Pokaż odpowiedzi: Chronologicznie | Od najwyższej oceny
84 wyświetlenia
OdpowiedzA może ktoś wie. Ja poważnie pytam.Łacina była językiem Rzymian. Skąd zatem język włoski?
Dlaczego Włoski - to musisz w klubie miłośników babra zapytać :-)
cyt;..........A może ktoś wie. Ja poważnie pytam.
Łacina była językiem Rzymian. Skąd zatem język włoski?>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> z Łaciny...
"Łacina była językiem Rzymian. Skąd zatem język włoski?"----------------Ja wiem, ale nie powiem. :)Łacina była jednym z języków italskich, a mówiono nią w Lacjum, krainie w starożytnej Italii.Nazwa "Włochy" wzięła się z niemieckiego "Walh" (a w językach słowiańskich "Wołch") - tą nazwą Germani określali plemiona romańskie.Co wygrałem?
smigiel, te informacje uzyskam z Wikipedii.Interesuje mnie skąd język włoski?Obecne Włochy (Italia) to w takim uproszczeniu imperium Rzymskie.Rzymianie mówili łaciną. Czy za czasów imperium był język włoski?Od dawna nad tym się zastanawiam. Akurat wyszedł temat to pytam.
No nie bardzo Włochy to Imperium Rzymskie. Równie dobrze mógłbyś zapytać skąd język polski i jak mu daleko od języka Polan. Więc nie rozumiem pytania.Czy za czasów Polan istniał język polski, którym mówimy obecnie? No nie. Więc o co cho?
Wtedy był już Lech, Czech i Rus
smigiel napisał: - Czy za czasów Polan istniał język polski, którym mówimy obecnie?"===========Pewnie że nie. Nawet sto lat temu był inny.Ale język Polan był zbliżony. Polski z niego powstał.Czy włoski powstał z łaciny? Hmmm, może, nie wiem. Ale zbliżony na pewno nie jest. Owszem, imperium Rzymskie sięgało po Brytanie i Hiszpanie.Nie będę pisał o szczegółach bo nie wiem.Rzym, obecna stolica kiedyś za imperium też była tą stolicą. Centrum. A od jej nazwy było Państwo, imperium czy jakoś tak podobnie.Ci ludzie mówili łaciną. Ten region mówił łaciną.Skąd teraz włoski? nawet nie podobny.
"Ale język Polan był zbliżony. Polski z niego powstał."-----------------------No mniemam, że mniej więcej był tak samo zbliżony, jak łacina do włoskiego. Nie wiemy tego, bo nie zachowały się żadne świadectwa tego języka. Ale pierwsze zdanie, które uznaje się za polskie z roku 1270: "Day, ut ia pobrusa, a ti poziwai" niebardzo wskazuje na to, żeby był to język podobny. A to było jakieś 1000 lat po upadku Cesarstwa Rzymskiego. Jak mówili zatem Polanie? I na jakiej podstawie twierdzisz, że był to język podobny?Nie mamy również pojęcia, jak wymawiana była łacina przez Rzymian i na ile było to podobne do włoskiego. Obecna wymowa restytuowana została zaproponowana przez Erazma z Rotterdamu, który jako żywo Włochem nie był. Natomiast jeśli chodzi o całą resztę strukturalno-gramatyczną, to włoski ma z łaciny najwięcej. A przecież hiszpański, portugalski, francuski czy rumuński też powstały z łaciny, ewoluując różnymi drogami z łacińskich dialektów, którymi posługiwano się w różnych prowincjach Cesarstwa.
znając grekę klasyczną nie da rady zamówić kawy ani wezwać taksówki na terenie Grecji współczesnej :Pto zresztą ciekawy język do prześledzenia jak takie zmiany mogą następować w sensie procesu a nie "skoku przez historię" jako logicznego wyjaśnienia :D