Najnowsza pozycja domu wydawniczego REBIS "ANTOINE DE PARIS". Polski geniusz światowego fryzjerstwa" to porywająca historia wielkiego Antoine'a, najsłynniejszego stylisty wszech czasów! W książce opartej na najnowszych badaniach Marta Orzeszyna odsłania kulisy życia prywatnego Antoine'a, opisuje jego oszałamiającą karierę, niezwykłe bogactwo, a wreszcie zaskakujący koniec burzliwego życia.
Pochodzącego z Sieradza Antoniego Cierplikowskiego, bo tak brzmiało jego prawdziwe nazwisko, znał cały świat - od Paryża, przez Stany Zjednoczone, po Australię i Nową Zelandię. Był geniuszem fryzjerstwa, wyjątkowym artystą i wizjonerem mody. Przez niemal 70 lat lansował trendy, stale prowokował i zaskakiwał swoim talentem. Jego przyjaciółmi byli ludzie sztuki, filmu i koronowane głowy, m.in.: Modigliani, Kisling, Dali, Picasso, Xawery Dunikowski, Jean Cocteau, Maurice Chevalier, Pola Negri, Jan Kiepura, Artur Rubinstein, Wallis, księżna Windsoru, Maria, królowa Rumunii czy Josephine Baker, Bette Davis, Elsa Schiaparelli oraz wiele innych sław.
W książce opartej na najnowszych badaniach autorka odsłania kulisy życia prywatnego Antoine'a, opisuje jego oszałamiającą karierę, niezwykłe bogactwo, a wreszcie zaskakujący koniec burzliwego życia.
„Powojenne gwiazdy nazywały się Chanel, Cocteau, Antoine, Picasso"
Maurice Sachs
Z czterech osób wspomnianych w tym cytacie trzy są powszechnie znane. Antoine, dziś zapomniany, zasługuje na to, by przywrócić należne mu miejsce w historii światowej mody, sztuki i designu.
Antoine posiadał sieć luksusowych salonów na całym świecie. 120 w samych Stanach Zjednoczonych, a także we Francji, w Anglii, Kanadzie, Australii, Japonii i w Polsce. Był właścicielem fabryk kosmetyków marki Antoine de Paris i Bain de Soleil we Francji i Stanach Zjednoczonych. Ich wyroby sprzedawano na pięciu kontynentach. Prowadził szkoły kosmetyczno-fryzjerskie kształtujące przyszłych pracowników salonów Antoine'a w Stanach Zjednoczonych i w Paryżu.
Za jedną wizytę w swoim salonie inkasował nawet 150 dolarów (równowartość dzisiejszych 2 tysięcy złotych). Za prywatną wizytę Antoine'a u klientki trzeba było zapłacić nawet 500 dolarów (dziś to około 6 tysięcy złotych). Do jego klientek należały Mata Hari, Josephine Baker, Bette Davis, Brigitte Bardot i Eleanor Roosevelt. Nadzorował pracę fryzjerów podczas koronacji Jerzego VI i Elżbiety II.
W latach siedemdziesiątych XX wieku sprzedał prawa do marek Antoine de Paris i Bain de Soleil za 17 milionów (dziś 86 milionów) dolarów. Obie marki istnieją do dziś, ale nie wiadomo, co się stało z gigantycznym majątkiem Antoine'a.
Z autorką książki, Martą Orzeszyną, można będzie porozmawiać w sobotę 21 września 2019 roku podczas Międzynarodowych Targów Fryzjerskich i Kosmetycznych Beauty Days, PTAK Warsaw Expo.
Marta Orzeszyna - znawczyni literatury i kultury francuskiej. Przez dziesięć lat mieszkała w Paryżu. Tam poznała historię Antoine'a i zaczęła gromadzić informacje na jego temat. Po powrocie do Polski współpracowała z Małgorzatą Gutowską-Adamczyk przy bestsellerowej powieści Podróż do miasta świateł. Jest również współautorką książki Paryż. Miasto sztuki i miłości w czasach belle époque oraz autorką powieści obyczajowej Gra o miłość. Mieszka w Namysłowie, z mężem i trzema synami.
Od 19 września do 30 listopada 2019 roku w Teatrze Wielkim odbywać się będzie wystawa poświęcona Antoniemu Cierplikowskiemu. Ekspozycja została przygotowana w 50 rocznicę wystawy w Teatrze Wielkim prezentującej jego projekty, kostiumy i peruki do przedstawień teatralnych. Mija teraz także 110 rocznica obcięcia włosów na krótko aktorce Ewie Lavalliere do nowej roli, co zrewolucjonizowało modę, ale też pośrednio przyczyniło się do emancypacji kobiet. Ekspozycja skupia się na związkach Antoine'a z modą, teatrem oraz filmem i ukazuje Antoine'a de Paris, jako twórcę wielkiego imperium kosmetycznego z salonami urody na całym świecie.
Materiały prasowe/ Redakcja MaxModels.pl