Kraków został doceniony w ogólnoświatowym rankingu miast z największą liczbą sklepów z odzieżą używaną na 100 tys. mieszkańców. Stolica Małopolski uplasowała się tuż za Las Vegas! Nic dziwnego – second-hand i vintage shop znaleźć tu można już niemal na każdym rogu. Czym jest „The 2022 thrifting report”?
Od kilku sezonów notuje się masowy wzrost popularności sklepów z rzeczami wprowadzanymi do drugiego obiegu. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, rynek odzieży używanej w Polsce już teraz wart jest ponad 6 mld zł rocznie, a w sklepach typu second-hand zakupy robi niemal 10 mln dorosłych Polaków. Wraz z poważnym zwrotem ku zrównoważonemu rozwojowi trend ten będzie się jeszcze umacniał.
Co to jest „The 2022 thrifting report"?
Zestawienie, w którym Kraków określony został „polską stolicą mody vintage" i „drugim na świecie miastem z największą liczbą sklepów second-hand", to „The 2022 thrifting report". Co to jest za dokument? Ten ogólnoświatowy ranking przygotowany został przez badaczy Jewellerybox. Jego zadaniem było wyłonienie miast najbardziej przyjaznych świadomym ekologicznie konsumentom kierującym się podczas zakupów zasadami zrównoważonego rozwoju, np. rezygnującym z zakupów w sklepach sieciowych.
Jak można przeczytać w materiałach organizatorów zestawienia: „W ostatnich latach oszczędne zakupy zyskały na popularności. Przyciągają bardziej świadomych ekologicznie kupujących, którzy chcą zmniejszyć swój ślad węglowy przez unikanie masowej produkcji typowej dla fast fashion [...]. Wielu kupujących udaje się do vintage shopów i na pchle targi [...]. Które miasto można ukoronować za oferowanie klejnotów z drugiej ręki?".
Dlaczego wśród zwycięzców jednej z kategorii znalazł się właśnie polski Kraków?
Fot: Karol Makurat/REPORTER
Przeczytaj też:
Piękniejsza od Ariany Grande i Margot Robbie. Polska modelka coraz wyżej w rankingach
Jak wyłoniono zwycięzców?
W jaki sposób stworzono „The 2022 thrifting report"? Aby uzyskać wyniki, badacze przeanalizowali, jak w różnych miastach na świecie kształtuje się liczba sklepów typu second-hand, vintage shop, charity shops, pchlich targów i miejsc, w których można wymieniać się ubraniami z drugiej ręki. Na podstawie własnych analiz stworzyli zestawienie miast, w których wielką popularnością cieszy się moda z drugiego obiegu, charity czy ubrania vintage.
Sprawdzono jednak nie tylko to, które miejscowości mogą poszczycić się największą liczbą sklepów z odzieżą używaną. Pod uwagę wzięto również średnie ceny oferowanych w second-handach ubrań, obuwia i dodatków. Przedstawiciele twórców raportu sprawdzali m.in. ile średnio trzeba zapłacić w poszczególnych miastach za konkretne elementy garderoby (np. dżinsy, sukienkę, buty). Po zestawieniu uzyskanych danych powstała lista miast najbardziej przyjaznych towarom z drugiego obiegu.
Kraków za Las Vegas ze sklepami second-hand
W raporcie Jewellerybox znaleźć można m.in. ogólną listę miast oferujących najlepsze warunki do thrift shoppingu, a więc oszczędnych zakupów. Znajdują się na niej w kolejności malejącej m.in. Las Vegas, Dallas, Milton Keynes, Tuscon, Seattle, San Francisco, Liverpool, Portland (Oregon), Cardiff oraz Columbus. W rankingu dotyczącym największego zagęszczenia sklepów typu second-hand czy vintage shop uwzględniono także dawną stolicę Polski.
Pierwsza pozycja przypadła Las Vegas z wynikiem 35,5 sklepów z modą z drugiej ręki na 100 tysięcy mieszkańców. Na drugim miejscu uplasował się Kraków z liczbą 31,2 sklepów z modą vintage. Na ostatnim stopniu podium „stanęło" Portland z wynikiem 30,8 sklepów.
Fot: Bartosz Krupa/ East News
Twórcy raportu wyszczególnili też inne kategorie, w tym dotyczące najbardziej oszczędnych zakupów (Stambuł, Kuala Lumpur i Las Vegas), a także z największym wyborem charity shopów, czyli sklepów społecznych (Milton Keynes, Exeter, York).
Najlepszy vintage shop w Polsce - gdzie go znaleźć?
Jak twórcy raportu podsumowali wybór Krakowa na drugie miejsce w zestawieniu miast z największą liczbą sklepów second-hand na 100 tysięcy mieszkańców? „Drugie miejsce zajmuje południowopolskie miasto z dobrze prosperującą sceną sklepów z rzeczami używanymi i vintage. W Krakowie sklepy z używaną odzieżą, pełne ukrytych klejnotów, są szczególnie popularne. Ich starannie dobrany asortyment sprawia, że bardzo łatwo można znaleźć rzadkie modele ubrań markowych lub vintage w naprawdę niskich cenach" - czytamy.
Fot: Bartosz Krupa/ East News
Gdzie najlepiej szukać sklepów second-hand lub vintage shop w stolicy Małopolski?
Funkcjonują one w niemal całym mieście. Są to np. vintage shopy z selekcjonowanym towarem działające w okolicy Starego Miasta. Od lat zagłębiem sprzedaży odzieży używanej są jednak też takie dzielnice jak Podgórze i Kazimierz. Punktów sprzedaży można szukać w pierwszej z nich m.in. przy ulicach Kalwaryjskiej, Limanowskiego, a w drugiej przy ulicach Starowiślnej, Józefa, Krakowskiej, na Placu Nowym czy pod halą targową przy ulicy Grzegórzeckiej.
Redakcja Maxmodels.pl