Tam, gdzie Freddie Mercury poznał Mary Austin. Historia butiku Biba

Dodano: 19.11.2019
REKLAMA
Tam, gdzie Freddie Mercury poznał Mary Austin. Historia butiku Biba

Odwiedzali go Beatlesi, Rolling Stonesi, Barbara Streisand czy Brigitte Bardot, a zatrudnionymi w nim ekspedientkami były Anna Wintour i Mary Austin. Butik Biba, bo o nim mowa, był pierwszą sieciówką stworzoną w Londynie, która za sprawą Barbary Hulanicki przetarła szlaki do idei fast fashion.

 

 

Choć moda uliczna współczesnego Londynu uchodzi za jedną z najbardziej inspirujących, niegdyś wcale taka nie była. Londyn z lat 50. i 60. dawał się poznać jako nudny i bez wyrazu ze względu na drogą i niedostępną dla młodych londyńczyków wiktoriańską odzież. Te nierówne podziały w kwestii ubioru zostały złamane dzięki Polce - Barbarze Hulanicki, która na początku lat 60. wraz z mężem otworzyła butik Biba przy Abingdon Road.

 

Biba Postal Boutique

Początkowo butik Biba funkcjonował jako sklep wysyłkowy, przez co stał się prekursorem nie tylko idei fast fashion, ale i szybkiej sprzedaży bez konieczności posiadania lokalu użytkowego. Biba Postal Boutique, bo tak brzmiała jego pierwotna nazwa, był na tyle innowacyjnym pomysłem, że bardzo szybko zdobył zainteresowanie mediów. Pierwszym z nich był Daily Mirror, w którym ukazał się materiał o czterech, kreatywnych młodych dziewczynach, a jedną z nich była również Barbara Hulanicki. Na potrzeby tego wywiadu Filicity Green (redaktorka działu modowego Daily Mirror) poprosiła Hulanicką o stworzenie oryginalnego projektu, którym stała się sukienka w różową kratkę w stylu Brigitte Bardot. Jak się później okazało projekt ten był strzałem w dziesiątkę, gdyż po opublikowaniu artykułu, napłynęło aż 14 000 zamówień na ten produkt.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez BIBA~VINTAGE~FASHION (@biba_pari_vintage_collection) Wrz 7, 2019 o 5:13 PDT

Fragment artykułu opublikowanego na łamach Daily Mirror

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez BIBA~VINTAGE~FASHION (@biba_pari_vintage_collection) Cze 29, 2019 o 8:03 PDT

Barbara Hulanicki z mężem Fitzem

 

Zabawa od białego rana
Po udanym debiucie sklepu wysyłkowego i rozrastającej się rozpoznawalności marki przyszedł czas na powiększenie biznesu. W tym wypadku warunkiem koniecznym było utworzenie stacjonarnego sklepu, którego nazwę skrócono do Biba Boutique. Od początku swojego istnienia butik Biba budził wiele kontrowersji. Jego wystrój, przypominający z zewnątrz klub nocny, dosyć mocno odstraszał dorosłych przechodniów. Jednak cała ta otoczka i dobiegająca z wnętrza głośna muzyka, mocno przemawiały do młodych londyńczyków, którzy tłumnie nawiedzali Abingdon Road. Z czasem przystępna cenowo moda, wylansowana przez Hulanicką, ukształtowała własną klientelę nazywaną „biba girls". Wyróżniały je spódniczki mini, długie płaszcze i wysokie kozaki dopasowane do koloru skarpet.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez @barbarahulanicki Lip 10, 2019 o 8:47 PDT

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez BIBA~VINTAGE~FASHION (@biba_pari_vintage_collection) Wrz 25, 2019 o 5:34 PDT

 

Świat dostępny dla wszystkich
Załoga butiku Biba, składająca się wyłącznie z nietuzinkowych i zgrabnych dziewczyn, była wizytówką samą w sobie. W młodości pracowały tu nawet Anna Wintour czy Mary Austin! Natomiast młode dziewczyny wpadały tu nie tylko po to, by wyglądać modnie, ale i z nadzieją na spotkanie kogoś znanego. W tym zamkniętym przy Abingdon Road świecie bywali wszyscy - od anonimowych fashionistek, przez Freddiego Mercurego, aż na Davidzie Bowiem kończąc. Ponadto szaleli tu także chłopaki z The Beatles czy The Rolling Stones, pospiesznie rozglądając się za atrakcyjnymi "biba girls".

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez BIBA~VINTAGE~FASHION (@biba_pari_vintage_collection) Sie 10, 2019 o 10:13 PDT

Fragment wywiadu z dziewczyną Freddiego Mercury'ego - Mary Austin

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez BIBA~VINTAGE~FASHION (@biba_pari_vintage_collection) Paź 1, 2019 o 3:58 PDT

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez BIBA~VINTAGE~FASHION (@biba_pari_vintage_collection) Lip 13, 2019 o 3:24 PDT

 

Welcome to the new Biba

Stale rozrastająca się popularność Biby doprowadziła do sytuacji, w której Hulanicki wraz z mężem Fitzem musieli jeszcze bardziej poszerzyć swój biznes. Początkowo skromny butik z Abingdon Road przeniesiono na High Street Kensington, a następnie zastąpiono go ogromnym domem towarowym pod szyldem Big Biba. W ramach tak ogromnego metrażu sprzedawano wszystko - ubrania, kosmetyki, a także akcesoria dziecięce łącznie z czarnymi pieluszkami! Dom towarowy zapewniał również wygodne kanapy dla zniecierpliwionych panów, a także elegancką restaurację skupioną wewnątrz budynku.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez BIBA~VINTAGE~FASHION (@biba_pari_vintage_collection) Wrz 9, 2019 o 4:08 PDT

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez BIBA~VINTAGE~FASHION (@biba_pari_vintage_collection) Wrz 11, 2019 o 1:59 PDT

 

Niestety z czasem pomysł stworzenia Big Biby okazał się bardzo kosztowny i doprowadził założycieli do ryzykownych działań. Barbara Hulanicki wraz z Stephenem Fitzem odsprzedali 75 procent udziałów zarządowi znanej marki - Dorothy Perkins, która następnie w czasie recesji została przejęta przez firmę zajmującą się nieruchomościami. Fatalne zarządzanie i kompletna nieznajomość rynku modowego po stronie tego przedsiębiorstwa generowała praktycznie same straty, przez co finalnie Barbara Hulanicki utraciła prawo do loga oraz do marki, którą z dbałością budowała od podstaw. Jak wspomina Hulanicki, po takim werdykcie czuła się jakby ktoś wydarł jej kawałek duszy, jednak Biba, którą utworzyła tak naprawdę nigdy nie zniknęła, bo do dziś w pamięci wielu kojarzy się z narodzinami modnego, swingującego Londynu.


Zdjęcie główne: Getty Images/Dave Hogan

Alicja Polewko / Redakcja Maxmodels.pl

Komentarze (0)
Twój komentarz może być pierwszy
Więcej z: Newsy
Zdjęcia MaxModels
Edytuj luuilyy_photo Modelka: Vera 6.0 0 luuilyy_photo Fotograf
Edytuj ars Ada & Ars , sesja Baranów Sand. 6.0 0 ars Fotograf
Edytuj anubiskup 6.0 0 anubiskup Fotograf
Edytuj anubiskup 6.0 0 anubiskup Fotograf
Edytuj grzebyk_photo 6.0 0 grzebyk_photo Fotograf
Edytuj grzebyk_photo 6.0 0 grzebyk_photo Fotograf
Edytuj Pati_Z Fot. Z przymrużeniem oka 6.0 0 Pati_Z Modelka
Edytuj apiekos45 6.0 0 apiekos45 Modelka
Edytuj luuilyy_photo Modelka: Vera 6.0 2 luuilyy_photo Fotograf
Edytuj marta96 6.0 0 marta96 Modelka
Zobacz więcej zdjęć