Pokaż odpowiedzi: Chronologicznie | Od najwyższej oceny
12 wyświetleń
Odpowiedz
Czy można fotografować ludzi bez ich zgody? Czy są w tej kwestii jakieś artykuły prawne?
Nie można.. chyba że fotografujesz tłum gdzie nikt bardzo się nie wyróżnia na pierwszym planie.
wszystko reguluje prawo autorskie i prawo prasowe- akty łatwo dostępne w sieci. Nie będę się rozpisywać, ale bez zgody nie, z tym, że często zgoda jest domniemana w przypadku zdjęć ulicznych, a więc bez wyraźnego sprzeciwu można. Natomiast osobistym prawem każdego człowieka, prawem podstawowwym jest prawo do ochrony wizerunku, dlatego musi to regulować prawo.
http://www.obiektywni.pl/czytelnia/artykul-262-0.php
A czy są jakieś przepisy regulujące to?
Dziękuję za wyjaśnienia.
Fotografować chyba możesz, upubliczniać nie..
prawo autorskie, prawo do własnego wizerunku.
jedynie osoby publiczne, są z tego wyłączone, ponieważ pełnią taką a nie inną funkcję, jednak mogą się ubiegać o zakaz do konkretnych osób - autorów zdjęć.
Koleżanka usiłowała tego lata zrobić zdjęcie Panu kręcącemu watę pod Łódzkim Zoo...Gdyby miał spluwe, przysięgam, że by ją zastrzelił :]
Fotografować możesz. Chyba, że fotografowana osoba będzie miała coś przeciw.Natomiast na publikację musisz już mieć zgodę lub dobrego adwokata :)
Osoby publiczne można fotografować tylko podczas wykonywania obowiązków / czynności związanych z tym, dlaczego są publiczne. Oczywiście to sprawa mocno dyskusyjna. Minister na konferencji prasowej wykonuje swoje obowiązki, ale już na działce - niekoniecznie.Celebrytka na imprezie promującej jakieś wydarzenie promuje również i siebie, ale już w drodze na tę imprezę może nie mieć ochoty na to, by ją fotografowano...Wizerunek osoby podlega ochronie na podstawie Ustawy o ochronie danych osobowych. Co ciekawe, o czym mało kto pamięta, wedle prawa wizerunkiem nie jest tylko twarz. Także każdy fragment ciała - np. dłoń, noga, itp.EDIT:Za sanvean: używamy skrótu myślowego. Mówimy o fotografowaniu, a myślimy o publikacji tego zdjęcia. Natomiast można domniemywać, że osoba robiąca zdjęcie robi je w celu publikacji. Więc niestety nie można się dziwić, że ludzie nie życzą sobie, by ktoś ich fotografował. Bo niby jak mogą skontrolować, co potem będzie działo się z tym zdjęciem, przedstawiającym ich wizerunek?