Barbara Kurdej-Szatan oddaje sukienki na aukcje charytatywne, Maja Bohosiewicz sprzedaje ubrania na platformie handlowej, a Miley Cyrus własnoręcznie szyje swoje bluzki. Celebrytki chętnie pozbywają się nadmiaru ubrań w szafie oraz stawiają na recykling i DIY.
Jeśli twoja garderoba ugina się od starych podkoszulek, jeansów i płaszczów, poznaj tipy gwiazd na pozbycie się zalegających ubrań. Dzięki temu nie tylko uporządkujesz własną przestrzeń, ale i nierzadko pomożesz potrzebującym!
Sprzedaj przez internet lub w realu
Czy wiesz, jak długo rozkładają się ubrania? Topy, spodenki czy narzutki z poliestru aż 200 lat, dopiero po tym czasie zmieniają się w mikroplastik, który trafia do wód, a następnie wraca do naszego ciała, ale już ukryty w rybach lub wodzie pitnej.
Fot: 123 RF/ Picsel
Możesz jednak ograniczyć ten szkodliwy proces, jeśli tchniesz drugie życie w odzież - w tym przypadku właściwym wyborem jest sprzedaż. Coraz większą popularnością cieszą się internetowe platformy handlowe, na których wystawisz ubrania lub odkupisz je z drugiej ręki. Często można tam upolować prawdziwe perełki, np. markowe ubrania Gucci czy Victoria's Secret. Z platformy korzystają celebrytki, w tym Maja Bohosiewicz, która sprzedaje nie tylko używane ubrania, ale i autorską kolekcję bielizny.
Jakie jeszcze gwiazdy chętnie sprzedają używane ubrania? Między innymi Sara Boruc - często organizuje wyprzedaże na Instagramie, w tym markowej odzieży, np. Chanel. W jej ślady idą Natalia Siwiec i Jessica Mercedes, które wystawiają na aukcje buty, dodatki i ubrania, a Jessica organizuje nawet wyprzedaże w realu, spotykając się ze swoimi fankami. Celebrytki wiedzą, jak ekologiczna i ekonomiczna jest sprzedaż ubrań.
W niektórych miastach są też realizowane wydarzenia (na przykład przez portal szafa.pl) wymiany ciuchów w realu, co pozwala przy okazji zawiązać znajomości.
Oddaj za darmo
Alternatywą dla sprzedaży jest oddanie używanej odzieży, na przykład podczas zbiórek charytatywnych. Właśnie z tej opcji korzysta Basia Kurdej-Szatan, która przyznaje, że często przekazuje ubrania na cele charytatywne. Podobnie postępują Maffashion i Edyta Górniak, przekazując nadmiar ubrań potrzebującym rodzinom lub przyjaciołom.
Jeśli więc chcesz szybko przewietrzyć szafę, dowiedz się, czy w twojej okolicy są Domy Pomocy Społecznej, Caritas czy kontenery Polskiego Czerwonego Krzyża - w takich punktach natychmiast wydasz zbędne elementy garderoby. Zyskasz też pewność, że ubrania trafią do najbardziej potrzebujących osób, dla których będą jak nowe.
Zastanów się też, czy twoja koleżanka, ciotka, kuzynka lub sąsiadka nie ucieszyłaby się z dostawy odzieży, zwłaszcza jeśli macie zbliżone wymiary. A może w twojej okolicy są lumpeksy? W takich placówkach również są mile widziane ubrania z odzysku. Warto spytać sprzedawcę lub właściciela - a nuż przyjmą zużyte ubrania.
Fot: 123 RF/ Picsel
Postaw na DIY
Czy wiesz, że ze starych ubrań możesz samodzielnie uszyć bluzkę lub sukienkę prawie jak nową? To propozycja dla osób, które cenią kreatywne rozwiązania i recykling! Jeśli jednak nie przepadasz za manualnymi pracami lub nie masz czasu, skorzystaj z usług krawcowej - może w twojej okolicy wykwalifikowana specjalistka chętnie da drugie życie zniszczonym ubraniom!
Celebryci nierzadko szyją odzież - Miley Cyrus przyznała, że potrzebuje dobitniej wyrażać wyjątkową osobowość i dlatego lubi osobiście tworzyć dla siebie bluzki czy narzutki. Podobną zasadę wyznają również mężczyźni, m.in. tancerz Szymon Kot, który przyznaje: "Płynnie przeszedłem do tego, że mając masę resztek materiałów, można coś z tym zrobić. Szyłem spodnie, jakieś inne elementy garderoby. Nauczyłem się szyć z filmików z internetu".
Szycie w świecie gwiazd to nie nowość, na przykład Julia Roberts uwielbia dziergać, podobnie jak... Ryan Gosling. Jeśli zatem cenisz artystyczne rozwiązania, przekonaj się, co powstanie z twoich ubrań. Być może odkryjesz nową pasję.
Fot: 123 RF/Picsel
Poznaj szafing
Szafing jest bardzo popularny w Stanach Zjednoczonych, kilka lat temu moda na wymianę ubraniami przyszła również do Polski. Początkowo występowała pod inną nazwą, nierzadko po prostu jako bezpłatna wymiana lub wymiana za symboliczną opłatę. Na szafing często decydują się mamy, które szukają ubranek dla dzieci, a nie chcą wydawać kroci w sklepach. Trudno się dziwić - dzieci szybko rosną.
Szafing nierzadko przyjmuje postać spotkań towarzyskich w realu, co pozwala nie tylko pozbyć się nieużywanych ubrań, ale i przyjemnie spędzić czas w gronie pozostałych zwolenniczek wymiany odzieży. Darmowy event odzieżowy daje mnóstwo frajdy, w trakcie spotkania łączysz przyjemne z pożytecznym.
Sprzedaż, oddanie za darmo, DIY, szafing... zobacz, jak sprawnie możesz pozbyć się nadmiaru ubrań. To nic nie kosztuje, czasem można nawet zarobić lub zyskać niepowtarzalny ciuch do kolekcji. Postaw na ekologiczne i ekonomiczne trendy!
Milena Dzikowska/ Redakcja Maxmodels.pl