Pokaż odpowiedzi: Chronologicznie | Od najwyższej oceny
36 wyświetleń
OdpowiedzTakie sobie pytanie. Drogą prób i błędów mógłbym sobie poradzić.Mam jednak nadzieje że jakaś dobra dusza która się zna na tym, to mi odpowie. Balans bieli ustawiany na aparacie w robieniu na RAW.Czy ma znaczenie?Czy robiąc np. dwa zdjęcia z ustawieniem na 3200K i 7800K w efekcie końcowym można osiągnąć ten sam wynik?Ustawić sobie na „auto” i nie zawracać tym sobie głowy?
ustaw sobie na auto. i tak przy obróbce go skorygujesz.
Czy ma znaczenie?------------------nie
To już wiem chyba wszystko.Przydałby się trzeci głos, w myśl zasady: "Jeżeli troje ludzi mówi Ci że jesteś pijany, to powinieneś się położyć, nawet jak uważasz że jesteś zupełnie trzeźwy"
z calym szacunkiem ale bzdury gadacie. To ze zmieniajac sobie w rawie balans osaigacie ten sam efekt to tlyko zludzenie. Prawda jesttaka ze zmieniajac wartosc temp i tint zmieniacie globalnie watrtosci pikseli w trojkacie kolorow. jesli zle ustawicie na poczaktu nalans moze sie potem okazac ze zabraknie wam wolnego zakresu przy zmianie.kiedys sie tym intersowalem duzo, ale juz nie pamietam dokladnie teorii i nie chce wprowadzic was w blad - dlatego powiem tylko ze ma znaczenie. jak bedzie wam bardzo zalezec to poszukam jeszcze raz tych informacji :)
Nie, nie musisz szukać. Zakładam że Ci wierzę.Więc w skrajnych przypadkach "światło dzienne (flesz) i świece", nie uzyska się tego samego efektu? Któregoś koloru może braknąć?Pewnie że braknie. Przy czerwonej żarówce nie ma zielonego :-)
Andrzej - zrób sobie eksperymentzrób fote w warunkach oswietleniowych które sie nie zmieniaja. ze statywu - żeby kadr był ten samzrób rawa na AWB a potem na 7500 KRAWa z AWB wywołaj na 7500 K a RAWa z 7500 K wywołaj bez zmiany balansuzobaczy wynikijeśli beda takie same = nie ma sensu zabawa w mącenie WB do każdej foty
Najlepiej uczy doświadczenie. Pewnie że zrobię. Już parę razy do tego się w planach przymierzałem. Tylko jak robię to wylatuje z głowy i nie ma.Tak sobie pomyślałem że może ktoś robił podobne eksperymenty.
To ze zmieniajac sobie w rawie balans osaigacie ten sam efekt to tlyko zludzenie. Prawda jesttaka ze zmieniajac wartosc temp i tint zmieniacie globalnie watrtosci pikseli w trojkacie kolorow. jesli zle ustawicie na poczaktu nalans moze sie potem okazac ze zabraknie wam wolnego zakresu przy zmianie.I tak, i nie... jezeli wezmiemy pod uwage, ze balans bieli aparat robi PO wykonaniu zdjecia, a zapis RAW jest zapisem dokladnie tego, co aparat zczytal z matrycy, to czy zmienisz balans 'przed', czy 'po', nie ma znaczenia. Zakladamy tez, ze wiesz, co chcesz na zdjeciu uzyskac, a nie jedziesz pozniej w 'szopie', i wyciagasz ekspozycje na +2EV itd, bo dales ciala robiac je(zdjecie). RAW daje 10-12-14-16 bitowa glebie szarosci kazdego z pikseli. W efekcie koncowym z tych bitow i tak bierzesz pod uwage glebie tylko 8 bitow. Jak dostajesz przepalenia, to zwykla korekta ekspozycji na -0,25 EV w zupelnosci wystarcza :)Wiec, poza naprawde specyficznymi warunkami, balans bieli ustawiony w aparacie nie ma znaczenia dla RAWow :)
A jeśli chcesz być bardzo dokładny to zakup takie coś ;
http://allegro.pl/item974193018_qpcard_102_balans_bieli_i_kolorow_fotografii.html
robisz dwa zdjęcia jedno np jak modelka trzyma tą kartę, drugie bez tej
karty, w tym samym miejscu z tym samym oświetleniem itp
Później ustawisz prawidłowy balans na zdjęciu modelki z kartą w
programie graficznym i przenosisz ustawienia na zdjęcie z modelką bez
wzornika. Tak samo jak przy reprodukcji obrazu. Wtedy możesz spokojnie
jechać na ABW z tym ze później zabawa na kompie, ale jest pewne że jest
tak jak w rzeczywistości.
Jest jeszcze sposób bez tego wzornika ale to już bardziej skomplikowany
na wyznaczaniu próbek przez progi. Różnicy nie zobaczysz między
balansem ustawionym przed jak po zrobieniu zdjęcia sposobem który opisałem, a nawet na korzyść tej drugiej opcji, oczywiście w miarę
rozsądku bo na dużych czułościach każdą ingerencję, jeczcze w szczególności jak napisał foto_krak gdy zdjęcia nie doświetlisz i chcesz z tego coś wyciągnąć - odczujesz. Wiec tak jak napisał piotrszmidt to prawda z tym że na niskich czułościach i niezbyt ogromnych powiększeniach niezobaczysz różnicy.