Po dwudziestu latach powraca duet Kate Moss i Naomi Campbell. W 1996 roku Ralph Lauren zapoczątkował akcję charytatywną Fashion Targets Breast Cancer, mającą stanowić wsparcie dla kobiet w walce z rakiem piersi. Łącznie na przestrzeni dwóch dekad udało się zebrać blisko 55 mln dolarów poprzez gromadzenie środków z zakupów ubrań określonych marek.
Czym właściwie jest FTBC?
To najdłuższa kwesta charytatywna, który stworzył świat mody. Od 1996 roku Fashion Targets Breast Cancer wspiera zarówno kobiety, jak i lekarzy: finansując badania i leczenie pacjentek. Na przestrzeni 20-stu lat mnóstwo sklepów przyłączyło się do akcji. Inicjatywę wesprzemy kupując ubrania: Marks&Spencer, Topshop, Simply Be, Debenhams czy Blow. Marki te przeznaczają co najmniej 30% środków ze sprzedaży edycji limitowanych czy akcesoriów na dotowanie FTBC.
Modelki w słusznej sprawie
Oprócz Katte Moss i Naomi Campell w szczytnym celu zapozowały również Elle Macpherson, Kylie Minogue czy Claudia Schiffer. Piękne i utalentowane modelki chciały mieć swój wkład w promowaniu tej inicjatywy. Kobiety w kampanii FTBC nie pozują w balowych sukniach czy seksownej bieliźnie, lecz w minimalistycznych zestawach. Biały T-shirt i czarne spodnie - to zestaw idealny, aby propagować ideę walki z rakiem piersi. Po 20-stu latach Katte Moss i Naomi Campell stanęły znów razem przed obiektywem, w identycznych stylizacjach jak w 1996 roku. Zdjęcia wykonał Mario Testino.
Na przestrzeni dwóch dekad wiele wydarzyło się w życiu każdej modelki związanej z tą inicjatywą. Matka Naomi Campbell borykała się przez lata z tą trudną chorobą, a córka cały czas ją wspierała. Zatem akcja FTBC ma dla Naomi wydźwięk prywatny. Z kolei Kate Moss nie kryła radości, że po raz kolejny może wesprzeć kobiety.
Jak pomóc FTBC?
Warto zaglądnąć na stronę główną towarzystwa Fashion Targets Breast Cancer, gdzie można zobaczyć wszystkie sesje modelek promujących walkę z rakiem oraz zakupić ubrania, dokładając swoją cegiełkę na rzecz fundacji. Ralph Lauren, pomysłodawca akcji podkreśla, że chociaż na przestrzeni tych dwóch dekad udało się zrobić wiele dobrego i wesprzeć kobiety walce z rakiem, to nie można spocząć na laurach, lecz trzeba nadal działać.
Izabela Krupa