Pokaż odpowiedzi: Chronologicznie | Od najwyższej oceny
17093 wyświetlenia
OdpowiedzCytat: fotografia1985
Cytat: dulak
Robię sesję w pełnym zakresie pozowania. Po sesji dostarczam fotki, publikuję je i wszystko jest ok. Po dwóch miesiącach zaczynają się problemy, bo modelka nie chcę żebym publikowała te zdjęcia. Okazuje się że znalazła chłopaka , który nie jest zainteresowany jej wizerunkiem chociażby w internecie. Dostaję jakieś dziwne wiadomości itd. Moja odpowiedź jest taka. Proszę przeczytać sobie zgodę na publikację wizerunku i na warunki rezygnacji z tej zgody, gdzie były dokładnie określone koszty sesji - paliwo, fryzjer, wyżywienie, hotel itd. Co się dzieje????? Oczywiście obraza majestatu i straszenie sądem. Jednak po dwóch dniach dostaję koszty sesji na konto- było to właśnie ujęte w zgodzie. W tym momencie usunąłem jej fotki i odesłałem zgodę- proste???? banalnie proste
Wszystko jest super dopóki nie wykorzystasz tych zdjęć w konkursie, nie opublikujesz w gazecie itp. I, niestety, modelki bardzo często po prostu nie czytają umowy.
Okres, w którym obowiązywała zgoda na publikację wizerunku, pozostaje niezmienny, więc był konkurs, była zgoda i w zakresie regulaminu konkursu Uczestnik mógł dac takie zdjęcie, o ile posiadał prawa zależne do zdjęcia. Wszystko jest we wzorach umów Canona...
Cytat: de
Cytat: tds
Cytat: de
Cytat: pyzz
Chociażby licencja na wystawianie przez nią zdjęć z sesji?
Opisz scenariusz w którym fotograf ma prawo publikować zdjęcia modelki a modelka nie ma prawa publikować tych zdjęć.
Umowa o dzieło w procesie twórczym. Wszelkie prawa do dzieł(a) mogą być po stronie Twórcy, modelka nie ma licencji na publikację jakichkolwiek zdjęć. W umowie może być zawarte, że nie dostaje ani jednej foty.
Ponieważ przez parę miesięcy ani jedna osoba nie odpowiedziała na moje pytanie, a zapewne uważacie, że nie mam racji, to może sprecyzujmy.
Czy według Ciebie jeśli między fotografem a modelką NIE BĘDZIE ŻADNEJ UMOWY to może wystąpić sytuacja, w której fotograf MA PRAWO DO PUBLIKACJI ZDJĘĆ a modelka NIE MA PRAWA DO PUBLIKACJI ZDJĘĆ? Co z ochroną wizerunku?
1. Bez umowy fotograf nie da zdjęć.
2. Jeśli dał, to modelka bez jego zgody nie może publikowac nic.
3. Jeśli Twórca nie ma pozwolenia na publikację wizerunku modelki, to nie może publikować Z JEDNYM WYJĄTKIEM: jeśli to był reportaż, jest aktualny i nie przedstawia, krótko mówiąc, modelki w złym świetle.
Generalnie PAT ze wskazaniem na fotografa...
przepraszam, dopiero teraz zauważyłem wpisane duże doświadczenie
Cytat: de
przepraszam, dopiero teraz zauważyłem wpisane duże doświadczenie
tds się habilitował z prawa autorskiego
ale cos mu słabo poszło chyba
o tym że odpowiada - i nie tylko on - na pytanie retoryczne - już nei wspomne
Cytat: l-p
Cytat: de
przepraszam, dopiero teraz zauważyłem wpisane duże doświadczenie
tds się habilitował z prawa autorskiego
ale cos mu słabo poszło chyba
o tym że odpowiada - i nie tylko on - na pytanie retoryczne - już nei wspomne
Kwestia interpretacji. W kwestiach prawnych jest raczej mało romantyki i retoryki takiego naiwnego spojrzenia...
Można prosić wzór takiej umowy . Cytat: dulak
Pozwolicie że się wypowiem, bo część postów świadczy o tym, że chyba pewne osoby nie miała do czynienia nigdy w Polsce z prawem cywilnym, a prawo autorskie i prawa pokrewne są częścią systemu prawa cywilnego. A więc tak: umowę z fotografem powinno podpisywać się przed sesją, przynajmniej z parodniowym wyprzedzeniem, tak aby obie strony mogły się zapoznać z umową i przeanalizować, ewentualne jej skutki oraz wnieść ewentualne uwagi. Takie postępowanie gwarantuje obu stronom - fotografowi i modelce realizację umowy, lub nie w/w umowy. Przede wszystkim co ta umowa powinna zawierać:
- określenie miejsca i daty podpisania,
- dane osób zawierających umowę,
- warunki na jakich umowa będzie realizowana, czyli
a) czas sesji,
b) miejsce sesji,
c) zakres pozowania,
d) warunki na jakich sesja ma się odbyć tj.
- wynagrodzenie dla stron umowy,
- termin przekazania zdjęć ( w jakiej formie)
- kwestie dotyczące publikacji wizerunku ( tzn. czy zdjęcia mogą być publikowane wszędzie (internet, prasa , itd) czy są jakieś ograniczenia np. co do portali społecznościowych itd.
- określenie kosztów sesji,
- określenie zobowiązań drugiej strony umowy np. co do strojów, makijażu itd.
- informację o zaliczkach , czy zadatkach związanych z sesją np. koszty dojazdu, koszty fryzjera itd.
Generalnie do czego się zobowiązują strony umowy.
Taka umowa ma też bardzo istotne znaczenie dla systemu prawa podatkowego, bo np.
- kwestia określenia kosztów uzyskania przychodu z przekazania praw autorskich,
- koszty wynagrodzeń itd.
Np. w sytuacji kiedy podpisujemy umowę na sesję w której jest zawarta klauzula o przekazaniu np. 10 % dochodu z publikacji komercyjnych modelce. W tym przypadku zmienia już się nam koszt uzyskania przychodu, jak również powinniśmy wysłać modelce PIT 11 , bo uzyskała przychód z tej sesji. Tak w skrócie reasumując. Umowa jest bardzo ważna i powinna być konsultowana przed sesją, a nie tylko podpisywana chwilę przed robieniem fotek. I naprawdę można stworzyć takie umowy które zabezpieczają obie strony. Wszystkie te warunki mogą być ujęte w zwykłej zgodzie na publikację wizerunku. Przykład z mojego podwórka. Robię sesję w pełnym zakresie pozowania. Po sesji dostarczam fotki, publikuję je i wszystko jest ok. Po dwóch miesiącach zaczynają się problemy, bo modelka nie chcę żebym publikowała te zdjęcia. Okazuje się że znalazła chłopaka , który nie jest zainteresowany jej wizerunkiem chociażby w internecie. Dostaję jakieś dziwne wiadomości itd. Moja odpowiedź jest taka. Proszę przeczytać sobie zgodę na publikację wizerunku i na warunki rezygnacji z tej zgody, gdzie były dokładnie określone koszty sesji - paliwo, fryzjer, wyżywienie, hotel itd. Co się dzieje????? Oczywiście obraza majestatu i straszenie sądem. Jednak po dwóch dniach dostaję koszty sesji na konto- było to właśnie ujęte w zgodzie. W tym momencie usunąłem jej fotki i odesłałem zgodę- proste???? banalnie proste
no najlepiej w dniu
Fotograf mając prawo majatkowe do zdjęcia jest ograniczony zgodą na udostępnienie wizerunku (lub jej brakiem) na określonym polu eksploatacji określonym w umowie.
Jeśli nie posiada umowy i wystawia zdjęcia naraża się na problemy związane z ochroną wizerunku. Zatem umowa wizerunkowa dla fotografa to podstawa do publikacji.
Także modelka uzyskuje prawo do publikacji niekomercyjnych zdjęć poprzez udostępnienie praw przez fotografa.
Aby to działało lepiej mieć umowę nawet na TFP.
(TFP - to nie foty za darmo tylko dzielenie kosztów).
Przy wszystkich wyżej wymienionych przypadkach najważniejszym kryterium powinna być zwyczajna przyzwoitość.
Cytat: jazero
Przy wszystkich wyżej wymienionych przypadkach najważniejszym kryterium powinna być zwyczajna przyzwoitość.racja