Pokaż odpowiedzi: Chronologicznie | Od najwyższej oceny
513 wyświetleń
Gilbi - o i dziękuję :)) Chodziło mi o takie stwierdzenie :))
i nie żebym się upierała przy swoim, tylko nawet jeżeli jest to dwustronna umowa.. i nie może być jednostronnie odwołana.
To po jakie licho mówić o wizerunku, skoro nawet mój protest bez akceptacji fotografa mogę sobie w d**ę wsadzić...
to nie tak, twój protest jest roszczeniem zerwania/zmiany warunków umowy - i tak na to trzeba patrzeć. wiele aktów ma luki prawne, a do spraw nieuregulowanych stosowane są inne przepisy prawa cywilnego
idę do domu, w domu jeszcze poczytam
To po jakie licho mówić o wizerunku, skoro nawet mój protest bez akceptacji fotografa mogę sobie w d**ę wsadzić...Nie.. caly czas nie rozumiesz. Jak nie dostalas zadnego wynagrodzenia (czyli np. nie otrzymalas zdjec) to fotograf jest na Twojej lasce i nielasce. W kazdej chwili mozesz cofnac zgode.
Jak otzymujesz wynagrodzenie (czyli m.in. otzymujesz zdjecia) to Twoje odwolanie zgody wiaze sie z zerwaniem umowy - czyli bez konsekwencji finansowych takiego focha sie nie obejdzie.
okey :P już czaję bazę :D
dziękuję Duszku :D zawsze mogę na Ciebie liczyć.
"Bez konsekwencji nie mozna rozwiazac umowy, gdzie jest swiadczona jakas usluga. Ale Ty nie swiadczysz uslugi modelce ;P"---------------W tej sytuacji pozostaej świadczyc usługe za ...hm... 1 zł? Oczywiście promocyjnie o ile klientka zgadza sie na publikacje jej zdjęć... cos jak telefon komórkowy za złotówke w ramach abonamentu :)
Zajrzałem do ustawy i opisywanej części dotyczącej ochrony wizerunku i nie ma tam ani słowa o odwoływaniu owej zgody. jest to: "Art. 81.
1. Rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim
przedstawionej. W braku wyraźnego zastrzeżenia zezwolenie nie jest
wymagane, jeżeli osoba ta otrzymała umówioną zapłatę za pozowanie.
2. Zezwolenia nie wymaga rozpowszechnianie wizerunku:
1) osoby powszechnie znanej, jeżeli wizerunek wykonano w związku z
pełnieniem przez nią funkcji publicznych, w szczególności politycznych,
społecznych, zawodowych,2) osoby stanowiącej jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza."I nic więcej, czyli sporne kwestie reguluje chyba kodeks cywilny...
przepisałam to co tam jest napisane :P
jak się ma w ustawie nie wiem, nie mam jej w dłoni.
ale dziękuję.
http://pl.wikisource.org/wiki/Prawo_autorskie_%28ustawa%29
Czekam na interpretację Pana Kuleczki, chociaż Jego zasada n# 2 jest znana powszechnie "przychodząc na sesję, stając przed obiektywem zgadzasz się na upublicznienie jej - sesji - efektów i swojego wizerunku"Zdjęć nie robi się do szuflady, tylko by je pokazywać a często na tym pokazywaniu zarabiać.TFP powstało w czasach wymiany barterowej czasu i wizerunku modela/modelki na fizycznie otrzymane zdjęcia NA PAPIERZE, czyli ktoś poświecił swój czas /umiejętności pozowania, urodę i jej atuty/ i WYMIENIŁ na kilka kartek określonej wartości, byc moze dzieł sztuki jako na narzędzie swojej pracy (portfolio) Inaczej by musiał za tę usługę i jej efekty zapłacić. Tyle o TFPJakoś gdzieśtam-gdzieśtam lepiej sobie radzą i nie odwołują zgód na publikację wizerunku z powodu kaprysu. Po prostu umów się dotrzymuje