Gareth Pugh to projektant, który zamknął monotonny okres brytyjskiego świata mody. Czerpiąc inspirację w dużej mierze z architektury i geometrii, podbija serca kolejnych gwiazd – w tym Rihanny, Lady Gagi, Nicki Minaj czy Beyonce.
Swoją przygodę z projektowaniem Gareth Pugh rozpoczął już w wieku 14 lat jako twórca kostiumów w londyńskim National Youth Theatre. Ukończył projektowanie mody w Central Saint Marins, prezentując zapierającą dech w piersiach kolekcję, opublikowaną później w kultowym brytyjskim magazynie „Dazed&Confused" w kwietniu 2004 roku. Głównym elementem zaprezentowanych przez niego sylwetek były balony, utrzymane w kolorystyce bieli i czerwieni. Dopełniały one stroje, które całościowo prezentowały bardzo zniekształcony i abstrakcyjny wizerunek modeli.
Pugh słynie z niekonwencjonalnego podejścia do mody. Dla jego projektów charakterystyczne są ostre, futurystyczne kanty, ostre cięcia i surowy styl, utrzymany w klimacie science fiction. Kolekcje projektanta są najczęściej posępne, pełne ciemnych barw, przełamywanych złotem, srebrem lub jednym, wyrazistym kolorem. Nawiązują do sztuki performatywnej, zgodnie z którą stroje przestają być jedynie elementami ubioru, a zyskują znaczenie symboliczne i są częścią przedstawienia, jakim jest pokaz mody. W podobny sposób modę traktował Alexander McQueen, którego twórczość można było odczytywać zarówno w kategorii mody, sztuki jak i widowiska.
Pugh zadebiutował na Londyńskim Fashion Weeku w 2005 roku, prezentując kolekcję inspirowaną światem futbolu oraz archetypem wojownika, co stanowi odniesienie do kultury brytyjskiej. Sylwetki były w całości pokryte czernią. Dominował materiał przypominający skórę, który miał naśladować sportowe ochraniacze oraz futra. Te elementy w połączeniu z czerwonym krzyżem poprowadzonym przez twarz modeli, stanowiącym makijaż, prezentowały się wręcz agresywnie.
Pomimo zamiłowania do geometrii i niekonwencjonalnych struktur, projektant czerpie inspiracje także ze świata popkultury. Jego jesienna kolekcja z 2016 roku nawiązywała do Hannibala Lectera oraz jego maski, spopularyzowanej za sprawą filmu "Milczenie owiec". Modelki kroczyły przez wybieg w prostych, eleganckich sukniach, żakietach i płaszczach w neutralnych odcieniach. Do przygotowania stylizacji projektant wykorzystał przede wszystkim skórę, jedwab i futrzane elementy. Pugh postawił ponadto na mocny makijaż, fryzury z dekady. Nie zabrakło również znanej maski Hannibala, którą nosiły niektóre modelki.
Motyw architektoniczny stale pojawia się w kreacjach Pugha. Sylwetki są idealnie proporcjonalne, symetryczne. Odnosi się to także do makijażu, który często wykonany jest z trójwymiarowych elementów geometrycznych. Projektant nierzadko używa nienadających się wręcz do noszenia rzeźb, mających na celu dekonstrukcję ciała do momentu, kiedy będzie ono nierozpoznawalne. Wykorzystuje do tego najczęściej materiały takie jak PVC, skóra, futra, elementy patchworku czy lateks.
Odważne projekty Pugha spotkały się z pozytywnym odzewem świata mody, jak i celebrytów. Miał on okazję zobaczenia swoich kreacji noszonych przez gwiazdy takie jak: Nicki Minaj, Beyoncé, (w teledysku do piosenki "Diva czy Run The World (Girls)") czy Lady Gaga podczas promocji piosenki "Applause" i występów na żywo.
Zdjęcie główne: AFP / Niklas HALLEN
M.C. / Redakcja Maxmodels.pl