Najczęściej stojąc rano przed garderobą, pomimo ogromu ubrań, mamy odwieczny dylemat: w co się ubrać? A gdyby tak raz na zawsze pozbyć się tego problemu i spróbować stworzyć w szafie funkcjonalną przestrzeń, w której będą znajdowały się wszystkie niezbędne ubrania? Naprzeciw oczekiwaniom zakupoholiczek, które zdecydują się zminimalizować garderobę, wychodzi szafa kapsułowa. W poniższym artykule odpowiemy na pytania, czym ona w ogóle jest, jak zacząć kompletować potrzebne w niej ubrania oraz u kogo ten pomysł się sprawdzi.
Definicja garderoby kapsułowej
Pojęcie szafy kapsułowej powstało w latach 70-tych XX wieku. Po raz pierwszy użyła go Susie Faux, właścicielka jednego z londyńskich butików. Na przestrzeni lat zdążyło już ono ewaluować, jednak elementarne założenia terminu nie zmieniły się po dziś dzień. Zgodnie ze słowami Susie, szafa kapsułowa to zbiór kilku lub kilkunastu podstawowych i niezbędnych elementów garderoby. Z tej niewielkiej liczby ubrań tworzy się stylizacje, które mają jak najlepiej odpowiadać osobistym preferencjom, stylowi życia oraz pracy, jaką się wykonuje. Wszystkie elementy garderoby powinny do siebie pasować i z założenia należy je zmieniać sezonowo.
Fot.123RF/PICSEL
Od czego zacząć tworzenie garderoby kapsułowej?
Aby stworzyć szafę kapsułową powinno się zacząć od generalnych porządków. Najlepiej, jeśli wyjmie się z garderoby wszystkie ubrania, a następnie podzieli je na trzy kategorie: rzeczy na sprzedaż lub do oddania, te, w których faktycznie się chodzi oraz odzież sezonową. Ubrania ze wszystkich grup należy starannie przejrzeć. Największą uwagę powinno się zwrócić na te, które chce się wyrzucić. Jeżeli są wśród nich elementy garderoby, w których nie chodzi się regularnie już od ponad roku i przestały pasować do naszego stylu, a co gorsza są one zniszczone lub poplamione, powinny opuścić szafę.
Fot.123RF/PICSEL
Co powinno znaleźć się w każdej szafie kapsułowej?
Podstawą szafy kapsułowej powinny być przede wszystkim wszelkiego rodzaju topy, t-shirty, proste bawełniane koszule i bluzki. Ważną kwestią jest to, że w skład szafy kapsułowej nie wchodzą takie elementy garderoby jak bielizna, kreacje na specjalne okazje, piżamy oraz uniformy do pracy. Kolory ubrań w garderobie powinny być stonowane, dzięki czemu łatwo będzie można łączyć elementy stylizacji. Świetnie sprawdzą się: biały, czarny, szary oraz barwy pastelowe. Biała koszula oraz klasyczne jeansy będą idealnymi elementami szafy. Niezbędnikiem powinny stać się również czarne spodnie o klasycznym kroju czy chociażby eleganckie cygaretki. Warto postawić także na dobrej jakości swetry czy kardigany w kolorach bieli, beżu czy szarości. Nie można zapominać o okryciach wierzchnich: czarna czy też biała marynarka, skórzana ramoneska i kremowy trencz będą uniwersalnym uzupełnieniem garderoby. Jeżeli zaś chodzi o buty, dobrym wyborem staną się eleganckie szpilki. Na zimę z kolei sprawdzą się czarne botki na niewielkim obcasie, które z łatwością można łączyć zarówno ze spodniami, jak i spódnicami. Jeśli chodzi o dodatki, w założeniach szafy kapsułowej, panuje spora dowolność. Dobrym rozwiązaniem będzie postawienie na klasykę i minimalizm w postaci delikatnego naszyjnika lub dobór bardziej szalonych dodatków takich jak kolorowa torebka czy pasek.
Fot.123RF/PICSEL
Szafa minimalistki. U kogo będzie strzałem w dziesiątkę a u kogo niekoniecznie?
Garderoba kapsułowa sprawdzi się idealnie u każdej osoby lubiącej ład i porządek oraz u takiej, która jest otwarta na zmiany. Przede wszystkim mając określoną liczbę ubrań, kupuje się mniej, a co za tym idzie mniej też się wydaje. Można zaoszczędzić również miejsce na półkach, które przestaną się uginać pod ciężarem kolejnych swetrów czy pary spodni. Szafa utrzymana w nurcie minimalizmu świetnie sprawdzi się również u tych z nas, którzy zwyczajnie nie lubią mieć zbyt wielu rzeczy w swojej garderobie. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie chcą godzinami stać rano przed lustrem i dopasowywać swoich stylizacji. Zwolennicy przerabiana ubrań oraz projektów „zrób to sam” będą także zachwyceni tworzeniem i korzystaniem z szafy kapsułowej. U osób, które lubią jednak mimo wszystko eksperymentować z modą, idea minimalizmu w garderobie się nie sprawdzi. Niektóre z nas tak bardzo uwielbiają przechadzać się po galeriach handlowych i sklepach, że nie wyobrażają sobie miesiąca bez nowych ubrań w swojej garderobie. W takich przypadkach szafa kapsułowa również nie znajdzie swojego zastosowania.
Fot.123RF/PICSEL
Na pytanie, czy szafa kapsułowa jest dla nas dobrym rozwiązaniem, trzeba odpowiedzieć sobie samemu. W gruncie rzeczy ma ona jednak więcej zalet, aniżeli wad. Jest pomysłem zarówno praktycznym, jak i pozwalającym zaoszczędzić nam na co dzień czas i pieniądze. Dzięki niej można uniknąć również porannego rozgardiaszu podczas wybierania stylizacji, a w zapomnienie pójdzie zastanawianie się godzinami, które ubrania i w jaki sposób ze sobą połączyć. Garderoba kapsułowa pomoże rozwiać nasze wątpliwości odnośnie tego, w czym czujemy się najlepiej oraz jaki styl preferujemy. Okazuje się bowiem, że wcale nie trzeba mieć sterty najmodniejszych ubrań i stylizacji, by czuć się pięknie i wygodnie. Szafa kapsułowa jest w stanie z powodzeniem nam to udowodnić.
Fot.123RF/PICSEL
M. Skałka/Redakcja Maxmodels.pl
Zdjęcie główne: 123RF/Picsel