Świat mody od kuchni, czyli 5 najciekawszych modowych filmów i seriali

Dodano: 06.12.2019
REKLAMA
Świat mody od kuchni, czyli 5 najciekawszych modowych filmów i seriali

Nieraz wielki świat mody wydaje nam się bardzo odległy. Chociaż na bieżąco śledzimy modowe nowinki, oglądamy relacje z pokazów, to nikt otwarcie nie mówi o tym, co dzieje się za kulisami, ani nie zdradza tego, co w dniu pokazu czuje sam projektant. Co innego, gdy wybieramy się do kina albo za pośrednictwem telewizji internetowej oglądamy, jak "Vogue" przygotowuje swój najważniejszy, wrześniowy numer. Oto 5 najciekawszych filmów i seriali, które zdradzają, jak naprawdę wygląda cukierkowy świat z wybiegów.

 

 

1. „Diabeł ubiera się u Prady"


To klasyka gatunku i kinowy hit, który od momentu premiery zdobył serca miliona widzów. Film ten powstał w 2006 roku i był adaptacją powieści Lauren Weisberger, która ukazała się pod tym samym tytułem. Pisarka z humorem i dbałością o szczegóły opisała świat mody w oparciu o własne doświadczenia związane z posadą sekretarki Anny Wintour. Tym sposobem Lauren Werisberger upubliczniła swoje wspomnienia i bez ogródek zaprosiła czytelników do ekskluzywnego gabinetu naczelnej „Vogue'a".

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez SeongSu Kim (@seongsukim) Lip 3, 2016 o 7:28 PDT

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Music on the Run (@musicontherun_) Gru 2, 2019 o 12:10 PST

 

„Diabeł ubiera się u Prady" to historia młodej Andrei Sachs (Anne Hathaway) - absolwentki dziennikarstwa, która pragnie przebić się przez mury redakcji „New York Times", po to by tworzyć ambitne treści. Los jednak ma dla niej inne plany i kieruje ją do gmachu ekskluzywnego magazynu modowego „Runaway", gdzie zyskuje posadę asystentki redaktor naczelnej - Mirandy Priestley (Maryl Streep), dla której współpraca z Andreą okaże się prawdziwym wyzwaniem. Młoda dziennikarka od poprzednich asystentek wyróżnia się inteligencją i błyskotliwością, ale za to kompletnie nie zna się na modzie, a nową pracę traktuje jako pomoc w zdobywaniu kolejnych szczebli kariery. Z czasem jednak Andrea dostosowuje się do zasad panujących w redakcji i przechodzi diametralną zmianę. Wyraźnie oddana swojemu pracodawcy i karierze zmienia fryzurę, odnajduje swój styl i w mgnieniu oka staje się ikoną mody. Rozwijająca się kariera nie współgra jednak z jej życiem prywatnym, które zdecydowanie zaniedbuje. Andrea musi podjąć trudne decyzje i ustalić, co tak naprawdę jest dla niej ważne.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez L O L I T A (@allthrough_thenight) Paź 19, 2019 o 8:23 PDT

 

2. The September Issue"


„The September Issue" to film dokumentalny, który ukazuje trud przygotowań najważniejszego, wrześniowego wydania magazynu "Vogue". W tym czasie magazyn jest dwukrotnie lub trzykrotnie większy, niż w jakimkolwiek innym miesiącu, a wszystkie treści, które się w nim znajdują wybierane są ze szczególną uwagą. Ilość stron, dobór artykułów i ich kolejność, sesje zdjęciowe, a także okładka - wszystko to wybierane jest oddzielnie i zajmuje całe miesiące. Jeśli natomiast jakaś sesja się nie powiedzie lub zwyczajnie nie zadowoli naczelnej - trafia do kosza, nawet jeżeli kosztowała krocie. Film jest warty obejrzenia nie tylko ze względu na to, że akcja dzieje się w samym sercu redakcji, ale też z uwagi na grę samej Anny Wintour, która raczej stroni od mediów. Jak przyznała dyrektor artystyczna "Vogue'a" - Grace Coddington - „wszyscy mieliśmy dosyć filmu Diabeł ubiera się u Prady i tego śmiesznego portretu branży mody. Jestem pewna, że Anna zgodziła się wystąpić w materiale tylko dlatego, by pokazać, że Vogue nie jest jedynie stertą bzdur".

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Nicotine + The Silver Screen (@paraglidingtonowhere) Gru 4, 2019 o 7:50 PST

 

3. 7 Days Out"

 

Trudno także nie wspomnieć o dokumencie „7 days out" produkcji Netflixa. Składa się ona z sześciu odcinków, z których każdy dotyczy wyjątkowego wydarzenia ze świata mody, gastronomii czy sportu. Jeden z odcinków został w całości poświęcony pokazowi kolekcji Chanel wiosna-lato 2018 w Grand Palais w Paryżu, którą zaprojektował Karl Lagerfeld. Odcinek o Chanel jest streszczeniem siedmiu poprzedzających pokaz dni, w czasie których odbyły się przymiarki, castingi, budowa scenografii oraz ostatnie poprawki. Reżyser materiału - Andrew Rossi - podczas produkcji miał okazję towarzyszyć dyrektorowi kreatywnemu pokazu oraz całemu zespołowi w procesie tworzenia show, a także udokumentować jedne z ostatnich wypowiedzi Karla Lagerfelda.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez LATRAPA (@latrapatienda) Wrz 6, 2019 o 6:05 PDT

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez East Touch (@easttouchhk) Gru 19, 2018 o 11:47 PST

 

4. McQueen: Wizjoner. Buntownik. Geniusz"


„McQueen" to oparty na faktach dokument o projektancie, który na wieki zapisał się na kartach historii mody. Film składa się ze źródeł archiwalnych, relacji z pokazów, a także wywiadów, których udzieliły osoby z najbliższego otoczenia wizjonera mody. Materiał ten bardzo szczegółowo opowiada historię chłopaka, który z niczego zbudował markę wartą miliony. Dokument jest podzielony na sześć rozdziałów, a punktem kulminacyjnym każdego z nich jest kluczowe wydarzenie z życia projektanta.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez FAB 208 NYC (@fab208nyc) Maj 4, 2019 o 7:55 PDT

 

Najbardziej interesującą częścią filmu są pokazy McQueena, z których żaden nie należał do zwyczajnych. Mianowicie, projektant zmieniał wybiegi mody w epickie, pełne dramaturgii spektakle, przez co prezentował nie tylko swoje kolekcje, ale i zakamarki własnej psychiki. Jak sam mawiał: „Moje kolekcje zawsze były autobiograficzne, odnosiły się do radzenia sobie z tym, kim jestem. To jak egzorcyzmowanie własnych demonów. Pokazy to wyraz tego, co drzemie gdzieś głęboko we mnie". Dla takich ujęć warto przez dwie godziny wytężyć wzrok przed telewizorem i zobaczyć, jak pracował prawdziwy geniusz.

 

5. American Crime Story: Zabójstwo Versace"


O zabójstwie Gianniego Versace opowiada drugi sezon amerykańskiego programu telewizyjnego „American Crime Story" produkcji 20th Century Fox Television. Serial ten jest swoistą próbą zrozumienia postępowania jednego z najbardziej rozpoznawalnych, seryjnych morderców w historii - Andrew Cunanana, który przyczynił się do zabójstwa pięciu mężczyzn. Gianni Versace był jedną z jego ofiar, 15 lipca 1997 r. zginął od strzału tuż pod swoją posiadłością w Miami. Krótko po tym wydarzeniu Andrew popełnił samobójstwo, motywów zbrodni Versace do dziś nie wyjaśniono. Wiadomo tylko tyle, że Andrew miał obsesję na punkcie bogactwa i chorobliwie pragnął stać się częścią światowej elity, która nigdy nie była jednak w jego zasięgu.

Co ciekawe, dziewięcioodcinkowy dreszczowiec nie skupia się tylko na kwestiach modowych, ale i na konflikcie pomiędzy Donatellą (w tej roli Penélope Cruz), jej starszym bratem Giannim (Édgar Ramírez) oraz jego wieloletnim partnerem - Antoniem D'Amico (Ricky Martin). Akcja filmu dzieje się w latach 90. i doskonale odzwierciedla charakter epoki, miejsca oraz świata mody, a scenariusz do niego napisany został oparty o książkę Maureen Orth zatytułowanej „Vulgar Favors: Andrew Cunanan, Gianni Versace, and the Largest Failed Manhunt in U.S. History".

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez American Crime Story FX (@americancrimestoryfx) Sty 18, 2018 o 4:44 PST

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez J♤ (@secretownage) Sty 24, 2019 o 3:48 PST

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Possession Of style (@possessionofstyle) Sty 24, 2019 o 7:18 PST

 

Jak widać, każda z przedstawionych propozycji, dotyczy innej postaci, sytuacji czy reprezentuje inny gatunek filmowy. Wszystkie jednak pokazują pełne spektrum zagadnień związanych z modą i ukazują trud pracy tej branży widzianej zza kulis. Taki maraton filmowy zdecydowanie otwiera oczy i ukazuje złożoność świata mody, który tworzą potężne umysły. Nikt w tym zamkniętym kręgu nie znajduje się przypadkiem - tutaj każdy ma swój cel i za jego osiągnięcie jest w stanie zapłacić wszelką cenę.


Alicja Polewko / Redakcja Maxmodels.pl

Zdjęcie główne: AFP / Anne-Christine Poujoulat

Komentarze (0)
Twój komentarz może być pierwszy
Więcej z: Newsy
Zdjęcia MaxModels
Edytuj photoquestone 6.0 0 photoquestone Fotograf
Edytuj Weronix88 https://www.instagram.com/darioush.photo?igsh=MXdyNmN0MDJpaWdzMQ== 6.0 4 Weronix88 Modelka
Edytuj Marcinnek 6.0 1 Marcinnek Fotograf
Edytuj Why_So_Serious Instagram @pick.as.so
Modelka: @bork0wska 6.0 0 Why_So_Serious Fotograf
Edytuj pczechowski 6.0 0 pczechowski Model
Edytuj werolll 6.0 0 werolll Modelka
Edytuj Jowiszka 6.0 2 Jowiszka Modelka
Edytuj SHTERN 6.0 2 SHTERN Fotograf
Edytuj Kariness 6.0 1 Kariness Modelka
Edytuj Aureliazur 6.0 0 Aureliazur Modelka
Zobacz więcej zdjęć