Pokaż odpowiedzi: Chronologicznie | Od najwyższej oceny
13 wyświetleń
Odpowiedzprawdziwe najlepsze szczegóły oraz kolory daje mac+eizo+kalibrator nie zwracając uwagi na drukarnie laby itp bo praktycznie w każdym punkcie jest inaczej. Tak jak wyżej, najlepiej obrać sobie jeden punkt gdzie robi się odbitki czy wydruki i starać się ustawić wg. ich ustawień na podstawie porównania.
zakladajac ze nie kupisz kalibratora a chcesz wiedziec co wyjdzie na odbitkach... najprostsze rozwiazanie: bierzesz dowolna fotke z kompa i robisz odbitke, nastepnie wracasz do domu otwierasz dane zdjcie i ustawiasz monitor aby uzyskac to co masz na odbitce, efekt... nastepne obrobione zdjecia beda na monitorze wygladaly podobnie do tego co masz na ekranie... ale uwaga! po wylaczeniu kompa musisz znow ustawic moniotor bo za diabla nie zapamieta ustawien, no i modlitwa aby w labie czegos nie przestawiali :)
nigdy nei będzie tak samo, pracuje na 5 komputerach, na każdym po swojemu skaloibrowalem każdy monitor, każdy daje inne kolory, kontrast i jasość, na to nie am reguły, dożo jest czynników wpływających na to jak wyświetla obraz, najlepiej zanim oddasz zdjęcia do ludzi, obejżyj je na przynajmniej 3 monitorach średniej klasy. to dopiero da pewność. dla 100% można zawesze zdjęcie wywoalć ale to mało ekonomiczne :)
Nie zapomnij dodac, ze rozne engine to transformacji barwnych daja rozne efekty (np porownanie adobe i microsoftowym) czy zostala uzyta kompensacja punktu czerni i inne takie rzeczy ktorych zwykly zjadacz chleba nie potrzebuje znac.
Tak naprawde osadzony w zdjeciu proil barwny sluzy glownie jako punkt odniesienia przy wyswietlaniu zdjecia. Majac osadzony profil adobe rgb dla przykladu, przy otweiraniu zdjecia program do przegladfania powinien w locie wykonac transformacje kolorow pod ustawiony profil monitora i te lepsze tak robia, a te gorsze albo olewaja profil, albo traktuja wszystko jak srgb.
Tak samo jak wysylasz zdjecie do laba, przed pojsciem na drukarke powinien zostac przekonwertowany do profilu drukarki... ale malo kto to robi ;-) Najlepiej wiedziec jaki jest profil urzadzenia na ktorym bedzie wykonywana odbitka i w domu na ps przekonwertowac je do danego profilu, wtedy gdyby sie okazalo ze lab olewa icc osadzone w zdjeciu nie masz co sie przejmowac bo ty wykonales ta czesc pracy za nich ;-) (strasznie ogolnie opisane to ale nie ma po co zaglebiac sie w szczegoly)
a max models masakruje zdjecia bo usuwa wszelkie profile ze zdjec by wazyly mniej... i kicha, nic z tym nie zrobisz, chyba ze zaczniemy protest ;-)
tak,robię w rawach i używam później camera raw. btw nawet jeśli 2 monitory ustawie sobie tak samo,żeby u mnie to jednakowo wyglądało,to u kogoś innego może wyglądać zupełnie inaczej,a nie zauważę nawet tego,nie wiem...
rady sa ciekawe ale zadna nie jest konkretna....zacznijmy od tego ze jesli masz windowsa to mozesz miec poinstalowane.. jakies tam profile monitora drukarki itd...sek w tym z e jesli korzystasz z szopa to on narzuca swoje ustawienia i tu zaczynaja sie schody..... - zakladajac z emasz zdjecie w rawie... czyli nieruszone jeszcze - wybierasz przestrzen docelowa.... srgb albo adobe..... ale jest jeszcze rgb........ stare rgb...idac dalej... jesli do pliku skojarzysz profil i bedziesz go ogladac gdzies... to pytanie czy program w kto rym bedziesz ogladac pobierze profil ze zdjecia czy go oleje bo np nie bedzie potrafil odczytac :) ?a jesli program bedzie wspolpracowal z windowsem i narzuci swoje srgb? :)metlik?jest jeszcze jedna mozliwosc.... powylaczac wszystkie profile....zreszta maxmodels tez za sprawa tego dziwnego apletu masakruje zdjecia :)
dzięki wszystkim za rady :) w wolnej chwili przetestuje to ;>
dlatego trzeba uyzywac labu ktory udostepnia profil pod dana maszyne ktora bedzie nasze foty drukowac:)
Mała uwaga do pkt. 3 - niektóre większe laby mają oddzielne maszyny do różnych formatów, czasem można się zdziwić po odebraniu odbitek o różnych formatach z tego samego pliku (serdeczne pozdrowienia dla fotonetu...)
boheme: zacznijmy od podstaw :)1. W jakiej przestrzeni kolorów obrabiasz i zapisujesz foto ? Jeśli Adobe RGB1998 to od razu możesz wywalić fotę do śmieci po odbiorze z labu. Wszystkie pracują w tej http://img148.imageshack.us/img148/160/kolor.jpg2. Weź profil koloru z labu, jest to parę przykładowych wydruków na papierze plus cd z tymi plikami w wersji cyfrowej. Patrząc na te wydruki tak długo kombinuj z monitorem aż się zbliżysz do tego co masz na owych wydrukach kolorystycznie ;) Zbliżysz, bo rzadko się udaje na monitorach z niskiej czy średniej półki ustawić idealnie.3. Jak już to wszystko zrobisz przygotuj sobie tak zwaną "stykówkę" czyli plik testowy A4 na przykład z wrzoconymi miniaturami fotek które chcesz wydrukować w danym labie. Jak wydruk stykówki będzie okej znaczy, że duże fotki też będą okej :)Do it and enjoy :]Howgh.