Pokaż odpowiedzi: Chronologicznie | Od najwyższej oceny
18 wyświetleń
Odpowiedzhttp://wspieramkulture.pl/projekt/271-My-rowerzysci-z-Warszawy
https://www.facebook.com/MyRowerzysciZWarszawy
MY, ROWERZYŚCI Z WARSZAWY to książka, w której przedstawię rowerową społeczność działającą w Warszawie. Ludzi animujących środowisko, skupionych wokół wielu organizacji oraz niebanalnych biznesowych przedsięwzięć. Postaci barwne, wyraziste, o rozmaitych poglądach. Jedni organizują Masę Krytyczną, inni alleycaty. Różne są ich przekonania i różne rowery: kolarki, ostre koła, cruisery, składaki, wygodne mieszczuchy, i jeszce wygodniejsze poziomki.
Nie my pierwsi, odkryliśmy przyjemność i pożytek płynący z jazdy na rowerze, dlatego przybliżę też rowerowe tradycje miasta. Warszawskie Towarzystwo Cyklistów powstało w 1886 roku. Podobnie jak dzisiejsze stowarzyszenia rowerowe, swoją działalnością daleko wybiegało poza aktywność sportową. Ówcześni cykliści współuczestniczyli, m.in. w zakładaniu Warszawskiego Towarzystwa Dobroczynności, czy budowie pomnika Mickiewicza.W książce znajdą się też rowerowe historie z dwudziestolecia międzywojennego, okresu okupacji oraz lat PRL-u.
Opowieściom towarzyszyć będą fotografie Federica Caponiego, portrety i migawki z codziennego życia warszawskich rowerzystów. Jak było dawniej, pokażą zdjęcia pochodzące m.in. z Narodowego Archiwum Cyfrowego, Domu Spotkań z Historią i Muzeum Powstania Warszawskiego. Szatę graficzną opracuje Studio Temperówka.
Książka będzie mieć ok.160 stron, format 165x220 mm. Rowery są ekologicznym środkiem transportu, ekologiczny będzie również papier na którym ją wydrukujemy. Wbrew stereotypom wcale nie będzie szary. Przeciwnie, wysokiej jakości, doskonale wydobywający walory fotografii. I z certyfikatem!
Prace nad projektem są już zaawansowane. Zebrane fundusze pomogą nam go dokończyć.
AUTORZY
MAGDALENA STOPA
Historyk sztuki i dziennikarka. Autorka książek o Warszawie i jej mieszkańcach: „Rzemieślnicy warszawscy” (wspólnie z Janem Brykczyńskim, Vox Humana, 2007), „Kapliczki warszawskie” (wspólnie z Anną Beatą Bohdziewicz, DSH, 2009, w wersji angielskiej „The Shrines of Warsaw”), „Słodka Warszawa” (Stopa Studio, 2009, w wersji angielskiej „Sweet Warsaw”, 2011), „Ostańce. Kamienice warszawskie i ich mieszkańcy” tomy 1-3 (wspólnie z Janem Brykczyńskim, DSH, 2010, 2011, 2012), „Chleb po warszawsku” (wspólnie z Federico Caponim, Veda, 2012). Laureatka Nagrody Literackiej m.st. Warszawy (2011) i dwóch dyplomów honorowych Towarzystwa Przyjaciół Warszawy za najlepsze publikacje roku (2009-2010 i 2010-2011) w dziedzinie varsavianów.
www.magdalenastopa.pl
FEDERICO CAPONI
Fotograf. Ukończył filozofię na Uniwersytecie we Florencji. Współpracował z włoskimi teatrami, a także z producentami filmowymi i telewizyjnymi. Jest członkiem międzynarodowej, niezależnej grupy filmowej Dirty Poet Films. Autor fotoreportaży społecznych wykonanych w Indiach, Nepalu, Chinach, Włoszech, oraz w Polsce. Publikował zdjęcia min. w „Przekroju”, „Rzeczpospolitej”, „Gazecie Wyborczej” a także w publikacjach Teatru Narodowego w Warszawie oraz albumie „24 hours at Home in Europe” wydanym przez Kulturzentrum Schlachthof w Bremie. Zdjęcia ze spektakli teatru Politeama di Cascina zostały opublikowane w książce „Citta del teatro e dell’immaginario contemporaneo. Teatro dell’arte in-civile” (Titivillus, 2009). Mieszka w Warszawie od 2006 roku.
www.federicocaponi.com