Jedna z najbardziej kontrowersyjnych miss w historii Polski, Zofia Batycka, kreowała się na femme fatale. Była ulubienicą Kornela Makuszyńskiego, partnerką Jana Kiepury, kobietą wyzwoloną. Kim była i jak zakończyła się kariera Zofii Batyckiej?
Zofia Batycka - marzenia kontra rodzice
Zofia Batycka urodziła się w sierpniu 1907 roku. Pochodziła z tak zwanego dobrego domu, a jako jedyne dziecko zamożnego galicyjskiego adwokata była rozpieszczana, co jeszcze bardziej wpłynęło na jejc charakter w późniejszym wieku. Zofia zawsze dostawała to, czego chciała. Gdy miała zaledwie kilka lat, zapragnęła zostać prima baleriną. Wszystko za sprawą jej częstych wizyt w teatrze. To zaowocowało jej naukami tańca i częstymi amatorskimi przedstawieniami w domu.
Jednak Batycka chciała czegoś więcej - będąc nastolatką wybrała się na film z Mary Pickford. Od tamtej pory wiedziała już, że chce zostać aktorką. W latach 20. ubiegłego wieku kino, a co za tym idzie aktorstwo, było uznawane za wątpliwej jakości rozrywkę. Rodzice Zofii nie chcieli, by ta wkraczała w sferę kinematografii, uważając to środowisko za gorszące. Ich córka dorastała w atmosferze artystycznej - dom Batyckich był zawsze otwarty dla malarzy, śpiewaków operowych, czy też poetów. Zofia sama próbowała swoich sił w poezji, jednak przed studiami ekonomicznymi zakończyła pisanie wierszy i poematów na rzecz uczenia się rachunków. Znajomości w kręgach artystycznych przydały się jej w późniejszym czasie. W jednym z wywiadów Zofia przyznała, że do świata filmowego doprowadziła ją własna wytrwałość oraz wsparcie Ludwika Solskiego i Kornela Makuszyńskiego. Nie było tajemnicą, że o pierwszą rolę Batyckiej w „Grzesznej miłości" w 1929 r. postarał się Makuszyński.
Przeczytaj też:
Piękna wybranka Presleya. Jej życie było koszmarem?
Błykawiczna kariera Zofii Batyckiej
Po debiucie kariera Zofii Batyckiej potoczyła się bardzo szybko. Obserwując swoje koleżanki po fachu zza oceanu, Batycka zapragnęła być polską femme fatale. Jej uroda nie umknęła uwadze Jadwigi Migowej - inicjatorki pierwszego polskiego konkursu piękności. Ta zgłosiła ją do konkursu, który Zofia w 1930 roku wygrała. Dzięki rozpoznawalności i zawrotnej karierze Zofia, pomijając propozycje filmowe, otrzymała pierwszy kontrakt reklamowy z marką kosmetyczną Miraculum. W 1931 r. Zofia Batycka została jedną z pierwszych ambasadorek Miraculum, była nią również Hanka Ordonówna. Batycka swoim wizerunkiem zachęcała Polki do stosowania kremu do twarzy i rąk Neige de Fleurs. Zofia była również twarzą m.in. bardzo luksusowego w owym czasie domu mody Herse.
Jej błyskawiczna kariera wyszła daleko poza nasz kraj, a nawet Europę. W 1931 roku Batycka wraz ze swoją mamą, która często z nią podróżowała, postanowiła podbić Hollywood. Nie było jednak to takie łatwe i niecały rok później Batycka powróciła do Polski, by grać w filmach i pozować do sesji na rodzimym gruncie.
Historia Miss Polonia 1930
W międzywojniu uznawano tylko jeden konkurs piękności - były to wybory Miss Polonia, których nazwę wymyślił Tadeusz Boy-Żeleński. Według regulaminu, kandydatka na Miss Polonię musiała mieć nie mniej niż 18 lat i nie więcej jak 25, być kobietą niezamężną oraz „legitymować się nienagannym prowadzeniem". Jako pierwsza tytuł najurodziwszej Polki w 1929 r. zdobyła warszawianka Władysława Kostakówna. Finał drugiej edycji konkursu odbył się w Warszawie 28 stycznia 1930 r. Spotkały się w nim panie nie tylko piękne, ale i z tzw. dobrych rodzin, m.in. Alina Ryszczewska, Krystyna Skarbek, Aleksandra Wodzicka czy Zofia Zachert. Jury zadecydowało, że z grona piętnastu finalistek drugą w historii Miss Polonią zostanie wysoka (172 cm), ciemnowłosa Zofia Batycka. Zofia Nałkowska (będąca w jury) uzasadniając werdykt, stwierdziła, iż przemówiła do nich ciemna niebieskość oczu Zofii, intensywny kolor jej włosów oraz blask białych zębów.
Przeczytaj też:
W szkole wołali na nią "żelazne uda". Dziś podziwia ją cały świat
Zofia Batycka i jej skandale
Jak już wcześniej wspominaliśmy, Zofia w 1930 roku, podczas drugich w historii wyborów Miss Polonia wygrała koronę, której rok później nie chciała oddać. Uniemożliwiła tym wybory kolejnej miss. Jednak to niejedyny skandal z Batycką w roli głównej. Była słynna z licznych przygód podczas tournée ze swoją grupą teatralną. Zofia między innymi kąpała się nago w bali, prasowała swoje ubrania sceniczne przyrządami do stylizacji włosów, uchodziła za wyzwoloną. W tamtych czasach bycie zaradną i niezależną kobietą było źródłem plotek i kontrowersji. Tak jak i częste zmienianie partnerów życiowych przez Batycką (była związana m.in. z Janem Kiepurą).
Co się stało z Zofią Batycką?
Do połowy lat 30. aktorka była aktywna zawodowo, jednak nagle, po poznaniu Françoisa H. Pittevila - dyrektora towarzystwa handlowego, nagle zniknęła z afisza. Pierwsze lata wojny Batycka spędziła w Antwerpii, następne w Los Angeles. Śmierć swojej ukochanej matki okupiła depresją, przez co jej sytuacja materialna znacznie się pogorszyła. W kolejnych latach zajmowała się nauczaniem języków obcych, pracując przy tym jednocześnie w Bac Street Antiques w La Cienega Center w Mieście Aniołów. Zmarła wiosną 1989 roku w domu opieki, mając 80 lat.
Aleksandra Podkówka/Redakcja Maxmodels.pl
Przeczytaj też:
Żona Gortata na językach wszystkich. Ona naprawdę to założyła
Wymyśliła toksyczny związek z 60-latkiem? Zaskakujące wyznanie Polki