Pokaż odpowiedzi: Chronologicznie | Od najwyższej oceny
104 wyświetlenia
Odpowiedz"Czyli mając dany zestaw obiektyw i aparat, jego skorygowanie,
konstrukcję optyczną itd to gdzie powstaje i jaki powstaje obraz punktu
zależne jest od tego jaki konkretnie rozmiar odbitki wykona się w ciemni
(np. 20x30cm, 10x15cm, 50x70cm)?"Tak, bo to czy pewien element uznasz za punkt czy za plame zalezy od tego jak duza odbitke zrobisz i z jakiej odleglosci bedziesz to ogladal. Co innego bedzie akceptowalne gdy bedziesz robil zdjecie legitymacyjne a co innego gdy odbitka bedzie 100x70cm.Z definicji: "Wielkość dopuszczalnego krążka rozmycia jest wielkością względną zależną
od stopnia powiększenia obrazu i od subiektywnej oceny obserwatora.
Najczęściej przyjmuje się, że jest to największy możliwy krążek na
elemencie światłoczułym, który na odbitce powiększonej do rozmiarów 20x30 cm oglądanej z odległości około jednego metra wydaje się punktem."
tak samo jak TFP od cycków....a co ma jedno do 2....tylko wybrani wiedzą
"Przyjmuje sie pewien krazek rozmycia dla danego rozmiaru klatki, ale
jest to wartosc umowna i jest ona zalezna od wielkosci odbitki."Czyli mając dany zestaw obiektyw i aparat, jego skorygowanie, konstrukcję optyczną itd to gdzie powstaje i jaki powstaje obraz punktu zależne jest od tego jaki konkretnie rozmiar odbitki wykona się w ciemni (np. 20x30cm, 10x15cm, 50x70cm)? Nie wiedziałem, że wady optyczne obiektywu zależą od odbitek fotograficznych. To ciekawe.
Yarosh myślę, że mylisz wielkość materiału światłoczułego na którym tworzy się obraz punktu z wielkością odbitki/wydruku.
Ale zmyłka bierze się z tego, że na obiektywach nanosi się czasem skalę głębi ostrości. Rodzi to uzasadnione podejrzenie, że głębia nie zależy od wielkości odbitki. Daleko ciekawszy jest problem GO przy małych otworach przysłony. GO przy f/22 jest duża, czy mała? :)
Brawo yarosh :)
Przyjmuje sie pewien krazek rozmycia dla danego rozmiaru klatki, ale jest to wartosc umowna i jest ona zalezna od wielkosci odbitki.
Oj pany fotografy, poczytac by moze tak, co?Glebia ostrosci poza wielkoscia klatki, ogniskowa, przyslona i odlegloscia zalezy tez od tak zwanego krazka rozmyci lub krazka rozproszenia (z ang. circle of confusion) i to jest wlasnie ten czynnik, ktory opisuje wielkosc odbitki i to on wplywa na to, ze wieksze obrazy beda mialy mniejsza glebie ostorsci. Polecam chociazby to http://pl.wikipedia.org/wiki/Kr%C4%85%C5%BCek_rozmycia
POLE ostrości??
Wychodzi na to, że definicja głębi ostrości jest niepełna. W sumie, trzymając się definicji,to jak powiększysz zdjęcie do wielkości 10x15m i podejdziesz blisko, to tam w ogóle nie będzie GO, bo nic nie będzie ostre :) Intuicyjnie i logicznie to bzdura, ale trzymając się definicji w takiej wersji jak np. podaje wiki, to GO całkowicie znika przy pewnym powiększeniu. Ten problem by nie istniał gdyby np. podano warunek, że obraz musi być obserwowany z odległości równej przekątnej, czy inny warunek sprawiający, że wielkość kątowa obrazu byłaby stała.