W poniedziałek 18 listopada w Krakowie odbyło się wyjątkowe wydarzenie zorganizowane przez Szkołę Artystycznego Projektowania Ubioru promujące modę zorientowaną na ekologię. W trakcie Nowych Eko Trendów mieliśmy okazję wziąć udział w debacie z gościem specjalnym Mają Sablewską oraz zobaczyć trzy świetne pokazy małopolskich projektantek. Patronatem głównym Nowych Eko Trendów było Województwo Małopolskie, inicjator projektu ekoMałopolska.
Moda nie może istnieć bez ekologii, a ekologia bez mody. Od postawienia takiej tezy rozpoczęła się pierwsza część Nowych Eko Trendów - debata, w której wzięli udział wyjątkowi goście: Maja Sablewska, wicemarszałek województwa małopolskiego, Tomasz Urynowicz, Maria Huma z Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie oraz dyrektor Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru, Jerzy Gaweł. Moderatorem debaty był publicysta Rafał Stanowski.
Fot: UMWM
Jak zauważył Rafał Stanowski, ekologia nie może istnieć bez mody, ponieważ jest ważnym kanałem komunikacji ze społeczeństwem i to właśnie poprzez modę można przekonać ludzi do ekologii. Według Tomasza Urynowicza natomiast moda nie tylko definiuje wizerunek. Ważne jest, aby być również modnym w sensie ekologicznym i opowiedzieć na nowo potrzebę o walkę o środowisko. Małopolska jest silnie związana z modą, a przemysł odzieżowy jest domeną tego regiony Polski, co można i należy wykorzystać. Maria Huma z Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie zwróciła natomiast uwagę na ogromną zmianę, która zaszła w świadomości Polaków. Według Humy coraz bardziej czujemy integralność ze środowiskiem, a co za tym idzie coraz więcej Polaków (około 40%) kupuje ubrania z „drugiej ręki". Zdaniem Humy najbardziej ekologiczne ubrania to te, które mamy w szafie. Co ważne, według badań, liczba wyprodukowanych już ubrań starczyłaby dla wszystkich ludzi aż do roku 2030 roku, przemysł odzieżowy nie zwalnia jednak tempa w tworzeniu kolejnych sztuk ubrań. To, na co zwróciła uwagę Maja Sablewska, to przede wszystkim fakt, że zanim ktokolwiek z nas zacznie dbać o ekologię, musi najpierw zatroszczyć się o siebie. Podczas rozmowy zarówno Maja Sablewska, jak i Maria Huma z dumą przyznały się, że noszą i co więcej, uwielbiają ubrania z second-handów! Wybierając taką odzież, niejednokrotnie nie tylko zyskujemy dobre gatunkowo ubrania w przystępnej cenie, ale również dajemy im drugie życie, troszcząc się tym samym o środowisko.
Fot: UMWM
Drugą część wydarzenia rozpoczęło odczytanie manifestu projektantów. Następnie na scenie pojawiły się młode tancerki, Martyna Sajdak oraz Zuzanna Żydek, których występ zapoczątkował serię pokazów w reżyserii Justyny Kaczmarskiej. Pierwsza kolekcja zatytułowana „Deep Space", która została zaprezentowana podczas Nowych Eko Trendów, została stworzona przez Sandrę Stachurę, absolwentkę SAPU i laureatkę wielu wyróżnień oraz nagród. Pokazane na scenie projekty zostały w całości wykonane z innowacyjnych, niekonwencjonalnych materiałów takich jak plastik. Ta kolekcja udowodniła, że niezależnie od materiałów, z których stworzona jest kolekcja, może ona z całą pewnością pretendować do miana sztuki.
Fot: UMWM
Fot: UMWM
W trakcie wydarzenia zostały również po raz pierwszy zaprezentowane prace „No Waste" zaprojektowane przez studentów podczas zajęć w Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru. Kolekcja wykonana została w całości ze starych, nieużywanych materiałów, które dzięki przeróbkom studentów zyskały nowy wymiar i tzw. „drugie życie". Był to prawdziwy pokaz kreatywności i pokazanie, że można zrobić coś z niczego, tworząc niesamowite kreacje np. ze starych zasłonek prysznicowych, koców czy dywanów.
Na scenie mieliśmy również okazję zobaczyć kolekcję „Pause" Marty Pilas. Swoimi projektami młoda projektantka chciała zwrócić uwagę odbiorców na problem depresji. Wyjątkowa kolekcja została w całości stworzona z materiałów pochodzących z recyklingu, dając nowe życie nieużywanym już materiałom. Projekty Pilas zostały stworzone z niezwykłą pieczołowitością. Uwagę zwracały piękne ręczne hafty. Kolekcja z pewnością zasługuje na miano unikatowej, przede wszystkim ze względu na widoczne w niej futurystyczne oraz azjatyckie inspiracje.
Anna Maria Zygmunt zaprezentowała natomiast wielokrotnie pokazywaną i nagradzaną kolekcję „Łemkowyna", która w sposób bezpośredni inspirowaną była niezwykle ciekawą i barwną kulturą oraz historią Łemków. Wykonane ręcznie projekty cechuje lokalność i regionalność. Uwagę zwracały niesamowite kolory i wzory na ubraniach stworzonych z lnu.
Fot: UMWM
Fot: UMWM
Jako ostatni został zaprezentowany drugi pokaz Marty Pilas, tym razem zatytułowany „Grey Mouse". Projektantka poprzez swoje prace chciała zwrócić uwagę na zatracanie się w wielkiej, globalnej społeczności i problem wykluczenia. Pilas chciała podkreślić, że są również tacy ludzie, którzy nie chcą poddawać się trendom. Po raz kolejny podczas Nowych Eko Trendów zobaczyliśmy wyjątkową kolekcję, w całości stworzoną z materiałów recyklingowych.
Fot: UMWM
Fot: UMWM
Moda nie jest tylko tym, co nosimy. Jest częścią naszej codzienności. Moda to pismo, komunikat, ale też artyzm i sztuka. W mieście, które bardziej niż z podążaniem za najnowszymi trendami, kojarzone jest z problemami ze smogiem, takie inicjatywy jak Nowe Eko Trendy, są bardzo potrzebne. Podobnie jak szerzenie takich zagadnień jak moda odpowiedzialna, projektowanie bliskie naturze i człowiekowi oraz przemyślane zakupy.
K.Jarosz/ Redakcja MaxModels.pl