Pokaż odpowiedzi: Chronologicznie | Od najwyższej oceny
104 wyświetlenia
Odpowiedzładna reklama...
gregfotojeśli będziesz patrzył na mała odbitkę i na dużą odbitkę to na małej wszystko jest "ściśnięte" oraz patrzysz na całą odbitkę na raz(bo jest mała) a na dużym wydruku jest dużo "luzu" na zdjęciu i patrzysz na część odbitki (chyba że stoisz od niej daleko) GO jest cały czas taka sama ale jej postrzeganie jest inne.GO na odbitkach można porównać trochę do gradientu:na dużej będziesz widział dużo wartości pośrednich między ostro- nieostro na małej: o wiele szybciej się ostrość zmienia w nieostrość (bo nie ma "miejsca" na wartości pośrednie" )nie wiem czy to dobrze wytłumaczyłem ale ciężko to określić słowami trzeba to zobaczyć. no i 2 sprawa wszystko to są "odczucia" a nie wartości zmierzone ;)
GO to wartość mierzalna ;) to odległość od początkowego punktu ostrości do krańcowego punktu ostrości.
Ale gość w podsumowaniu nie pisze o wrażeniu jakie ma widz patrzący na różnej wielkości odbitki tylko, że głębia ostrości się zmienia w zależności od wielkości odbitki a przecież jest stała. A zmienia się chyba jedynie nasze wrażenie.
Dobra Panowie: Co robimy z autorem artykułu? :D
za karę 10 sesji tfp
Jeszcze jeden cytat:"Gdy jednak myślimy o dużych powiększeniach, musimy być bardziej dociekliwi, staranni i mniej ufać prostym regułom. I pogodzić się z tym, że dla dociekliwego widza głębia ostrości na wydruku formatu A2 będzie znacznie płytsza niż na tym samym zdjęciu pokazanym w Internecie. Tym bardziej istotne robią się kwestie, jak rozłożyć tę głębię ostrości i gdzie ustawić punkt ostrzenia."Czyli jak robię zdjęcia z przeznaczeniem do publikowania w necie to mam gdzie indziej ostrzyć niż gdybym chciał publikować ten sam motyw w formie drukowanej? Jak oglądam na monitorze zdjęcie przygotowywane do druku na formacie A2 to po wydrukowaniu należy się spodziewać, że na papierze zmieni się głębia ostrości? To się dzieje w maszynie drukarskiej, przy naświetlaniu klisz, przy przesyłaniu pliku do drukarni?
To się dzieje przy oglądaniu. Łatwo jest znaleźć przykład w którym tak naprawdę tylko jedno oko modelki jest ostre, ale po zmniejszeniu na mm oboje oczu jest w obszarze ostrości. Dziwne, że nigdy się z tym nie spotkaliście.
Ale tu mowa jest o zmniejszaniu głębi ostrości przy prezentowaniu zdjęcia na coraz większych formatach odbitek. Przy zmniejszaniu zdjęć do mm program musi zgubić szczegóły (piksele) aby zmieścić obraz w zadanym wymaganym przez mm rozmiarze.
Autor popełnił zbyt duzy skrót myślowy. Zamiast napisać że na większym wydruku GO jest mniejsza, powinien napisać, że WYDAJE sie mniejsza... i tyle