Historia wyborów miss w Polsce ma już niemal sto lat. Wygrana w tych konkursach zwykle wywraca życie laureatek do góry nogami. Dla niektórych udział w wyborach zapoczątkował pasmo sukcesów, dla innych zwycięstwo było przekleństwem. W kierunku Zuzanny Cembrowskiej po ogłoszeniu werdyktu z widowni poleciały pomidory. Dla Zofii Batyckiej tytuł Miss Polonia był tak ważny, że nie chciała zwrócić korony. Agnieszka Zielińska była o włos od porwania przez ukraińską mafię. Sprawdź, jak potoczyły się losy pięknych Polek.
Konkursy piękności wywołują na całym świecie mnóstwo emocji. Tego typu wydarzenia budzą wiele kontrowersji. Coraz więcej mówi się o tym, że są oparte na dyskryminujących założeniach, a także mogą prowadzić do obsesji dążenia do idealnego wyglądu. Wokół wyborów miss niejednokrotnie wybuchały też skandale i afery. Coraz częściej organizatorzy tych wydarzeń decydują się na zmiany w zasadach organizowania i przeprowadzania takich konkursów tak, aby mogły przystąpić do nich kobiety o bardziej zróżnicowanym typie urody.
Jednak kontrowersje nie wpłynęły znacznie na liczebność widowni wyborów miss. Od lat przyciągają one mnóstwo widzów, którzy pełni ekscytacji wyczekują poznania nazwiska nowej królowej piękności. W związku z pandemią koronawirusa moment wyłonienia najpiękniejszej kandydatki w wielu konkursach się przeciąga. Nie jest wciąż znana także data finału Miss Polski 2020 i Miss Polonia 2020. Natomiast pewnym jest, że udział w tych konkursach bardzo wiele zmienił w życiu kobiet, które zdobyły te tytuły w poprzednich latach .
Zobacz też: Konkursy piękności na drodze do rewolucji? >>>
Polskie konkursy piękności
W Polsce organizowanych jest kilka konkursów piękności, jednak tylko dwa mają prestiżową rangę. Jeden z nich to Miss Polonia - wydarzenie, którego pierwsza edycja została zorganizowana w 1929 roku. Nazwę dla tych wyborów wymyślił Tadeusz Boy-Żeleński, a tytuł miss jako pierwsza uzyskała Władysława Kostakówna. W 1989 roku tytuł Miss Polonia powędrował do Anety Kręglickiej, która kolejno reprezentowała Polskę w konkursie Miss World i jako jedyna Polka w historii zdobyła ten tytuł.
Drugim, najbardziej znanym w Polsce konkursem, jest Miss Polski, który od wielu lat transmituje telewizja Polsat. Pierwszą Miss Polski poznaliśmy w 1990 roku - była to Ewa Szymczak. W 2015 roku oba konkursy próbowały połączyć swoje siły i zorganizować jedno wydarzenie, które miało odbyć się pod nową nazwą. Jedna ze stron nie dotrzymała jednak warunków umowy i ostatecznie nie doszło do połączenia konkursów, które do dziś organizowane są jako dwa odrębne wydarzenia.
fot.: Piotr Podlewski/AKPA
Królowa ze zdjęć
Pierwsze w Polsce wybory Miss Polonia odbyły się w 1929 roku, jednak nie miały one takiej formuły, którą znamy dziś. Królowe piękności wybierano wówczas na podstawie zdjęć. Wstępne eliminacje polegały na tym, że kandydatki nadsyłały swoje fotografie do organizatorów konkursu. Na podstawie tych materiałów zostały wybrane finalistki, które zaproszono na etap prezentacjii osobistych do Hotelu Polonia.
Tytuł Miss Polonia przypadł wówczas Władysławie Kostakównie. Jury uzasadniło swój wybór w następujący sposób: „Miss posiada ogromną dozę wdzięku. Ma jasną polską twarz i zgrabną dziewczęcą postać". Władysława miała wówczas 21 lat i pracowała jako korespondentka Miejskiej Kasy Oszczędnościowej w Warszawie. Nagrodą dla Miss Polonii był wyjazd na konkurs Miss Europe w Paryżu, w którym zajęła drugie miejsce.
fot.: Reporet Poland/East News
Nie chciała oddać korony
W kolejnej edycji konkursu Miss Polonia zwyciężyła temperamentna Zofia Batycka. Po wygranej wzięła udział w wyborach Miss Europy i podobnie, jak jej poprzedniczka, była o krok od zwycięstwa i zajęła drugie miejsce. Jako Miss Polonia Batycka reklamowała w Polsce kosmetyki, a wkrótce potem wyjechała do Stanów Zjednoczonych i miała nadzieję na karierę w Hollywood.
Niestety nie udało jej się zrealizować tych planów. Po kilku latach wróciła do Polski i grywała w teatrach. Zofia Batycka zasłynęła ze skandalu, do którego doszło podczas organizacji kolejnych wyborów w 1931 roku. Podobno panująca Miss Polonia zdecydowała, że nie odda korony, bowiem nie widzi godnej następczyni, a tytuł najpiękniejszej należy się tylko jej. Wybory w 1931 roku się nie odbyły.
fot.: Reporter Poland/East News
W kierunku Miss Polonia poleciały pomidory
Wybory Miss Polonia w 1958 roku upłynęły pod znakiem ogromnej afery. W tamtych czasach te konkursy budziły wielkie emocje i przyciągały tłumy fanów. 6 września 1958 na warszawskim Torwarze zorganizowano duże show, podczas którego miała zostać wyłoniona kolejna królowa piękności. Hala, w której odbywało się wydarzenie, mogła pomieścić około 10 tysięcy widzów, a podobno biletów sprzedano dwa razy więcej.
Tej edycji konkursu towarzyszyło wiele kontrowersji, bowiem mówiło się o tym, że wyniki były ustawione. Szczególne uznanie widowni zdobyła Krystyna Żyła, jednak krążyły plotki, że ma wygrać Zuzanna Cembrowska. Kiedy tak rzeczywiście się stało, publiczność się wściekła. Podobno na widowni doszło do bójek, a świeżo upieczona Miss Polonia została obrzucona wyzwiskami i pomidorami. Nie obyło się także bez interwencji milicji.
Ciągnik za sto milionów
W pierwszej edycji konkursu Miss Polski, który odbył się w 1990 roku, zwyciężyła Ewa Szymczak z Łodzi. Piękna Polka została nagrodzona na deskach Opery Leśnej w Sopocie. Najważniejszą nagrodą dla każdej miss jest tytuł tej najpiękniejszej. Jednak kandydatki otrzymują też nagrody rzeczowe - bardzo często jest to samochód. Zwyciężczyni pierwszej edycji Miss Polski oprócz auta otrzymała także kolorowy telewizor, konia wyścigowego i ... materiały budowlane.
Równie nietypowa nagroda została przyznana rok później, gdy Miss Polski została Agnieszka Kotlarska. Dziewczyna oprócz samochodu otrzymała także traktor marki Ursus. Niedługo potem zgłosił się do niej rolnik, który odkupił go za sto milionów złotych. Losy Miss Polonia z 1991 roku - Agnieszki Kotlarskiej - potoczyły się tragicznie. Została zamordowana przez swojego psychofana w 1996 roku.
Od lewej: Miss Polski '90, Miss Polski '91, Miss Polski '93
Premierowi się nie odmawia
Ewa Wachowicz znana jest szerokiej publiczności ze szklanego ekranu. Od 2007 roku występuje w roli producentki i prowadzącej „Ewa Gotuje". To program kulinarny, który emitowany jest na antenie telewizji Polsat. Ewa jednak do tej pory utożsamiana jest z tytułem Miss Polonia, który zdobyła w 1992 roku. Jak wspomina gwiazda Polsatu, to wydarzenie cieszyło się wówczas tak ogromnym zainteresowaniem, że wyludniało ulice.
Rok później premier Waldemar Pawlak zaproponował Ewie stanowisko sekretarza prasowego, a ona przyjęła tę propozycję. Podobno w pierwszych miesiącach kariery politycznej nie było jej łatwo - dziennikarzom nie umykały najmniejsze wpadki byłej Miss Polonia. Jedna z wypowiedzi Ewy błyskawicznie stała się też popularnym powiedzeniem. Była to jej odpowiedź na pytanie, dlaczego przyjęła posadę sekretarza prasowego, na które Ewa odpowiedziała: „Premierowi się nie odmawia". Za tę wypowiedź otrzymała nagrodę „Srebrne Usta" w plebiscycie radiowej „Trójki", w którym słuchacze wyłaniają najciekawsze wypowiedzi osób publicznych.
fot.: K. Wojciewski/WPROST/East News
Chciała ją porwać ukraińska mafia
Agnieszce Zielińskiej podczas wyjazdów na konkursy miss towarzyszyły ekstremalne doświadczenia. Jest to poznanianka, która zdobyła tytuł Miss Polonia w 1996 roku. Rok później piękna Polka reprezentowała kraj na wyborach Miss Universe w Miami, gdzie osiągnęła duży sukces i została I Wicemiss. Gdy Zielińska przebywała w Miami, nad miasto nadciągnęło tornado. Ponadto do hotelu, w którym przebywały kobiety uczestniczące w zgrupowaniu, wkroczyły służby. Gościom nakazano ewakuacje, ponieważ zachodziło podejrzenie, że w hotelu znajduje się bomba. Na szczęście okazało się, że to fałszywy alarm.
To nie był jedyny wyjazd, podczas którego miss musiała zmierzyć się z niepokojącymi sytuacjami. Kiedy reprezentowała Polskę w wyborach Miss Europy w 1997 roku w Kijowie, także spotkała ją niebezpieczna sytuacja. Na lotnisku do Agnieszki podeszło dwóch mężczyzn, którzy oznajmili, że mają ją odebrać w imieniu gospodarzy konkursu i zabrali jej bagaż do samochodu. W tej samej chwili pojawił się także inny kierowca, który również twierdził, że przyjechał po uczestniczki wyborów miss. Na szczęście Zielińska odjechała z drugim kierowcą. Jak sama mówi - wybór podpowiedziała jej intuicja. Kobieta później dowiedziała się, że mężczyźni, którzy chcieli ją odebrać należeli do ukraińskiej mafii i gdyby wsiadła do ich samochodu, to mogłaby już nie wrócić.
fot. Krzysztof Wojda REPORTER/East News
Piękności na salonach
Przed kobietami, które zdobywały tytuł najpiękniejszej, często otwierają się drzwi do wielkiej kariery. Wiele byłych miss ma do dziś ugruntowaną pozycję w show-biznesie. Nazwisko Anety Kręglickiej wciąż budzi mnóstwo emocji. Po zdobyciu tytułów Miss Polski i Miss Świata wyjechała ona do Stanów Zjednoczonych, a po powrocie do Polski założyła fundację, agencję reklamową oraz własną firmę. Jest znana z kampanii telewizyjnych, programów rozrywkowych, a w 2016 roku wystąpiła w „Tańcu z Gwiazdami".
Często także sam udział w konkursie pomagał rozwinąć karierę. Agnieszka Hyży (z domu Popielewicz) to dziś znana dziennikarka i prezenterka telewizyjna, która karierę w mediach zaczęła tuż po udziale w konkursie Miss Polski, w którym dotarła do finału. Duży sukces w show-biznesie odniosły także m.in. zdobywczynie tytułu Miss Polonia z 2011 i 2012 roku, czyli Marcelina Zawadzka i Paulina Krupińska. Obie królowe piękności mają na swoim koncie udział w popularnych programach rozrywkowych, a także współprowadzenie programów śniadaniowych.
fot. Piotr Wygoda/East News
Choć wybory miss w dzisiejszych czasach nie wyludniają już ulic, to nadal przyciągają ogromną publiczność i otwierają przed kandydatkami wiele możliwości. W historii polskich konkursów piękności przewinęło się mnóstwo temperamentnych, intrygujących i pięknych kobiet. Tego typu konkursy, także w Polsce, na przestrzeni lat zmieniały swoje formuły i zasady. Wiele z nich wciąż jednak budzi wiele kontrowersji. Czy wybory najpiękniejszych kobiet wciąć będą cieszyły się takim rozgłosem i popularnością?
Kamila Bińczak-Roszczypała / Redakcja Maxmodels.pl
Zdjęcie główne: fot.: Mateusz Jagielski/East News
***
Samochód 20-lecia na 20-lecie Interii!
ZAGŁOSUJ i wygraj ponad 20 000 złotych - kliknij.
Zapraszamy do udziału w 5. edycji plebiscytu MotoAs. Wyjątkowej, bo związanej z 20-leciem Interii. Z tej okazji przedstawiamy 20 modeli samochodów, które budzą emocje, zachwycają swoim wyglądem oraz osiągami. Imponujący rozwój technologii nierzadko wprawia w zdumienie, a legendarne modele wzbudzają sentyment. Bądź z nami! Oddaj głos i zdecyduj, który model jest prawdziwym MotoAsem!