Przemysł modowy jest odpowiedzialny za 10 proc. emisji dwutlenku węgla przez ludzkość – podaje ONZ. Z kolei według danych Agencji Ochrony Środowiska Stanów Zjednoczonych 85 proc. wszystkich tekstyliów wyrzuconych w USA trafia na wysypiska lub jest spalane. Tymczasem ubrania z powodzeniem można poddawać recyklingowi – nawet te najbardziej zniszczone. W Polsce liderem recyklingu odzieży jest firma Wtórpol prowadząca sieć second-handów Tekstylowo.
Zanieczyszczenie modą
Nie używamy jednorazowych słomek, segregujemy domowe odpady, naszym środkiem transportu jest rower, ale wciąż wiele osób, nawet tych świadomych ekologicznie, nie ma pojęcia o tym, jak fatalny wpływ na środowisko ma branża modowa. Największe marki nie poprzestają na czterech kolekcjach rocznie - ubrania są całkowicie wymieniane w sklepach kilkanaście do nawet ponad 20 razy w ciągu roku. Co sklepy robią z niesprzedanymi kolekcjami? Normalną praktyką w branży jest ich palenie. Do takich metod uciekają się zarówno marki premium, które wolą zniszczyć ubrania, niż je przecenić i stracić status ekskluzywnego butiku, jak i gigantyczne koncerny, dla których recykling oznacza większe koszty. Plastikowe guziki i zamki czy poliester, z którego szyte są ubrania - wszystko to trafia po spaleniu do powietrza, którym oddychamy.
Nie bez znaczenia dla środowiska jest również sam proces produkcji ubrań - jak podaje Światowy Instytut Zasobów, branża odzieżowa jest drugim co do wielkości konsumentem wody na świecie, uprawa bawełny w Uzbekistanie doprowadziła do wyschnięcia Morza Aralskiego! Z kolei według danych ONZ producenci ubrań emitują więcej dwutlenku węgla niż branża lotów międzynarodowych i cała żegluga morska.
Z drugiej ręki, czyli ekologicznie
Na problem zanieczyszczenia środowiska przez branżę odzieżową zwraca uwagę Wtórpol - firma, która od 28 lat działa na rzecz recyklingu odpadów tekstylnych i cieszy się statusem światowego lidera w tej branży.
- Każdy z nas może przyczynić się do ratowania środowiska. Pierwszym krokiem jest ograniczenie konsumpcji, drugim - świadome segregowanie odpadów - przekonuje Monika Lipnicka z firmy Wtórpol. - Wystarczy, że wszyscy zaczniemy oddawać ubrania i inne odpady tekstylne do przeznaczonych do tego kontenerów, które znajdziemy na praktycznie każdym osiedlu, w niemal każdej wsi - w całej Polsce jest ich ponad 60 tysięcy.
Ubrania wywiezione na wysypisko śmieci, będą leżały tam latami. Te, które trafią do kontenerów, przewożone są do sortowni, tam dzielone na te, które mogą jeszcze zyskać drugie życie oraz te, które zostają przetworzone na czyściwo fabryczne lub paliwo alternatywne. Ubrania nadające się do noszenia, trafiają do polskich second-handów, eksportowane są również do Azji i Afryki. Każdy kawałek materiału jest w 100 proc. poddawany recyklingowi. Do firmy Wtórpol, która sortuje tekstylia, należy sieć blisko 90sklepów z ubraniami z drugiej ręki, funkcjonująca pod nazwą Tekstylowo. Część zysków ze sprzedaży trafia do Fundacji Eco Textil, która razem z partnerami prowadzi bezpłatne wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego oraz wypożyczalnię online dla osób z niepełnosprawnościami. Na cele charytatywne, wspieranie kultury i sportu firma Wtórpol przekazała już kilkadziesiąt milionów złotych.
Perełki w stylu vintage
Do sklepów Tekstylowo trafiają wyłącznie dobrej jakości ubrania o wysokim standardzie. W second-handach można znaleźć prawdziwe perełki - ubrania w stylu vintage, elementy kolekcji znanych projektantów, a także niezniszczoną odzież z sieciówek, oczywiście po bardzo niskich cenach. Moda na ubrania z drugiej ręki dumnie wkroczyła na salony. Swoimi zdobyczami wyszperanymi w second-handach chętnie chwalą się blogerki modowe, celebrytki, a nawet znane modelki. Firma Wtórpol gościła uczestników programu „Top Model", którzy w jednym z odcinków mieli za zadanie zaprojektować kolekcję z ubrań znajdujących się w sortowni.
Nietypowe zakupy
Teraz zakupy w Tekstylowo.pl można również zrobić przez internet. Sklep działa zgodnie z duchem zero waste: nie wybieramy ubrań samodzielnie, a dostajemy paczkę z niespodzianką. Co ważne, po wejściu na stronę decydujemy, jaki zestaw ubrań nas interesuje - możemy zamówić paczkę np. z samymi kurtkami, ubraniami dziecięcymi, męskimi lub damskimi. Następnie wybieramy interesujący nas rozmiar i zamawiamy pięciokilogramową paczkę. Odzież dopasowana jest do aktualnie panującej pory roku, dlatego nie musimy się martwić, że otrzymamy bluzy polarowe latem. Szczególną popularnością cieszą się ubrania damskie, dziecięce oraz te w rozmiarze XXL. Dostawa oraz zwrot w sklepie internetowym są darmowe.
Zdjęcie główne: 123 RF/ Picsel