Wraz z rozwojem nowych technologii, świat fotografii również idzie do przodu. Obecnie można już nie tylko podmieniać twarze na nagraniach, koloryzować stare zdjęcia, animować twarze na archiwalnych zdjęciach, ale również historycznych rzeźb! Deep fake pozwala także na ożywianie fotografii modelek w tak realistyczny sposób, że nie sposób odróżnić, czy zdjęcie zostało zrobione w dzisiejszych czasach czy w przeszłości.
Ożywianie archiwalnych fotografii
Rozwój nowych technologii niesie ze sobą nieograniczone wręcz możliwości. Również w świecie cyfrowych obrazów. Na jednym z kanałów na YouTubie, Mystery Scoop, jego twórcy dzielą się z internautami efektami zastosowania niezwykłych technologii z gatunku deep fake - techniki obróbki obrazu, która polega na łączeniu obrazów twarzy ludzkiej przy użyciu sztucznej inteligencji. W sieci możemy oglądnąć materiał „Piękności z przeszłości przywrócone do życia", w którym pokazane są możliwości użycia machine learningu, dzięki któremu zdjęcia są ożywiane w realistyczny sposób. Użycie technologii Al pozwala na pokolorowanie archiwalnych fotografii, które powstały nawet 100 lat temu. Wszystko to za sprawą nowoczesnej metody, która uczy się na ogromnej bazie zdjęć źródłowych, w tym przypadku więc na tysiącach portretów kobiet. Sztuczna inteligencja jest później wykorzystywana do samodzielnego ożywienia czarno-białego kadru. Al pozwala również na animowanie twarzy na zdjęciach. Możemy za jej pomocą sprawdzić, jak modelki z archiwalnych fotografii prezentowałyby się w innej fryzurze lub nawet jak wyglądałyby na starość.
Historyczne posągi i rzeżby jak żywe
Co więcej, nowa technologia pozwala również na animowanie historycznych rzeźb czy obrazów, dzięki czemu możemy wyobrazić sobie, jak wyglądały postacie z przeszłości, których wizerunek został uwieczniony, zanim powstała fotografia. Efekty zastosowania tej nowoczesnej metody możemy podziwiać w materiale „Historyczne rzeźby przywrócone do życia przy pomocy koloryzacji i technologii Al". W starożytnym Rzymie czy Grecji powstało mnóstwo posągów i rzeźb, które dzisiaj, dzięki nowoczesnym metodom, sztucznej inteligencji oraz rekonstrukcji twarzy, mogą zostać więc ożywione, a my, możemy na nowo wyobrazić sobie, jak postacie historyczne wyglądały w prawdziwym życiu.
Możliwości nowej technologii wydają się wręcz nieograniczone, a to dopiero początek, ponieważ jest ona wciąż rozwijana, co oznacza, że jeszcze nie raz zostaniemy zaskoczeni tym, jak spektakularne efekty można uzyskać, dzięki użyciu sztucznej inteligencji oraz rekonstrukcji twarzy.
Katarzyna Jarosz/ Redakcja Maxmodels.pl
Zdjęcie główne: 123 RF/Picsel
Czytaj również:
14. edycja konkursu potretowego dla fotografów. Łączna pula nagród to aż 27 tysięcy złotych >>>