Pokaż odpowiedzi: Chronologicznie | Od najwyższej oceny
56 wyświetleń
Zmiana ogniskowej, a co za tym idzie zmiana perspektywy, przy założeniu tej samej skali odwzorowania, nie ma wpływu na GO.
Założymy się? Zapraszam do studia na mały test.
"Zmiana ogniskowej, a co za tym idzie zmiana perspektywy, przy założeniu tej samej skali odwzorowania, nie ma wpływu na GO."__Im dłuższa ogniskowa, tym głębia ostrości mniejsza. Mimo tego, że im bliżej, tym głębia krótsza - będzie wyraźna różnica, to nie przebiega liniowo.
Właśnie o tym pisałem.
Czytajcie ze zrozumieniem :)Kluczowym stwierdzeniem jest:"przy zachowaniu tej samej skali odwzorowania".Teraz łopatologicznie:Weźmy sobie 3 obiektywy. 35, 85 i 200 mm. Mamy przy ich użyciu sfotografować stojącą modelkę tak, żeby na każdym zdjęciu miała tę samą wysokość. Zakładamy 35 i podchodzimy do dziewczyny na odległość np. 2,5m. Zakładamy 85 i odchodzimy na powiedzmy 8m, zakładamy 200 mm i odchodzimy na 20m (podane odległości są przykładowe, tzn. nie wiem czy na dokładnie tyle metrów trzeba odejść żeby uzyskać tę samą skalę odwzorowania). Na każdym zdjęciu uzyskamy co następuje:- Modelkę o tej samej wysokości,- Trzy różne perspektywy, przy długiej lufie perspektywa się spłaszczy, przy 35 zdjęcie nabierze "przestrzeni",- Trzy identyczne głębie ostrości. Naprawdę. :)Na testy do studia nie przyjdę. Wystarczy, że ktoś inny już to za mnie sprawdził i napisał przy okazji kilka książek o optyce.:)
Inaczej napiszę - być może są takie obiektywy, w których przebiega to liniowo i proporcjonalnie, natomiast nie widziałem takiego.Tu kluczowymi słowami jest "liniowo i proporcjonalnie" :)
Optyka jest nauką raczej prostą i nieskomplikowaną. Promienie światła przebiegają w sposób liniowy, nie zaginają się ani nie zawijają, chyba że się coś mocnego zapali ;-)-- pzdrLeon
Leon... a jaki ma kształt soczewka? :)...bo to tu leży pogrzebany pies, zwany głębią ostrości.Mówisz - prosta nauka... :)
New reality ma racje... jesli ktos zadalby sobie troche trudu by zrozumiec co napisalem wczesniej i policzyc to to nie zapraszalby do studia na takie proby ktore mozna policzyc.... i ktore przedstawilem dokladnieWiec gregfoto ja na twoim miejscu bym sie nie zakladal...Wez skorzystaj z http://www.dofmaster.com/dofjs.htmlon ci wyliczy co trzeba zreszta dla leniwych sami to policzeZalozenia. 3obiektywy 50,100,200mm Obiektywy maja dokladnie taka ogniskowa jaka na nich widnieje i katy widzenia obiektywow sa proporjonalne do ogniskowych ( czasem sie zdarza ze rzeczywisty kat widzenia jest nieco szerszy niz podany na szkle np zamiast 200mm jest 196mm) wszystkie szkla przymkniete do f5.6 Odleglosci od obiektu fotografowanego sa odpowiednio wiec dla 50mm - 1metr, dla 100mm - 2metry, dla 200mm - 4m. Wynika to z katow widzenia poszczegolnych obiektywowo. Tak wiec obiekt bedzie w calosci sfotografowany. Oczywiscie roznice z powodow szerokosci katow widzenia beda widoczne ale ogniskowe dobralem tak by wplyw tego myl w miare maly. Do wszystkich szkiel podlaczona jest puszka o takim samym krazku rozproszenia w tym przypadku APS-C Canona o krazku rozproszenia rownym 0.019mm.Rezultat (wylicznia ze )50mm @ f5.6- odl. 100cm - GO = 8.18 cm100mm @ f5.6- odl. 200cm - GO = 8.17 cm200mm @ f5.6- odl. 400cm - GO = 8.17 cmRoznica w przypadku 50mm wynika z bledu dokladnosci uproszczonego wzoru... a i tak wynozi ona 0.1 mm!Gregfoto nadal chcesz sie zalozyc? postawilbys na to powiedzmy 100tys?photostride - a jaka soczeke ma pinhole? :PTroche za bardzo uprosciles... Pamietaj ze obiektywy to kilka w zwyz soczewek wypuklych, plaskowypuklych, wklesluch, plaskowkleslych itd... wykonane z roznego szkla o roznych wspolczynnikach zalamania na granicy dwoch osrodkow... Wspolczynnik zalamania mozna fajnie oberwowac patrzyac na tybki przez tafle wody pod katem... fajnie widac jak swiatlo sie zalamuje... Przy soczewce plasko wypuklej o dluzszej ogniskowej promienie po przejsciu przez nia daje beda lecialy prawie prosto... :) fizyka nic innego :)Nie wierzysz ksiazka do fizuki i policz sobie ze wzorow...New reality moze troche przesadzil z ta prostota... ale prawda jest taka ze jesli oprzec sie na jednej soczewce to kazdy licealista powinien sobie z tym poradzic... bo w koncu tam na fizyce tego ucza... no chyba ze program sie zmienil od czasu gdy ja chodzilem na fizyke.
Liczysz ze skali odwzorowania, do makro można pominąć ogniskową w następnym wzorze....i tu przyczyna nieporozumienia.http://www.dofmaster.com/dofjs.html?format=0.019&focal=50.0&aperture=1.781797&distance=.5&units=1.0Ja pamiętam różne wzory, w zależności od stosunku odległości i ogniskowej.