Konflikt fotoreportera z agencją prasową. Jak działają prawa autorskie w fotografii?

Dodano: 19.07.2021
REKLAMA
Konflikt fotoreportera z agencją prasową. Jak działają prawa autorskie w fotografii?

Od kilku dni obserwujemy duży chaos w świecie fotografii, spowodowany walką Francisco Leonga z jego byłą agencją prasową. Czy fotograf rzeczywiście nie powinien mieć praw autorskich do zdjęć, które sam wykonał? Jak zakończył się ten konflikt? Sprawdźcie sami!

 

 

Czy fotografie są chronione prawami autorskimi?


Fotografia z roku na rok rozwija się coraz bardziej i często stanowi długi proces, na który składa się wiele czynników m.in. obróbka obrazu. Według polskiej ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (dalej: „Prawo autorskie") chroni każdy przejaw ludzkiej działalności twórczej, o ile przypisać mu można: po pierwsze, indywidualny charakter; po drugie, oryginalny charakter; po trzecie, przejaw ten został ustalony w jakiejkolwiek postaci. Fotografia staje się przedmiotem ochrony prawa autorskiego, jeżeli spełnia powyższe warunki.

 

 

Sprawa Francisco Leonga


Problem rozpoczął się już w 2019 roku, kiedy Portugalczyk, Francisco Leong, odszedł z agencji prasowej AFP po czternastu latach pracy. Przez ten czas mężczyzna wykonywał fotografie na wielu ważnych wydarzeniach, a jego portfolio cały czas się powiększało. Francisco zauważył jednak, że w umowie, która została zawarta z agencją, widnieje informacja o tym, że wykonywane przez niego zdjęcia nie są jego własnością i należą do pracodawcy (AFP). Leong sprzeciwił się tym założeniom, ponieważ prawo portugalskie jasno mówi o tym, że autorskie fotografie należą do wykonawcy, a nie agencji, dla której pracuje.


„Jest to zasada, która stoi ponad każdą indywidualną umową i stwierdza, że prawa autorskie należą do dziennikarza, kropka... Na mojej umowie z AFP była klauzula mówiąca, że prawa autorskie należą do AFP. Uważam, że to narusza prawo i dlatego jest nieważne" - powiedział Leong dla „Press Gazette".


Według agencji AFP, fotoreporter rozpowszechnia zdjęcia w domenie publicznej, dlatego nie zasługują one na ochronę na mocy prawa autorskiego. Organizacja uznała fotografie za zbiór faktów, które przedstawiają codziennie wydarzenia lub informacje. AFP stwierdziło również, że zdjęcia wykonywane przez fotografa nie były w żaden sposób kreatywne, dlatego objęcie ich prawem autorskim byłoby sporym nadużyciem.


Co ciekawe, pomimo argumentacji AFP o zdjęciach trafiających do domeny publicznej, rzecznik agencji powiedział: „Zdjęcia Francisco Leonga nie znajdują się w domenie publicznej, ponieważ prawa należą do AFP, niezależnie od tego, czy podlegają one prawom autorskim na mocy prawa portugalskiego".

 

 

Nierówne traktowanie pracowników?


Słowa rzecznika wywołały duże poruszenie i były argumentem mijającym się z wcześniejszą linią obrony AFP. Agencja mówi zarówno, że zdjęcia Leonga należą do nich, jak i że fotografie wcale nie zasługują na ochronę praw autorskich. Francisco apeluje, że nie zależy mu na pieniądzach, chce po prostu sprawiedliwości.


„Walczę o moje prawa autorskie, ponieważ agencja AFP zatrzymała po moim odejściu moje autorskie zdjęcia, zamiast dzielić się ze mną zyskami, tak samo jak robi to w przypadku francuskich fotografów... Chcę sprawiedliwości."


Leong zwrócił uwagę na nierówne traktowanie pracowników w agencji. AFP respektuje jedynie prawa autorskie dziennikarzy i fotoreporterów pochodzących z Francji. Obecnie sprawa trafiła do sądu UE, jednak rozprawa została opóźniona i odbędzie się w październiku. Wiele osób z niecierpliwością czeka na rozwiązanie konfliktu. Jedno jest pewne - wynik będzie wzbudzać wiele skrajnych emocji. Jeżeli sąd przyzna rację agencji AFP, prawa wielu fotoreporterów mogą zostać naruszone. Jeżeli Francisco Leong wygra rozprawę, wiele agencji będzie musiało zapłacić milionowe odszkodowania dla fotoreporterów.

 

Prawo w każdym państwie działa inaczej, dlatego przed publikacją zdjęć w internecie lub podpisaniem umowy, należy bardzo dobrze zapoznać się z przepisami. Gdyby Francisco Leong czternaście lat temu dokładnie przeczytał to, co podpisuje, być może dzisiaj nie bylibyśmy świadkami tak głośnego na cały świat konfliktu. Bądźcie czujni i spełniajcie swoje pasje mając na uwadze obowiązujące przepisy!

 

Julia Mistarz/Redakcja Maxmodels.pl

Zdjęcie główne: 123rf/Picsel


Czytaj też:


One nie wstydzą się swojego ciała! W czasie ciąży publikują odważne zdjęcia >>>

 

Kto został okrzyknięty najpiękniejszą WAGs w Polsce? Lewandowska nie była zadowolona >>>

 

To koniec aniołków Victoria's Secret? Piękne modelki znikają z wybiegów >>>


Reklama

Komentarze (0)
Twój komentarz może być pierwszy
Więcej z: Newsy
Zdjęcia MaxModels
Edytuj TomGM 6.0 0 TomGM Model
Edytuj Spiingger Sesja "Noir" 
organizowana przez Pospolite Ruszenie Fotograficzne 0.0 0 Spiingger Fotograf
Potwierdzam, że mam ukończone 18 lat Zobacz Edytuj Sorry-Winnetou 6.0 0 Sorry-Winnetou Fotograf
Edytuj a_bonczyk 6.0 0 a_bonczyk Fotograf
Edytuj m_aleksandra Fot. Patrycja Pikuła 6.0 0 m_aleksandra Modelka
Edytuj Mirame 6.0 0 Mirame Modelka
Edytuj PCHF 6.0 0 PCHF Fotograf
Edytuj totynpierun 6.0 0 totynpierun Fotograf
Edytuj totynpierun 6.0 0 totynpierun Fotograf
Edytuj Pati_Z Fot. Z przymrużeniem oka 6.0 2 Pati_Z Modelka
Zobacz więcej zdjęć