Pokaż odpowiedzi: Chronologicznie | Od najwyższej oceny
32 wyświetlenia
OdpowiedzDnia: 2012-03-15 22:21:06 oma_thule napisał:
wpadły mi przed chwilą w ręce 4 rolki 120: fujichrome provia 100F; agfapan APX 25; kodak E100 VS i Kodak EPT(?) - gdzie/u kogo mogę wywołać owe filmy?
-----------------------
agfapan APX 25 to cz-b srebrowy, więc u kogoś co się tym bawi, a reszta to slajdy, więc guglaj wywoływanie slajdów w swojej okolicy, może nie być zbyt wiele opcji, albo wyślij gdzieś do wywołania, choćby np trzypion woła i czb i slajdy
i po co sobie komplikować zycie...
wpadły mi przed chwilą w ręce 4 rolki 120: fujichrome provia 100F; agfapan APX 25; kodak E100 VS i Kodak EPT(?) - gdzie/u kogo mogę wywołać owe filmy?
Niestety nie mam
Ale i tak niewiele z małego obrazka już korzystam,nawet filmy wyprzedałem,teraz w lodówce panują Delty i Shanghaje 120tki
Najstarszy obiektyw (w aparacie z którego korzystam) jest z okresu 1945-48,Ektar Kodakowski,ale tylko do B&W używany,nie wiem ile ma powłok.
Sprobuj wiec Super-Takumara ktory ma pojedyncze powloki, do BW, zobaczysz wtedy o czym mowie :-)
no to nie wiedziałem :)
a co plastyki,to mój radioaktywny Takumar z powłokami MC nie jest zły,może to wpływ promieniowania właśnie?
Uwaza sie powszechnie ze pojedyncze powloki wplywaja pozytywnie na plastyke obrazu, ale negatywnie na odwzorowanie kolorow z czym ja sie osobiscie zgadzam. Dla tego szkla z pojedynczymi powlokami sa "lepsze" do BW ale "gorsze" do koloru, o tym zapewne piszecie. Przykladem sa na przyklad nowoczesne szkla Voigtlandera produkowane w wersjach MC i SC specjalnie wlasnie do BW. Ja osobiscie sie zgadzam z tymi opiniami, pojedynczopowlokowe szkla maja nizszy kontrast, gorzej odwzorowywuja kolory, sa podatne na flare ale kresla przyjemniej i bardziej plastycznie. Z pieciu szkiel jakie posiadam, cztery sa wlasnie takie i zachwycaja caly czas :-)
a nie mogę znaleźć pierwotnego źródła, ale chyba chodzi właśnie o abberację chromatyczną plus to, że starsze szkła były poprawiane pod ówczesne, czyli ortochromatyczne filmy, stąd też to, że najlepiej z żółtym czy zielonym filtrem na panchromatycznych filmach działają ;)
dobra :)
zawsze dobrze jest poszerzyć swoją wiedzę(bez sarkazmu)
.
.
chyba wiem o co ci chodzi:
np.korekcja aberracji chromatycznej
to rzeczywiście w czarno-białej fotografii nie robi chyba różnicy,bo i tak nie widać(przynajmniej nie w takim stopniu jak w kolorze)
Ty mówisz o czym innym, ja o czym innym :) jak znajdę o co mi chodzi to pokażę, bo się nie wgłębiałem w temat :)