Zakup obrączek ślubnych to szalenie ważny moment w trakcie przygotowań do ślubu. W końcu ten element ozdoby będzie gościł na dłoniach zakochanych aż do końca ich dni. Wybór symboli miłości bezsprzecznie powinien leżeć po stronie obu przyszłych małżonków. A kto płaci za obrączki ślubne? Sprawdźmy!
Podział kosztów wesela - co na ten temat mówi tradycja?
Nie sposób zaprzeczyć, że ślub i wesele to niejednokrotnie ogromny wydatek, z którym państwo młodzi bardzo często nie radzą sobie sami. Według klasycznego modelu, sponsorowanie przyjęcia powinno leżeć po stronach rodzin zakochanych. Przyszli teściowie mogą przystać na pewien tradycyjny podział. Według niego rodzina pana młodego odpowiada za opłacenie alkoholu, transportu, oprawy muzycznej oraz właśnie obrączek ślubnych. Z kolei po stronie rodziców panny młodej leżą fotograf i kamerzysta, sala wraz z wystrojem oraz menu weselne. Jedyną kwestią, jaką w takim układzie martwią się młodzi, są ich stylizacje. Istnieje jeszcze jeden klasyczny model, według którego rodzice zakochanych dzielą się kosztami połowicznie. Pamiętajmy jednak, że tego typu tradycja wywodzi się jeszcze z czasów, w których ślub odbywał się w bardzo młodym wieku. Narzeczeni mieszkali w domach rodzinnych, będąc na utrzymaniu matki i ojca. Naturalne wydaje się zatem, iż nie mieli środków na sfinansowanie tak dużej uroczystości.
Obrączki jako prezent ślubny
Czasami młodzi decydują się na dość ryzykowne posunięcie i zlecają zakup obrączek świadkom, w ramach prezentu ślubnego. Jak wiemy, rynek jubilerski obfituje w najróżniejsze modele obrączek ślubnych. Począwszy od tych klasycznych, przez delikatnie unowocześnione, aż po zupełnie oryginalne i efektowne. Ogromny wybór wzorów, kruszców, sposobów wykończenia i kamieni szlachetnych sprawia, że niełatwo jest znaleźć ten perfekcyjny egzemplarz nawet przyszłym małżonkom. Dlatego właśnie, tak istotna decyzja nie powinna zostać podjęta przez nikogo innego, niż przyszłą parę młodą. Pamiętajmy, że złote krążki będą symbolizowały zawiązanie węzła małżeńskiego już na zawsze, zatem powinny w stu procentach spełniać oczekiwania narzeczonych. Wybór świadków może okazać się niesatysfakcjonującym, co może wprowadzić negatywne emocje w ten wielki dzień. Lepszym rozwiązaniem będzie samodzielne wybranie obrączek ślubnych marki SAVICKI, a bliskim pozostawienie możliwości zapłaty za prezent.
Pokrycie kosztów obrączek ślubnych, jak to wygląda współcześnie?
Wiemy już, że dawniej tradycja nakazywała, aby modne obrączki ślubne zostały zakupione przez rodziców młodej lub młodego. Dziś, wiele zakochanych par decyduje się na odejście od tego schematu. Z uwagi na to, że coraz częściej narzeczeni mieszkają ze sobą jeszcze przed ślubem, posiadają także wspólny budżet domowy. To właśnie z niego najczęściej finansują wydatki związane z weselem, w tym także obrączki ślubne. Przyjęło się, że opłacenie złotych krążków powinno leżeć po stronie mężczyzny, jednak w takim przypadku nie będzie miało to większego znaczenia. Jeśli chodzi o pomoc rodziców, wciąż bardzo często ma ona miejsce. W zależności od możliwości rodzice dokładają do budżetu weselnego większą bądź mniejszą sumę, pozostawiając zakochanym możliwość zdecydowania, na co ją przeznaczą. Mogą być to zarówno ekskluzywne obrączki ślubne, wynajem sali, jak i opłacenie fotografa i kamerzysty. Decyzja leży oczywiście po stronie zakochanych, w końcu mowa o organizacji święta na część łączącej ich miłości.