Pokaż odpowiedzi: Chronologicznie | Od najwyższej oceny
51 wyświetleń
Odpowiedzwitam...wieczory dłuzsze, szybciej szaro i w ogóle nudnawo..a wiec i wiecej jakby czasu na foty, obróbkę, naukę..mam do Was pytanie..jak Wy przerabiacie kolor na BW..nie ma złotego środka, wiem..czy np tylko capture nx i juz potem nic..czy w samym szopie, albo filtrem silver efex..ja jakos z tych moich czerni nie jestem zadowolony..ale moze juz przesadzam? moze zalozyc klisze i po temacie?
zdecydowanie klisza najlepszym rozwiązaniem :)
klisza koreks powiększalnik :)
heh...i a propos...a wlasnie przed chwilą zupelnie niechcący kupilem mamiye z awarią naciągu..gdzie naprawic?
Qrde, dawniejsze aparaty robiły czarno-białe be żadnego ustawiania i kombinacji.Teraz technika i nowoczesność i problem.
ja proponuje już na wstępie w color mode ustawić B/W i problem rozwiązuje sie sam :)
otóz to Kuleczka..takie czasy..choc wiesz, jak nawet wywolasz sam film i zeskanujesz, to i tak masz plik cyfrowy..taka wersje przyjmuje..oczywiscie mozna od razu robic odbitke..kazdy to co lubi
Gregorek ma rację, zdecydowanie klisza. Wynika to z stąd, że ustawienia zapodane są już na etapie produkcji materiału światłoczułego, dlatego różne filmy dają różne rezultaty i jako bonus dają większą pojemność tonalną.Podobny efekt można uzyskać w Ps, lecz jest to jak dla mnie nieco skomplikowane.Można spróbować na etapie „wywołania” pliku RAW w Cr lub Lr-Skala szarości-symulować suwakami użycie filtrów B/W.Osobiście używam C1.Można również zrobić to w Ps z użyciem kanałów (kanały nie mogą być pokazane w kolorze).Zaznacz zakładkę Kanały, następnie klikając na poszczególne kanały zobacz jak obraz wygląda w poszczególnych kanałach i co, w jakim kanale wygląda najlepiej, np. skóra dobrze będzie wyglądać w R-czerwonym, włosy w G-zielonym, tło w B-niebieskim.Następnie kliknij prawym klawiszem myszki na kanał czerwony, z menu, które się ukaże wybierz Powiel kanał, w Miejsce docelowe wybierz Dokument>Nowy i OK.Następnie: Obraz>Tryb>Szarości. Obraz>Tryb>RGB. To samo z pozostałymi G i B. Otrzymasz cztery dokumenty. Trzy nowe powiel do pierwszego i maskami wybierz z każdej warstwy to co ma najlepsze.Czasem dobre rezultaty można uzyskać poprzez połączenie R z G lub inne kombinacje. Kanały łączymy z sobą w Obraz>Obliczenia.Na powstały obraz można zastosować prosty i fajny efekt: Filtr>Zniekształcenie>Zmiękczona poświata, i wyregulować wartość blasku i wielkość czyszczenia, oraz dodać odrobinę szumu (uwaga-pierwszy plan musi być czarny, tło białe-klawisz X). Można tak, lecz niech wypowiedzą się bardziej kompetentni.B/W to bardzo trudny ogródek, od zawsze uprawiany przez najlepszych, więc się tam nawet nie pcham.
Są całe książki na temat konwersji do BW. Ja zazwyczaj przy portetach opieram odcienie szarości na zielonym kanale RGB i nakładam na niego lekko czerwony i niebieski w trybie overlay, daje to niezły efekt przy bardzo małym wysiłku (lepsze jest malowanie po maskach ale to wymaga więcej czasu). Dobrze jest to opisane w książce "ciało".
Jak ktoś jest leniwy to może też samego gradnientu czarno-białego użyć ^^