Jeszcze dziesięć lat temu w mediach trudno było dostrzec, by ktokolwiek, zwłaszcza modelki, nosiły rozmiar większy niż 34. Niekwestionowanym ideałem piękna były ekstremalnie szczupłe sylwetki. Taka figura zyskała na popularności w latach 60., głównie dzięki Twiggy, brytyjskiej modelce i aktorce. To właśnie jej nazwisko często utożsamia się z końcem ery kobiecych krągłości, których symbolem była sylwetka Marilyn Monroe. Przez tę rewolucję przez długi czas trudno było znaleźć modelkę, której figura nie odpowiadała trendowi szczupłych, chłopięcych sylwetek. I chociaż pierwsza agencja dla modelek plus size powstała już w latach 70., dopiero wraz z popularyzacją internetu, branża modowa zaczęła otwierać się również na inne kanony piękna.
Współcześnie, rozmawiając o modelingu, trudno pominąć temat modelek plus size, które robią tak samo (lub czasami nawet bardziej) zawrotną karierę, jak ich koleżanki noszące rozmiar "0". Oto nazwiska jednych z najbardziej znanych i odnoszących sukcesy modelek plus size.
Ashley Graham
Poczatki jej kariery sięgają jeszcze roku 2000, a więc na długo przed popularyzacją modelek plus size w świecie imody. Graham stała się sławna dopiero dziewięć lat później dzięki uczestnictwu w kampanii społecznej magazynu „Glamour": „Te ciała są piękne w każdym rozmiarze". Od tej pory kariera modelki znacznie przyspieszyła. Graham odnosiła sukcesy na wielu polach, była między innymi pierwszą modelką plus size, która wystąpiła na okładce „Sports Illustrated Swimsuit Issue". Modelka nieustannie budziła też kontrowersje przede wszystkim poprzez dodawanie niewyretuszowanych zdjęć z widocznym cellulitem i rozstępami na Instagramie. Współcześnie, Graham jest jedną z najpopularniejszych modelek plus size na świecie, a magazyn „Glamour" powiedział o niej, że „sprawia, że akceptacja staje się powszechna".
Barbie Ferreira
Gwiazda młodego pokolenia, która wniosła powiew świeżości zarówno na ekrany telewizorów, jaki i w kampanie reklamowe. Karierę zaczęła robić jako nastolatka, kiedy sama zrobiła sobie zdjęcia i wysłała je do American Apparel, jednego z największych amerykańskich sklepów sieciowych. Od tego czasu jej charakterystyczną urodę podziwiać można było w kampaniach wielu firm modowych oraz w niezwykle popularnym serialu "Euforia". Zarówno Ferreira, jak i jej postać w serialu, promują pewność siebie i ruch ciałopozytwności - idei według której każdy powinien kochać i akceptować siebie i swoje ciało, wraz ze wszystkimi jego niedoskonałościami. Jak zauważa sama modelka, nosi ona rozmiar przeciętnej nastolatki w Stanach Zjednoczonych. Ferreira uważa, że jej popularność w dużej mierze bierze się z tego, że ludzie mają potrzebę utożsamienia się z kimś.
Iskra Lawrence
Karierę zaczęła w 2008 roku, występując w kampanii dla American Eagle Outfitters, amerykańskich sklepów odzieżowych oraz dla marki bieliźnianej Adore. Lawrence jednak najbardziej znana jest ze swojego zaangażowania na rzecz ruchu ciałopozytywnosci. Została ambasadorką Narodowego Związku Zaburzeń Odżywiania oraz L'Oreal Princes Trust Ambasadors, podkreślając jak ważna jest akceptacja swojego ciała oraz krytykując toksyczne realia świata mediów. Na Instagramie i YouTubie modelka publikuje autorskie zestawy ćwiczeń. Jak podkreśla, robi to, aby propagować zdrowy tryb życia, a nie uporczywe próby odchudzania się.
Robyn Lawley
Karierę zaczęła w 2006 roku i od tego czasu jej twarz nieustannie pojawia się na okładkach magazynów (m. in francuskiego „Elle" i amerykańskiego „Cosmopolitana") w licznych kampaniach reklamowych i na wybiegach. Jako pierwsza modelka plus size pojawiła się na okładce australijskiego „Vogue" i wystąpiła w kampanii dla Ralpha Laurena. Lawley jest również projektantką. Modelka stworzyła linię strojów kąpielowych, które dostępne są również w większej rozmiarówce, tak aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie, niezeleżnie od typu sylwetki. Co więcej, Lawley jest również aktywistką występującą przeciwko niezdrowemu traktowaniu kobiecych ciał przez media - w swoich artykułach skrytykowała między innymi komentarze tabloidów dotyczące przybrania wagi przez Lady Gagę.
Crystal Renn
Jej przygoda z modelingiem zaczęła się w wieku 14 lat, kiedy profesjonalna agencja modelek poleciła jej pozbycie się ⅓ z jej ówczesnej wagi. Takie działania sprawiły, że młoda dziewczyna przez długi czas zmagała się z anoreksją. Po wygranej walce z zaburzeniami odżywiania Renn wznowiła karierę jako modelka plus size. Jej twarz zdobiła okładki m. in. francuskiego „Teen Vogue" i włoskiego „Elle" a ona sama wielokrotnie występowała w kampaniach reklamowych dla gigantów mody takich jak Chanel czy Dolce&Gabbana. Renn po latach wydała książkę "Głodna: historia młodej modelki o apetycie, ambicji i ostatecznym ujęciu krągłości", opowiadającą o branży modowej z perspektywy jej historii.
Zawrotne kariery opisanych modelek zdają się wskazywać, że moda zaczyna otwierać się na różne typy urody i sylwetki i docenia je, zamiast udawać, że nie istnieją. Rozmiary modelek plus size są dużo powszechniejsze wśród kobiet niż promowany na wybiegach rozmiar "0". Sukcesy, jakie osiągają modelki plus size są dowodem na to, że w modzie jest miejsce dla każdego.
J.M/ redakcja Maxmodels.pl
Zdjęcie główne: 123RF/ Picsel