Pokaż odpowiedzi: Chronologicznie | Od najwyższej oceny
513 wyświetleń
OdpowiedzWizerunek - Fizyczne i dostrzegalne cechy człowieka, które umożliwiają jego identyfikację.
Wizerunek jest traktowany jako oddzielne prawo dóbr osobistych chronionych prawem.
Według art. 81 ust 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych rozpowszechnianie wizerunku wymaga zgody osoby przedstawionej.
Zgoda ta nie powinna być domniemana - jednak musi być udzielona w jakiejkolwiek formie, musi być jednoznaczna oraz określać warunki rozpowszechniania wizerunku np. Czas rozpowszechniania, wizerunek, formę, sposób, nośniki itd.
WAŻNE ! || Zgoda jest jednorazowa. Ciężar posiadania zezwolenia będzie obciążał tego, kto z wizerunku danej osoby korzysta, plus zgoda może być odwołana w każdym czasie || - Kochani Panowie :D Jak mi ktoś wystrzeli jeszcze z tym czy mam umowę to będę nosić ten artykuł ze sobą - to TY masz mieć umowę, PLUS co ciekawe... Zgoda może być odwołana, czyli... jeżeli nie ma czasu określonego na wykorzystywanie wizerunku, każdy kto coś takiego podpisał może ją odwołać bez zgody drugiej strony - no chyba, że coś zrozumiałam.
Wszyscy TFP bez umowy - nie mogą, Ci z umową nawet TFP tak? Afery w stylu, fotograf umieścił gdzieś moje zdjęcia i nie chce skasować powinny być rozwiązane natychmiastowo - usunięciem zdjęć :)
WYJĄTKI:
* Art. 81 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych mówi, że jeżeli osoba otrzymała wynagrodzenie za pozowanie to fotograf nie potrzebuje takiej zgody, chyba że osoba ta nie zastrzegła sobie jakichkolwiek wątpliwości.
* Zgody takiej nie wymaga się również kiedy ma się styczność, z osobami powszechnie znanymi - jednak ustawa nie wyjaśnia pojęcia "powszechnie znana"
* Zgody nie wymaga także praca, gdzie osoba przedstawiona stanowi jedynie szczegół całości - obowiązek uzyskania zgody w ww sytuacji nie będzie istniał również wtedy, gdy osobę można będzie zidentyfikować.
Przedawnienie 20letnie. Jakichkolwiek roszczeń po 20 latach od śmierci danej osoby, której wizerunek został naruszony nie można się domagać.
Następne ciekawe dla sprzedających zdjęcia, zarabiających na nich.
Fotograf jako autor zdjęcia posiada prawa autorskie, a jednocześnie osoba przedstawiona ma prawo decydować o rozpowszechnianiu swojego wizerunku.
Fotograf sprzedając pracę, powinien złożyć oświadczenie, że posiada zgodę od osoby przedstawionej.
Dzisiejszy artykuł z Gazety Prawnej. Strona B9.
Dokładnie :) Moje pytanie brzmi następująco.
Nie ważne Czy ma się umowę, Czy nie... A zgoda Wcześniej była - Potem nagle coś - nie haloo odnośnie zdjęć i fotograf musi się ich pozbyć tak ?
a) przekazujac zdjecia modelce spelnia sie wymog zaplaty
b) nigdzie nie jest powiedziane, ze odwolanie zgody na prezentowanie wizerunku ma odbyc sie bez konsekwencji finansowych, ze strony modelki :P
aż sobie zaznaczę...
Zmiany w każdej umowie cywilnej między dwoma podmiotami nie mogą być jednostronne, implikując, odwołując zgodę bezwzględnie o takiej czynności należy poinformować strony umowy, implikując, cofnięcie zgody jest jednoznaczne z zerwaniem umowy, a to może pociągać za sobą obwarowania zawarte w umowie za jej zerwanie
zapytam tylko - "zgoda może być odwołana w każdym czasie"...na jakiej podstawie?
no ja nie wiem, przeczytałam - przepisałam co do joty ten artykuł mam mętlik w głowie :p mówi się o czasie określonym, nieokreślonym - tak jak napisałam.
cyt "Zgoda może być w każdym czasie odwołana" Kupcie Gazetę Prawną, zobaczycie, że nic nie przekręciłam.
oczywiście, jest to po prostu równoznaczne z rozwiązaniem umowy - tyle
To nie umowa jest ważna, ale model release, czyli zgoda na rozpowszechnianie wizerunku. Często ta zgoda jest jednym punktów umowy i od jej konstrukcji zależy, czy moze być odwołana czy nie. Jeżeli wpisze się brak ograniczeń czasowych, to nie można ot tak sobie dla kaprysu odwołać. Musi być solidny argument dla sądu :)