Pokaż odpowiedzi: Chronologicznie | Od najwyższej oceny
146 wyświetleń
OdpowiedzWitam, przygotowuję się do egzaminu czeladniczego i mam wątpliwość odnośnie jednego pytania - stąd proszę o odpowiedzi osoby które taki egzamin zdawały/przygotowywały się do niego: Czy odnośnie pytania o różnicę pomiędzy diapozytywem a negatywem wystarczy odpowiedź iż diapozytywy są slajdami i posiadają duży kontrast, intensywne barwy, bardzo dobrą jakość ale są słabo odporne na błędy naświetlenia w przeciwieństwie do negatywów ?
wydaje mi się że różnica zasadnicza jest nieco inna.
w takim razie proszę bardzo o poprawienie mojej wypowiedzi :) będę bardzo wdzięczna.
odpowiedź masz w nazwach
pozytyw wcale nie musi być slajdem to po pierwsze, po drugie, pozytyw należy naświetlać na światła, a negatyw na cienie, negatyw daje obraz odwrócony (w sensie barw) pozytyw rzeczywisty. Więcej grzechów nie pamiętam :))) ale jest tu mnóstwo ludzików, którzy wciąż analogowo mieszają, więc pewnie to uzupełnią.
... sądziłam że diapozytyw może być wyłącznie slajdem... przerasta mnie to.
gregorek - mowa była o DIAPOZYTYWIE, a ten JEST slajdem!
szczerze mówiąc to nigdy nie wiem co znaczy przedrostek "dia" wiem natomiast, że slajdem staje się wówczas, gdy film małoobrazkowy zostaje pocięty, włożony w ramki i przygotowany do wyświetlania. z definicji materiały pozytywowe większe od 35 mm nie mogą być slajdami. edit: zbyszku, doczytałem, nie masz racji. nie każdy DIAPOZYTYW jest slajdem. a dla czeladniczki polecam linki:http://pl.wikipedia.org/wiki/Diapozytywhttp://pl.wikipedia.org/wiki/Pozytywhttp://pl.wikipedia.org/wiki/Negatyw:))
diapozytyw jest obrazem pozytywowym umieszczonym na taśmie filmowej, otrzymuje się go poprzez wywołanie odwracalne filmu (tak w skrócie)
slajd może mieć dowolne rozmiary
A według mnie połowa pytań egzaminacyjnych powinna zostać usunięta z arkuszy. 1/2 to wiedza która mi się w niczym już nie przyda... chyba :)