Pokaż odpowiedzi: Chronologicznie | Od najwyższej oceny
131 wyświetleń
OdpowiedzPewnie głupi temat. Ale tak mnie zainteresował.Czy w Ustawie „Prawo Autorskie” jest ochrona wizerunku czy oczu?Bez pozwolenia pokazanie wizerunku jest zabronione, ale już kiedy zakryte oczy paskiem, to jest wszystko w porządku.Może zamiast wszelkich umów stosować pasek na oczy i problem z głowy.
Andrzeju, nie pamiętam jak to dokładnie szło, ale zgoda potrzebna jest wtedy, gdy osoba jest rozpoznawalna. Słyszałem o wygraniu sprawy, gdy osoba mogła być rozpoznana przez charakterystyczny tatuaż.
Jest ochrona wizerunku, czyli każde przedstawienie osoby, które umożliwia jej rozpoznanie. Jeśli zakryjesz dostatecznie dużo, że konkretna osoba będzie nierozpoznawalna, to możesz publikować jej zdjęcia
Nie chcesz chyba powiedzieć że z opaską na oczach będzie ktoś nierozpoznawalny.A mimo tego, np. TV, stosuje to notorocznie.
"Jeśli zakryjesz dostatecznie dużo, że konkretna osoba będzie nierozpoznawalna, to możesz publikować jej zdjęcia"Co rozumiesz przez "dostatecznie dużo"?Zaraz powstanie kolejny mit, jak ten o 4 osobach na zdjęciu. :)))Uwielbiam takie wątki. :)
może dlatego, że oczy to "zwierciadło duszy", a ciało bez duszy przestaje być osobą :) ... chyba się jeszcze nie obudziłem...
Moje profilowe. Nie widać mnie?
Opublikuj moją fotę z opaską na oczach, a ja - po wygraniu sprawy - za Twoje pieniądze opowiem Ci, na jakiej podstawie wygrałem. :)))
" Moje profilowe. Nie widać mnie? "__________ Na szczęście niewiele... w ramach ochrony oczu oglądającego :P
I teraz powiem tak, ktoś mi robi fotę podczas spaceru w parku, kiedy nie wykonuję swojej funkcji i nie pełnię obowiązków służbowych, potem publikuje to zdjęcie w necie dając mi opaskę na oczy. Idę z tym do sądu i wygrywam na pierwszym posiedzeniu albowiem mam zasadność roszczeń, bo ja rozpoznałem się na zdjęciu.Natomiast, w przypadkach z linków poniżej, osoby nie mają szans wygrać sprawy, gdyby miały roszczenia. Roszczenia bowiem może mieć każdy, musi tylko dowieść ich zasadności. W przypadkach w linkach poniżej tej zasadności nie ma. Zasadność umieszczenia im na oczach opaski jest taka, że osoby te są fotografowane w chwili popełniania czynów nieprawnych lub podejrzane są o ich popełnienie.Opaska jest symbolicznym aktem domniemania ich niewinności, a autor zdjęcia nie miał na celu zniesławienia tej osoby. Poza tym, jak już wcześniej, w innym wątku wspominałem, prawo autorskie nie jest jedynym prawem w Polsce i obowiązuje taka zasada, że ustawy niższego rzędu muszą ustąpić na rzecz ustaw wyższych. Prawo autorskie w tym momencie jest w dolnej części tego "przewodu pokarmowego".Linki:http://www.januszmaciejowski.pl/z,306,atak.htmlhttp://www.januszmaciejowski.pl/z,311,action.html