Już 26 maja w w Galerii Echo Kielce będzie można podziwiać wyjątkowe kolekcje polskich projektantów.
Kieleckie Centrum Kultury po raz XX organizuje Międzynarodowy Konkurs dla Projektantów i Entuzjastów Mody Off Fashion, na który zapraszamy w dniach 1-2 czerwca 2018. W ramach wydarzeń towarzyszących 26 maja obędzie się pokaz mody w Galerii Echo przy ulicy Świętokrzyskiej 20 w Kielcach.
Podczas pokazu w Galerii Echo podziwiać będzie można kolekcje Karoliny Sańpruch, Arkadiusza Podgórzaka, Urszuli Sepioło, Patrycji Siwiec, Katarzyny Dworeckiej, Artura Steca i Edyty Jermacz.
Karolina Sańpruch - studentka drugiego roku MSKPU w Warszawie, pochodzi z Kielc gdzie ukończyła Instytut Sztuk Pięknych UJK na kierunku wzornictwo. Kilkukrotna uczestniczka półfinałów Off Fashion, warsztatów Workshop Fashion Design z Paprockim&Brzozowskim oraz konkursu Kieleckie Inaczej. Swoją autorską, samodzielnie uszytą kolekcję prezentowała na pokazie Młodzi Polscy Projektanci towarzyszącemu Off fashion (edycja Orient Express). Obecnie mieszka i pracuje w Gdańsku jako asystent projektanta w Reserved. Modą lubi opowiadać historie, inspiruje się naturą i muzyką - swoją największą miłością.
Arkadiusz Podgórzak - urodził się w Braniewie i całe dzieciństwo spędził w małej miejscowości Orneta. Ukończył Liceum Ekonomiczne w Olsztynie, zdobywając tytuł technik ekonomista - specjalizacja marketing i zarządzanie. Z Warmii przeniósł się do Warszawy, gdzie rozpoczął studia kończąc zarówno filologię polską dla mediów na Uniwersytecie Warszawskim, jak i Międzynarodową Szkołę Kostiumografii i Projektowania Ubioru (MSKPU).
Inspiracja do tworzenia projektów zaczerpnięta jest z bliskiego otoczenia. Nie bez znaczenia dobierane są również kolory oraz kroje. Każdy element jest symboliczny. Do tworzenia kolekcji są wykorzystywane także różne techniki odzieżowe, takie jak: autorski print, wycięcia laserem, czy też autorskie hafty komputerowe. Na pierwszy rzut oka dostrzegalne są również łączenia asymetryczne złożone z różnych tkanin i dzianin, co potęguje niepowtarzalną jakość oraz wyrazistość ubrań nie tylko na wybiegu, ale także podczas codziennego użytku.
Urszula Sepioło - Urodziła się i wychowała w małej miejscowości na Ponidziu, do której uwielbia wracać. Od dziecka jej hobby związane były ze sztuką. Malowała, rysowała i robiła zdjęcia. Kochała magazyny modowe, zwłaszcza francuskie wydania ELLE, VOGUE czy Harper's Bazaar. Piękne edytoriale zdjęciowe, wysoka estetyka były dla niej czymś bardzo inspirującym. Ukończyła Szkołę Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie, podczas edukacji dwukrotnie brała udział w konkursie modowym Off Fashion. Jedną z jej pasji jest rysowanie żuków i to one były główną inspiracją w kolekcji dyplomowej. Kocha sztukę, fotografię, teatr, podróże, sukulenty.
Przewodnią inspirację kolekcji stanowią egzotyczne żuki, ich ubarwienie oraz kształty. Elementy wykończenia ubrań, konstrukcje jak i nadruki zaczerpnęiete zostały z obłych kształtów pancerzy. Długie koszule, bluzy i swetry robione na drutach mają charakter casualowy. W koszulach tradycyjne guziki zastąpione zostały metalowymi przelotkami. Tkaniny, które zastosowano to głównie wełna i satyna bawełniana oraz satyna drukowana na potrzeby kolekcji. Metoda zadruku tkanin to druk cyfrowy oparty na wodnych atramentach pigmentowych, który jest przyjazny dla środowiska. Kolorystyka oparta jest na złamanej bieli, pudrowym różu, niebieskim oraz żywej żółci. Dla zachowania równowagi pojawia się również kolor szary.
Patrycja Siwiec - Jest studentką na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie na kierunku budownictwo oraz absolwentką Krakowskich Szkół Artystycznych na kierunku projektowanie ubioru. Zaczęła projektować w wieku szesnastu lat, początkowo było to tylko hobby, jednak później przekształciło się to w marzenia. W projektowaniu projektantka czerpie inspiracje z otaczającego ją świata, uwielbia ciekawe połączenia materiałów, dodatków oraz nieustannie poszukuje nowych struktur, które może wykorzystać w pracy z tkaniną.
Kolekcja ''breath under water'' inspirowana wodą, organizmami jakie w niej żyją a w szczególności rybą. Wiodącymi kolorami są pomarańcz, granat, zieleń oraz fiolet. Ważną częścią kolekcji są autorskie struktury imitujące łuski ryby. Obły kształt ryb został przeniesiony na sylwetki w postaci linii cięć. W kolekcji pojawiają się śliskie, błyszczące tkaniny nawiązujące do wodnej flory i fauny. Całą kolekcję dopełniają ręcznie malowane buty na okrągłym słupku.
Katarzyna Dworecka - tegoroczna absolwentka Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie oraz szkoły Visual Merchandisingu. Swoje projekty wielokrotnie prezentowała na Cracow Fashion Week, a także na OFF Fashion. Swoją pracę w modzie zaczynała w Zara Polska, a następnie jako główny Visual Merchandiser dla marki Bytom S.A. Jej projekty były publikowane m.in. w magazynie TUBA Krakowskich Szkół Artystycznych.
Kolekcja „Fishbone". Kolekcja inspirowana twórczością Wesa Andersona, w szczególności filmami „The Life Aquatic with Steve Zissou" oraz „Grand Budapest Hotel". Przeważają miękkie, przeskalowane formy oraz autorskie struktury. W kolekcji wykorzystano nietypowe materiały takie jak: kolorowe opaski zaciskowe oraz przezroczyste rurki pvc. Futra użyte w kolekcji są sztuczne.
Artur Stec - rocznik 86, graffiti-writer aktywnie działający ponad 15 lat, absolwent krakowskiej Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru, zawodowo pracuje w pracowni plastycznej, gdzie zajmuje się renowacją zabytków, malarstwem i projektowaniem graficznym. Projektowanie ubioru jest jego pasją, którą stara się przeszczepić na grunt pracy zawodowej. Aktualnie studiuje jeszcze na ASP w Katowicach na kierunku projektowanie graficzne. W swoich artystycznych działaniach (graffiti i projektowanie ubioru) występuje pod TAGIEM (pseudonimem z graffiti) LESER, który towarzyszy mu od wczesnych lat młodzieńczych i poprzez swoje negatywne nacechowanie podkreśla bunt kultury hip-hopu, w której wyrósł i która oddziałuje na niego i jest mu bliska po dziś dzień.
Kolekcja „miejski kamuflaż" jest wynikiem fascynacji projektanta twórczością miejską:graffiti-wandalizm- formy logotypowe. Powstała w opozycji do braku anonimowości jednostki w przestrzeni publicznej. Zbudowana jest na szeroko rozumianym kontraście: naturalne, ciężkie materiały jak konopia i len plus lekkie syntetyki typu termoaktywny poliester; splamione, rozmyte, brudne, wibrujące farbowania kontra czysta, ostra, zamknięta forma haftów „informacyjnych"; wielowarstwowo zabudowane, zakryte ciało przeciwko odsłoniętym oczom, dłoniom, czasem kostkom. Techniki farbowania i odbarwiania, projektowanie i rozmieszczenie haftów, przeznaczenie i charakter kolekcji oraz sposób pracy przy niej zdeterminowane są przez aktualną działalność projektanta jako graffiti-writera. Mimo iż projektant nie używa w kolekcji form literowych to traktuje ją i swoje graffiti jako jedność.
Edyta Jermacz - zajmuje się projektowaniem mody. Ma dwie linie ubrań Klu by Edyta Jermacz & Luvyoutoo:
KLU BY EDYTA JERMACZ to projekt typu unisex streetwear - kolekcje tej linii charakteryzują się nietypowymi połączeniami nadruków, kolorów i form.
LUVYOUTOO <3U2 - to linia w gatunku demicouture dark minimal - elementy kolekcji są unikatami dostępnymi w maksymalnie kilku sztukach.
Wszystkie kolekcje są projektowane i produkowane w Polsce. Używane w kolekcjach dzianiny pochodzą z polskich fabryk - a uzupełniane są wełnami i ekoskórami sprowadzanymi z Włoch.
IMPREZA TOWARZYSZĄCA
OFF FASHION
26 maja 2018 o godz. 17:00
Miejsce: Galeria Echo Kielce, ul. Świętokrzyska 20, Kielce
Redakcja Maxmodels.pl/Materiały prasowe