowana skóra.
Proszę o dalsze wypowiedzi na temat użycia programów graficznych w obróbce zdjęć.Moim życzeniem jest by taki "styl" zdjęć nie męczył nas już w rankingach :) http://www.digital-photography-school.com/10-deady-post-processing-sins