Pokaż odpowiedzi: Chronologicznie | Od najwyższej oceny
188 wyświetleń
OdpowiedzDziękuję za źródło, poczytam.zbyszekc2 - publikacja w galerii "moje prace" na stronie fotografa, oferującego usługowe wykonanie zdjęć, jest "komercją" czy "niekomercją"? Czy jest różnica, jeśli to będzie galeria na maxmodels, a nie własna strona domowa? Nie piszę, aby się czepiać, tylko czasem trudno jest odróżnić tą komercję
wydaje się, że do niekomercyjnej publikacji wizerunku niepełnoletniego wystarczy jego zgoda (to moja interpretacja), ale do wykorzystania komercyjnego już na pewno nie. Z resztą jeżeli przepisy nie podają czegoś literalnie to decyduje orzecznictwo sądów. A zatem czy ktoś zna konkretne wyroki?
bo prawda jest taka że owa nastolatkanajczęściej tylko zawraca dupę fotografowi w fazie końcowej nie przychodzi na sesję lub ucieka w wymówki ,właśnie przez to większość nastolatek jest spalona lub szuka frajera który za darmo zrobi jej ładne zdjęcia na naszą klasę lub fotkę.Nie liczy się z tym że fotograf nie znalazł sprzętu na ulicy że jego praca i czas coś też kosztuje .
Justyna Balcarczyk - Prawo do wizerunku i jego komercjalizacja: studium cywilnoprawne, Wolters Kluwer Polska sp. z o.o., styczeń 2009, ISBN: 978-83-7601-460-9."Zgoda uprawnionego ze względu na jej prawną klasyfikację może być definiowana dwojako: albo jako jednostronna czynność prawna upoważniająca, albo jako działanie podobne do czynności prawnej".
Jeśli przyjmiemy, że ta zgoda to oświadczenie woli, to źródłem jest bezpośrednio KC, i jest to dość "bezpieczne" założenie dla fotografa. Odmienny pogląd (być może słuszny) może okazać się ryzykowny, ale jesli istenieją podstawy, to dziewczyny miałyby wiesze możliwości.Oczywiście mowa o publikacji, nie o utrwaleniuUzupełnienie-wspomniałeś o specjalistach od prawa autorskiego, może stąd różnice (zdolność do czynności prawnych "pochodzi" z KC, a nie z prawa autorskiego)
A mnie się jeszcze niedawno udało ją kupić. Kawał przydatnej wiedzy.
Car: może odwrotnie; czy możesz wskazać konkretne przepisy, które wyrażenie zgody na rozpowszechnianie wizerunku uzależniają od pełnoletności? Nie jestem teraz w stanie przytoczyć Ci podstaw, ale jest to opinia zaprzyjaźnionych prawników, specjalizujących się w prawie autorskim.Poza tym, samo utrwalanie wizerunku, bez jego publikacji, jest w zasadzie dozwolone; do fotografowania, nie jest więc potrzebna żadna zgoda, tym bardziej rodzica. Jedynie wyraźny sprzeciw fotografowanego, pozbawia nas prawa do wykonania zdjęcia, na podstawie art. 23 kc.Aha, była taka świetna książka, mecenasa Orżewskiego, pt. "Fotograf, fotografia, prawo." Niestety, nakład się skończył...
Jeśli komuś zależy, to uda mu się wybić. A nawet jeżeli ktoś nie podchodzi do modelingu bardzo poważnie (ale na zdjęciach widać twarz i figure), jednak szanuje ludzi i ich czas, a dopiero z czasem zaczyna lubić tę pracę, też coś z tego może być. Wniosek: jeżeli szanujesz ludzi, oni też Cię będą szanować, niezależnie od wieku.
"Przyjmuje się, że zgoda na publikację wizerunku nie jest oświadczeniem woli, więc do jej wyrażenia wystarcza działanie z dostatecznym rozeznaniem" - ciekawe, czy możesz wskazać podstawę (przepisy, orzecznictwo)? Pytam poważnie, wiele początkujących modelek byłoby Ci dozgonnie wdzięcznych, gdyby to zostało potwierdzone w sposób nie budzący wątpliwości
wracając do dawania szans - powiedz czego może oczekiwać początkująca fotomodelka pisząc na wstępie " Początkująca,Szukam fotografa który pomoże mi spełnić marzenie-być FOTOMODELKA :)TFP dla nielicznych...:)"