Pokaż odpowiedzi: Chronologicznie | Od najwyższej oceny
33 wyświetlenia
OdpowiedzJa to jakiś fajny papier glossy mam (prezent), tylko drukarki nie ;-)Zastanawiam się tak właśnie, czy chce mi się jakąś kupić do samych zdjęć.
Laserowa kolorowa zdecydowanie jest lepsza niż atramentowa (w te drugie nie warto się bawić jesśli chcesz drukować zdjęcia).
michal-j, a możesz rozwinąć swoją wypowiedź? Dlaczego laserowe są lepsze do druku zdjęć niż atramentowe?
też bym się chętnie tego dowiedział.Moim zdaniem to atramentowa jest nieporównywalnie lepsza niż laser choć laserowe są obecnie całkiem niezłe
drukarka nie jest idealnym urządzeniem ale w pewnych przypadkach bardzo się przydaje. chodzi mi o druk na foliach, "dziwnych" papierach a nawet tekturze. poza tym zamiast czekać na odbitki mam je natychmiast i natychmiast poprawiam jak coś mi się nie podoba:)
Fotolab potrafi zrobić bardzo fajną jakość jeśli skalibrujesz sobie dobrze monitor i zaznaczysz laboludowi, że nie ma Ci niczego korygować.
No i oczywiście jak labolud nie ściemnia. Najlepiej robić w labie, który ma dobry obrót. Wiadomo wtedy, że chemia jest świeża (nie zalega w tankach nie wiadomo ile i się nie utlenia) i papier nie jest przeterminowany.
Jeżeli jest zbyt tanio, to coś śmierdzi. 10x15 nie powinno z ceną lecieć poniżej 70 groszy aktualnie. Wiadomo wtedy, że idzie na dobrym papierze - Kodak Endura albo Fuji Crystal Archive (są też lepsze, ale to rzadkość).
Jeśli chodzi o rodzaj papieru, to najlepiej sprawdza się gloss, trochę gorzej luster i silk.
Tyle w kwestii koloru. BW lepiej robić na drukarkach, bo RA4 jest z definicji procesem kolorowym i dobrego odcienia szarości nie uzyskasz, choćby laborant nie wiem ile razy kolorymetr odpalał. Tutaj jednak pigmenty plute z CMYKa sprawdzają się lepiej (w labie oddajesz pliki RGB, bo papier jest naświetlany z lasera).
no i własnie stąd się biorą herezje, na drukarkę atramentową foto powinno się przygotowywać zdjecia nie w przestrzeni cmyk bo tracisz kolory które tak pięknie twoje cacko jakim jest aparat zarejstrowało ale w adobeRGB są w sieci informacje na ten temat http://www.druk.medikon.pl/bindata/documents/DOC7baf2fbebeaf44a987ecee1cc713d879.pdf
Ja przez pewien czas miałem możliwość drukowania na Epsonie 3880. Lab się chowa z odwzorowaniem.