Pokaż odpowiedzi: Chronologicznie | Od najwyższej oceny
31 wyświetleń
Odpowiedzcar dzięki :D Teraz to jest znacznie mniej skomplikowane :P
"jeśli idę sobie na sesje TFP i fotograf nie daje mi takiej umowy - to czy w takim razie ja mogę robić z tymi zdjęciami co chce i fotograf również..." - wracamy do początku, możecie zrobić to, na co się umawialiście, bo ustna umowa to też umowa. Dla świętego spokoju (dla celów dowodowych) warto jednak mieć ustalenia na piśmie."czy ja - jako modelka sama mogę przygotować umowę"-umowa, jak sama nazwa wskazuje, reguluje postępowanie obu stron. Kto ją spisze, jest nieistotne, ważne jest tylko to, aby jej treść odpowiadała wcześniejszym ustaleniom."jak to jest z sesjami płatnymi? Gdzie ja płacę jednak za zdjęcia, które - jak wiadomo potem chce gdzieś wykorzystać do swojej autopromocji. Co wtedy dzieje się z prawami autorskimi? Czy mam prawo te zdjęcia wykorzystać i np. sprzedać.. (a zyskiem podzielić się z fotografem)?"-jeśli nei masz na piśmie tego, co możesz zrobić ze zdjęciami, to ... nic nie możesz, oprócz pokazywania rodzinie i znajomym (według ustawy o prawach autorskich do przeniesienia autorskich praw majątkowych jest wymagana forma pisemna).
Dokładnie tak. Umowa jak sama nazwa wskazuje to sposób w jaki umawiasz się z fotografem. Najlepiej po prostu wszystko spisać, ale uwaga nie każdy zapis w umowie musi być ważny.
...ale zamieszaliście... każdy pisze co innego... wszystko to w ogóle jest bardziej skomplikowane niż przypuszczałam... nadal guzik wiem.Z tego wniosek, że po prostu wszystko zalezy od tego jak modelka dogada się z fotografem..
2 - tak, po pozbyciu się majątkowych praw autorskich na danych polach eksploatacji (ale co do portfolio...)W tych tematach nie można za dużo upraszczać, bo jest to często jedyna wskazówka dla niefachowców: "w internecie napisali, że mogę/nie mogę...", niezależnie od konkretnego przypadku.PS: "ustawa o ochronie wizerunku"? Masz na myśli "ustawę o prawie autorskim i prawach pokrewnych" (art.81) oraz Kodeks Cywilny (art.23,24)?
"2 - pozostaję przy swoim - w umowie można to określić dowolnie, jeżeli
umowy nie ma to fotograf po SPRZEDANIU zdjęć nie może dysponować cudzą
własnością"--------------Możesz przy tym obstawac, jednak... zapłata za zdjęcia nie oznacza jeszcze odpłatnego przekazania majątkowych praw autorskich. Może to byc zapłata za sesje, rodzaj licencji do wykorzystania na określonych polach eksploatacji, itp. itd.
Mogę się nie znać, olśnijcie mnie jeśli się mylę. Klient nabywa... prawa, które są ustalone w umowie. Tylko czy nabywa on prawa majątkowe? Sądzę, że na przykład do reklamy lub prasy nabywa się licencję na wykorzystanie (jednorazowe, okresowe, dożywotnie etc.), a nie prawa majątkowe. Przy zakupie praw majątkowych cena jest tak wysoka, że niewielu na to się decyduje - rzadko się to praktykuje.
car - 1 i 3 zgoda, musiałem się streszczać
2 - pozostaję przy swoim - w umowie można to określić dowolnie, jeżeli umowy nie ma to fotograf po SPRZEDANIU zdjęć nie może dysponować cudzą własnością
zbyszekc2:"Jeżeli płacisz za zdjęcia to nabywasz prawa majątkowe do nich" - tylko wtedy, jeśli takie były ustalenia (wspomniałeś prawo autorskie, sprawdź art. 52, 53 i okolice) "możesz się nie zgodzić nawet na to, żeby fotograf pokazał zdjęcia w swoim pf, oczywiście prawa autorskie pozostają stale przy fotografie - sprzedając czy jakkolwiek publikując zdjęcia musisz podać autora no i nie wolno Ci majstrować przy zdjęciach" - nie masz racji, mieszasz pojęcia (prawa majątkowe i osobiste)"Poza tym możesz je sprzedać choćby po 1 mln$ za sztukę - fotografowi nic do tego." - jeśli posiada prawa majątkowe, tak, ale tylko w granicach posiadanych praw
ręce opadają
-----------------------
falling - (i inni) zawarcie umowy TFP jest potrzebne dla celów dowodowych, sprawa jest za bardzo skomplikowana, żeby ją tutaj wyjaśniać, a oprócz Prawa Autorskiego zastosowanie ma jeszcze ustawa o Ochronie Wizerunku. Pkt.2 Jeżeli płacisz za zdjęcia to nabywasz prawa majątkowe do nich - możesz się nie zgodzić nawet na to, żeby fotograf pokazał zdjęcia w swoim pf, oczywiście prawa autorskie pozostają stale przy fotografie - sprzedając czy jakkolwiek publikując zdjęcia musisz podać autora no i nie wolno Ci majstrować przy zdjęciach. Poza tym możesz je sprzedać choćby po 1 mln$ za sztukę - fotografowi nic do tego.